Büyük kumpasa tokat gibi cevap « İzmit Pusula Gazetesi

17 Haziran 2024 - 13:31

Büyük kumpasa tokat gibi cevap

Haberler Ekonomi Haberleri Büyük kumpasa tokat gibi cevap Büyük kumpasa tokat gibi cevap Giriş Tarihi: 3.12.2017 Zarrab davası ve dekont fiyaskosuna piyasalar prim vermedi. Dolar ve faiz düşerken, Hazine ile bankalar rahat borçlandı. Yabancı ilgisi sürerken, Çin devi Türkiye’ye geldi Mayıs 2013'ten bu yana Gezi kalkışması ile başlayıp, 17-25 Aralık operasyonu ile devam eden ve 15 Temmuz'da fiili işgal girişimine dönüşen saldırıları, güçlü lider etrafında kenetlenerek bertaraf edip ekonomisini TL bazında iki kat büyüten Türkiye, son iki haftadır yine hedef tahtasına konuldu. Dış siyasette diz çökmeyen ve kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket eden Türkiye'yi hizaya sokmak amacıyla, eş zamanlı olarak başlayan dışarıda Zarrab davası, içeride ise Kılıçdaroğlu'nun dekont komedyasına en iyi cevabı piyasalar verdi. Kur kaynaklı kriz algısı operasyonu yine işe yaramazken, yabancıların Türkiye'ye ilgisi kesilmedi. Ekonomiden de art arda olumlu haber akışı devam ett..

Büyük kumpasa tokat gibi cevap
Son Güncelleme :

04 Aralık 2017 - 1:27

 

Zarrab davası ve dekont fiyaskosuna piyasalar prim vermedi. Dolar ve faiz düşerken, Hazine ile bankalar rahat borçlandı. Yabancı ilgisi sürerken, Çin devi Türkiye’ye geldi

Mayıs 2013’ten bu yana Gezi kalkışması ile başlayıp, 17-25 Aralık operasyonu ile devam eden ve 15 Temmuz’da fiili işgal girişimine dönüşen saldırıları, güçlü lider etrafında kenetlenerek bertaraf edip ekonomisini TL bazında iki kat büyüten Türkiye, son iki haftadır yine hedef tahtasına konuldu. Dış siyasette diz çökmeyen ve kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket eden Türkiye’yi hizaya sokmak amacıyla, eş zamanlı olarak başlayan dışarıda Zarrab davası, içeride ise Kılıçdaroğlu’nun dekont komedyasına en iyi cevabı piyasalar verdi. Kur kaynaklı kriz algısı operasyonu yine işe yaramazken, yabancıların Türkiye’ye ilgisi kesilmedi. Ekonomiden de art arda olumlu haber akışı devam etti.
FAİZDE 16 AYIN EN HIZLI DÜŞÜŞÜ
Dava ve dekontlarla kurda yaratılmaya çalışılan yükseliş dalgası hayali boş çıktı. Dolar bu haftayı yüzde 0.8’lik düşüşle tamamlarken, borsadaki kayıp ise yüzde 0.9’da kaldı. Türkiye’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 12.12 ile 3 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Faiz 58 baz puan ile Temmuz 2016’dan bu yana görülen en sert haftalık düşüşünü kaydetti. 10-24 Kasım arasında yabancılar hisse senetleri ile tahvil-bono piyasasında 450 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.
HAZİNE VE BANKALAR ZORLANMADI
Hazine Japon piyasasında gerçekleştirdiği 3 yıl vadeli yen cinsi tahvil ihracı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası garantisi olmaksızın 535 milyon dolar borçlandı. Dış finansman 2016’ya göre yüzde 76 artarak 9.7 milyar dolara ulaştı. Ayrıca Garanti, Finansbank ve Fibabanka 2.3 milyar dolar sendikasyon kredisi aldı.
İHRACAT ARTIŞI 3’E KATLANDI
Güven ortamının korunmasının en önemli nedenlerinden biri de makro ekonomideki olumlu tablonun devam etmesi oldu. İhracat, kasımda yüzde 14.2 artarak 13.6 milyar dolar olurken, tarihin en iyi üçüncü kasım ayı rakamları elde edildi. İhracattaki artış oranı, geçen yılın aynı dönemine göre üçe katlandı.
SANAYİDE KESİNTİSİZ BÜYÜME
Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayii PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) kasım ayında 52.9’a yükselerek iyileşme eğilimi üst üste dokuzuncu aya taşındı. Bu 2014’ten beri gözlenen en uzun kesintisiz büyüme trendi oldu. Türkiye’nin üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ülke olması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN