1 milyar dolara koşuyor « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 04:18

1 milyar dolara koşuyor

Haberler Ekonomi Haberleri 1 milyar dolara koşuyor 1 milyar dolara koşuyor ENGİN TUNÇ Ekonomi Haberleri Giriş Tarihi: 3.12.2017 SABAH Yazarlar Kulübü Samsun’a çıkarma yaptı. Şehrin yerel yöneticileri ve iş dünyasının bir araya geldiği etkinlikte konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Lojistik Köy ile ihracatımız 1 milyar dolara ulaşacak” dedi Her ay Anadolu'nun çeşitli illerinde bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için kolları sıvayan SABAH Gazetesi'nin dev yazar kadrosu Samsun'a çıkarma yaptı. Samsun'un illerarası rekabette dünü ve bugünü, ulusal ve yerel düzeyde önümüzdeki dönem kalkınma hedeflerinin değerlendirildiği buluşmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren SABAH Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi ile birlikte 21 trilyon dolarlık Kuşak Yolu Projesi'nde ilk inisiyatif alan ülke oldu. Dünyada gerçekleştirilen 10 mega projeden 6'sını yapabiliyor olmamız Türkiye'nin gücü..

1 milyar dolara koşuyor
Son Güncelleme :

04 Aralık 2017 - 1:27

 

SABAH Yazarlar Kulübü Samsun’a çıkarma yaptı. Şehrin yerel yöneticileri ve iş dünyasının bir araya geldiği etkinlikte konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Lojistik Köy ile ihracatımız 1 milyar dolara ulaşacak” dedi

