KOVİAD’da Yapay Zeka Konuşuldu « İzmit Pusula Gazetesi

23 Eylül 2023 - 23:20

KOVİAD’da Yapay Zeka Konuşuldu

Kocaeli Vizyoner İş İnsanları Derneği (KOVİAD) Üyeleri, Yapay Zeka ve İş Dünyasının Yarını konulu konferansta bir araya geldi.

KOVİAD’da Yapay Zeka Konuşuldu
Son Güncelleme :

01 Aralık 2022 - 11:36

Kocaeli Vizyoner İş İnsanları Derneği, iş insanlarına yönelik eğitim ve söyleşi programlarına devam ediyor.  Bu kapsamda son olarak,   Prof. Dr. Ercan Öztemel’in sunumuyla Yapay Zeka ve İş Dünyasının Yarını konulu söyleşi programı gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Harun Reşit Kocagöz ev sahipliğinde dernek binasında gerçekleştirilen programa,  KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer, Dernek yöneticileri ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen söyleşi programında plaket takdimi de gerçekleştirildi. Teknolojinin ve yapay zekanın her alanda olduğu gibi iş hayatında ki öneminin de konuşulduğu söyleşi programında, karşılıklı görüş alışverişinde de bulunuldu. 

‘KOVİAD OLARAK FARKINDALIK YAPIYORUZ’

Programda konuşan Dernek Başkanı Harun Reşit Kocagöz, dünyamızın hızla değiştiğini, bugünü dünden farklı kılamayan, üzerine koyamayanların ticaret dünyasında var olmakta zorlandığı ve küçüldüğü bir dünyada yaşadıklarını söyledi. Başkan Kocagöz, “Vizyoner olma iddiası öylesine yazılan değil hedefleri olan, hayalleri olan, yarınlara dair umutları olan iş insanlarının ortak sevdası ve hayali. Dernek olarak bu hayal için farkındalık ortaya koyuyoruz. Bu anlamda bu söyleşiyi önemsiyoruz çünkü vizyon sahibi, çağı takip eden değil çağı peşine takmış olan idealist, dünya da saygınlığı olan bir bilim adamı ile sohbetimiz bize çok şey katacağına inanıyorum” dedi. 

‘HER ALANDA YAPAY ZEKA VAR’

Prof. Dr. Ercan Öztemel yaptığı sunumda, “Yapay zeka ve ile bilgisayar arasındaki farkı ortaya koyarak konferansa başladı. Akıl insana özgü bir varlık olsa da düşünsel yetileri olan kodların dışına çıkabilen cihazlara yapay zeka diyoruz. Bilgisayarın yanlışı doğrusu yoktur, yapay zekânın ise ortaya koyana göre oluştuğu için yanlışı, doğrusu, iyisi ve kötüsü olabilir ve gelecekte sosyal ilişkiler kuran ve kendi kendine karar veren bir dünyaya doğru gidiyoruz, hayatımızın her evresinde var. Saldırı yapmaktan, ev temizliğine, doğal hayatı korumaktan, trafik kontrolüne kadar her alanda yapay zeka var. Yapay zekâ yapan kadar zekidir, ama onu yapan zeka bir çok kişiden oluşunca bu zeka da birçok kişin ortak zekası olmaktadır” dedi. 

‘YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİYLE UYUM ÖNEMLİ’

Öztemel konuşmasının devamında, artık insanın olduğu her alan da yapay zeka ile robotların kullanıldığını ve meslek anlayışının değiştiğini ve bu değişime ayak uyduramayan firmaların yarınlarda var olmasının mümkün olmadığı belirterek, “İşsizlik tehlikesi var mı var dedi ama kime kendini yeni değişime ayak uyduramayanlarda, yapay zeka ile gelişen yeni teknolojilere uyum sağlayan herkes eskisinden daha iyi şartlarda iş bulacak. Artık şirketler değişen dünya şartlarına göre şirket evlilikleri ve birliktelikleri yapıp, yazılımlarla dünyaya hakim olması mümkün  ve bunun yolu da ARGE çalışmalarına yer ayırmaktan geçiyor” dedi.

YORUM YAP