1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı törenlerle anılıyor « İzmit Pusula Gazetesi

24 Mayıs 2024 - 07:49

1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı törenlerle anılıyor

1. Dünya Savaşını bitiren ateşkes anlaşmasının 100.yıldönümü için dünyanın dört bir yanında anma törenleri yapılıyor.

1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı törenlerle anılıyor
Son Güncelleme :

11 Kasım 2018 - 13:11

Avustralya’nın Canberra kentindeki Ulusal Savaş Anıtı’nda tören düzenlenirken, Adeladide’de bir uçak binlerce kağıttan yapılmış kızıl gelincik attı.

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da tören yapılırken, Hindistan’da dünyanın öte yanında ölen 74 bin asker için törenler düzenlendi.

Avrupa’daki başlıca tören ise Paris’te yapılacak.

Zafer Takı’nın altındaki törene ABD Başkanı Donald Trump, Rusya lideri Vladimir Putin ve aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu liderler katılacak.

Bu arada İngiltere’de de bir dizi tören yapılacak.

Dünya liderleri Paris’te buluşuyor

Anma törenleri için Paris’te 70 kadar dünya lideri buluşacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Paris’teki Zafer Takı’nın altında bulunan İsimsiz Asker Mozolesi’ndeki töreni yönetecek.

Öğleden sonra da Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel aralarında Rusya lideri Vladimir Ptun’in ve Cumhurbaşkanı Edoğan’ın da bulunduğu dünya liderleriyle bir barış konferansına Paris Barış Forumu’na katılacak.

Macron ve Merkel dün Fransa’nın kuzeyindeki Compiegne kasabasını ziyaret etmişti. Liderler 1918’deki ateşkes anlaşmasının yapıldığı tren vagonunun aynısında anı defteri imzaladı.

Ancak Trump, kötü hava nedeniyle savaşta ölenlerin yattığı mezarlığa yapması planlanan ziyareti iptal etmesi nedeniyle tartışma yarattı.

50’den fazla eylemci örgütü bugün Trump’ın ziyaretini protesto etmeyi planlıyor.

BBC TÜRKÇE

 

 

YORUM YAP