Milyar dolarlık halka arzları teşvik edecek « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 12:50

Milyar dolarlık halka arzları teşvik edecek

Haberler Ekonomi Haberleri Milyar dolarlık halka arzları teşvik edecek Milyar dolarlık halka arzları teşvik edecek Giriş Tarihi: 3.12.2017 Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzların yüzde 30 yerli yatırımcı şartı dolayısıyla yurtdışına yönelmesinin önüne geçmek amacıyla, sermaye piyasası araçlarının satışı tebliğinde değişiklik yaptı. Söz konusu oran yüzde 20'ye düşürüldü. Yurtiçi yatırımcılara tahsis edilecek oranın düşürülmesinin büyük şirketlerin halka arzını kolaylaştırmak için yapıldığını belirten SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, “Önümüzdeki aylarda çok büyük halka arzlar olacak. Milyar dolarlık halka arzlar bekliyoruz” dedi. Yurtiçi kurumsal yatırımcı tabanını da yüzde 20'den 10'a indirdiklerini ifade eden Ertaş, yurtiçi bireysel yatırımcılara halka arzdan tahsis edilecek oranın da yüzde 10'da bırakıldığını söyledi. Yeni tebliğ kapsamında, SPK'nın halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarından yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek as..

Milyar dolarlık halka arzları teşvik edecek
Son Güncelleme :

04 Aralık 2017 - 1:27

 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka arzların yüzde 30 yerli yatırımcı şartı dolayısıyla yurtdışına yönelmesinin önüne geçmek amacıyla, sermaye piyasası araçlarının satışı tebliğinde değişiklik yaptı. Söz konusu oran yüzde 20’ye düşürüldü. Yurtiçi yatırımcılara tahsis edilecek oranın düşürülmesinin büyük şirketlerin halka arzını kolaylaştırmak için yapıldığını belirten SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, “Önümüzdeki aylarda çok büyük halka arzlar olacak. Milyar dolarlık halka arzlar bekliyoruz” dedi. Yurtiçi kurumsal yatırımcı tabanını da yüzde 20’den 10’a indirdiklerini ifade eden Ertaş, yurtiçi bireysel yatırımcılara halka arzdan tahsis edilecek oranın da yüzde 10’da bırakıldığını söyledi. Yeni tebliğ kapsamında, SPK’nın halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarından yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek asgari oranları sıfıra indirmesine veya bir kata kadar artırmasına da imkân tanındı.
HALKA ARZA TEŞVİK
Ertaş, “Büyük halka arzların Türkiye’de satışını kolaylaştırma, halka açılmaları teşvik etmek için yapılmış bir düzenleme” diye konuştu. Gelecek dönem halka arz yapacak şirket bilgilerine dair isim vermek istemediklerini de aktaran SPK Başkanı Ertaş, “Sabancı enerji şirketleri ve sağlık şirketleri var. Bunlar çok büyük halka arz yapacaklar” dedi.
DEVLER GELİYOR
Halka arza aracılık eden Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, 2018’de 3.5 milyar dolarlık arz olacağını belirterek, “Enerji- SA, Medical Park, Şok, Memorial ve Defacto’nun arzı planlanıyor” bilgisini verm

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN