İnan, Şiirlerle Anıldı « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 10:29

İnan, Şiirlerle Anıldı

Şair ve yazar Mehmet Akif İnan, ölümünün 17. yıl dönümünde şiirlerle anıldı. Mehmet Akif İnan’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle İzmit Belediyesi tarafından bir anma etkinliği düzenlendi.

İnan, Şiirlerle Anıldı
Son Güncelleme :

04 Ocak 2018 - 14:40

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki “Bir anı, bir şiirle Mehmet Akif İnanı Anma” etkinliğine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, Memur-Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları AK Parti il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Niyazi Gedik, Recep Garip, Cumali Ünaldı Hasannebioğlu ve Mustafa Özçelik’in söyleşi ve şiirleri, Türk Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Sedat Anar da konseriyle renk kattıkları etkinlik büyük ilgi gördü. Salonun tıklım tıklım dolduğu etkinlikte konuşan Başkan Doğan, ünlü şair ve yazarın ‘zaman’ isimli şiirini okudu.

Örnek Olmuş Bir İsim

Mehmet Akif İnanın kızı Banu İnan’ın babasıyla ilgili anılarını anlattığı gecede konuşan Başkan Doğan “Merhum Mehmet Akif İnan üstadımıza bir vefa programında bir aradayız. Birlikte yaptığımız bu güzel program için Memur- Sen Kocaeli Başkanı ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Saygıdeğer büyüğümüz Mehmet Akif İnan’ı kelimelerle anlatmak mümkün değil. İyi insan, örnek insan, şair, yazar, düşünür, vatanını milletini koruyan, kollayan, seven, Hakkın yanında olan, bulunduğu her yerde örnek olmuş bir isim. Bugün biz onu anıyoruz ve anlamaya çalışıyoruz.

Yeni Nesillere Aktarmalıyız

Bize düşen o vefayı göstermektir. Bu akşam da bunu yapıyoruz. Onun düşüncelerini, onun şiirlerini yeni nesillere aktarma görevimiz var. O zaman Kudüs de, bayrağımız da, ülkemiz de, İslam âlemi de mahsun olmaz. Bize düşen, üzerimize düşeni yapmaktır.

Adı Gençlik Merkezine Verilecek

Mehmet Akif İnan’ın ismini bir gençlik merkezine vermeliyiz, ayrıca bir hatıra ormanı yapalım. Ağaçlarımızı dikelim değerli büyüğümüz adına fidanlar yetiştirelim. Bizler her zaman sanatsal, edebi, bilimsel çalışmaları desteklemeye çalıştık. Yeni nesil belediyecilikte yoldan, kaldırımdan, parktan bahsetmiyoruz, onlar zaten yapacağımız işler. Okullarımıza öğretmenler odaları, Atatürk büstleri, kütüphaneleri, çok amaçlı salonlar yapıyor, sanatsal faaliyetlere destek oluyoruz. Memur- Sen ve İHH ile birlikte Arakan Müslümanlarına yardım götürerek güzel bir iş yaptık ve daha fazla yapmamız gerektiğini de gördük” şeklinde konuştu.

YORUM YAP