Her ay Anadolu’nun çeşitli illerinde bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için kolları sıvayan SABAH Gazetesi’nin dev yazar kadrosu Samsun’a çıkarma yaptı. Samsun’un illerarası rekabette dünü ve bugünü, ulusal ve yerel düzeyde önümüzdeki dönem kalkınma hedeflerinin değerlendirildiği buluşmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren SABAH Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi ile birlikte 21 trilyon dolarlık Kuşak Yolu Projesi’nde ilk inisiyatif alan ülke oldu. Dünyada gerçekleştirilen 10 mega projeden 6’sını yapabiliyor olmamız Türkiye’nin gücünün büyüklüğünü gösteriyor” dedi. Alkin, Samsun’un konumu itibarıyla katma değerini üçe katlayabilecek potansiyeli olduğunu söyledi.
LOJİSTİK KÖY AÇIYOR
2023 ve sonrasında şehirlerin ekonomik parametreleriyle öne çıkacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ihracatın ve kişi başına gelirin yarıştırılacağı döneme girdiklerini söyledi. Avrupa Birliği’nden aldıkları hibeyle yeni açacakları Samsun Lojistik Merkezi sayesinde ihracat rakamlarını üst seviyeye çıkaracaklarının altını çizen Yılmaz, “Kuzey ülkelerine ihracat yapmak isteyen firmalar bu merkezimizde ürünleri kolaylıkla depolayıp transferlerini gerçekleştirebilecek. Şu anda 450-500 milyon dolar olan ihracatımızı yeni lojistik merkezimizle birlikte 1 milyar dolara çıkaracağız” diye konuştu. Samsun’un ihracatta hedeflerine ulaşabilmesi için bazı engellerin bulunduğunu belirten Yılmaz, “Kuzey ülkelerine konum olarak çok yakınız fakat direkt uçabileceğimiz havayolları bağlantısı bulunmuyor. Ukrayna, Rusya, Romanya ve Bulgaristan’a direkt uçmalıyız. Kısa uçuş mesafesi olan yerlere Ankara veya İstanbul üzerinden ulaşmak karşı taraftaki paydaşlarımız için zor. 2023’deki ekonomik hedeflerimize ulaşmamız için direkt uçuş şart” ifadelerini kullandı. Tüm engellere rağmen risk alacak topyekün bir çalışmaya ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Riskin önünde engeller varsa konuşmalıyız. Samsun’da sermaye birikimi belli bir noktadan sonra yatırım yerine daha fazla para kazanabileceği bölgelere gidiyor. Biraz daha fazla kâr elde etmek için şehrimizin terk edilmesini doğru bulmuyorum” dedi.
50 MİLYON EUROLUK HİBE
Şehrin yaşanabilirlik endeksini yukarı seviyelere çıkarttıklarının altını çizen Yılmaz, “Bu şehirlere yatırım yapmalıyız. Yapılması gereken tek şey burada birikmiş sermayeyi burada yatırıma dönüştürmek. Gelecek 10-15 seneyi göze alıp yatırımı buraya yapmalıyız” diye konuştu. Samsun Lojistik Merkezi için Avrupa Birliği’nden 50 milyon euro hibe aldıklarını belirten Yılmaz, “Firmaların mallarını depolayabilmesi için ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. Sırf insanlar başka alanlara yatırım yapmasın diye birinci sınıf tarım arazisine sanayi binaları diktik” değerlendirmesinde bulundu.
156 FİRMAYLA GÖRÜŞÜLDÜ
Samsun’da yılsonu faaliyete geçmesi planlanan Samsun Lojistik Merkezi’nin cazibe merkezi haline geleceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şöyle konuştu: “Lojistik köy 50 milyon euroluk harcamayı kısa sürede çıkarır. 156 tane şirketle pazarlama görüşmesi yaptık. İkinci faz tamamlandığı zaman 50 büyük firma oraya yerleşecek. 3 sene içerisinde yatırımın tamamını kazanacağız.”
KEREM ALKİN
Rekabetçilikte ilk 16’yı yakalayabilir
Samsun , bilhassa büyükşehir belediyesinin son 10 yıllık hamleleri sonrasında, erişebilirlik ve yaşanabilirlik boyutunda Türkiye’nin ilk 10 başarılı ili arasına girmeyi başarmış bir şehrimiz. Bununla birlikte, üretim ve ticaret becerisi ve markalaşma ile yenilikçilik açısından, Türkiye’nin diğer illerinin performans artışı, Samsun’u geriye düşürmüş gözüküyor. Şehrin genç nüfus-yaşlı nüfus dengesi, yani demografik fırsat penceresi açısından sıkıntıları az da olsa artmış. Samsun’un erişebilirlik ve yaşanabilirlikteki başarısını katma değere dönüştürmesi halinde, bugün 20’nci sırada olsa da daha önce rekabetçilikte ilk 16’daki konumunu yeniden yakalayabilir.
FERHAT ÜNLÜ
Kültürel miras ve yatırımlar sinerji yaratmış
Turkuvaz Medya Grubu’nun yerel yönetimlerle buluşma programı kapsamında gittiğimiz Samsun’dan çok çarpıcı gözlemlerle döndük. Kentin hem deniz, hem kara hem hava hem de demiryolu ulaşımının merkezinde olması ticari gücü ile Türkiye’nin hatırı sayılır şehirleri arasına girmesine vesile olmuş. Kurtuluş Savaşımızın simgesi olan bu kentin binlerce yıllık kültürel mirası, yapılan yatırımlarla birleşince büyük bir sinerji ortaya çıkmış. Bununla birlikte seyahat sırasında Samsun’un mevcut performasının, potansiyelinin biraz altında olduğu yönünde bir kanaat de hasıl oldu. Bunun için yerel yatırımcıya büyük iş düşüyor. Samsun’un ilk 10 kent arasına girmemesi için sebep yok.
ÖZLEM AVCI
5 bin kişiye iş imkânı sağlanacak
Tertemiz sokakları, muhteşem doğasının yanı sıra Samsun ticaret alanında da atakta… Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz iki gün boyunca bizi misafir etti. Doğası ve yemeklerinin yanı sıra Samsun’un sanayisi de beni etkiledi. Toplam 5 bin kişiye iş imkânı sağlayacak olan lojistik merkezin tren rayları yapılmaya çoktan başlanmış. 35 bin tır park alanı, 80 bin metrekare alanda depolar, sosyal tesis ve idari binalar, nakliye komisyoncuları için ofisler gibi birçok alanı bulunan tesis 680 bin metrekare alanda. Samsun kültür ve sanatta da çok etkin. Kentte arkeoloji ve etnografya müzelerinin yanı sıra etkileyici bir opera ve bale binası var.
LEVENT TÜZEMEN
Antalya’daki golf tesislerini kıskandıracak tesis…
Samsun’daki değişimi ve gelişimi hayranlıkla izledim. Samsunspor Kulübü Başkanlığı döneminde tanıştığım ve 4 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yapan Sayın Yusuf Ziya Yılmaz çalışmalarıyla Samsun’u müthiş bir kent haline getirmiş. Karadeniz’in her kenti güzeldir ama Samsun bir başka güzelleşmiş. 23. İşitme Engeliler Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Samsun müthiş spor tesislerine kavuşmuş. Özellikle 650 dönüm üzerine yapılan ve Antalya’daki golf tesislerini kıskandıracak 18 delikli golf sahası, bisiklet yolu ve yürüme parkurları göz kamaştırıyor. 220 kilometrelik sahil şeridine sahip Samsun’da denize kanalizasyon akmıyor. “Mavi bayrak” almış Samsun’un sahillerinde denize gönül rahatlığıyla giriliyor. Özellikle 14 kilometrelik Atakum sahilleri baştan başa ince kum… Samsun’u ve ilçelerini görmek, gezmek gerekir
MERVE YURTYAPAN
Yeniliğe ve gelişime açık bir şehir
Sabah Gazetesi il buluşmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz evsahipliğinde Samsun’un bilinmeyen güzelliklerine şahit olduk. Siyasetçileri, sivil toplum örgütleri, sanayi ve ticaret odası üyeleri, akademisyenleri el ele verip Samsun’u ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel alanda diğer büyük şehirlerle yarışacak noktaya getirmek için çalışıyorlar. Samsun, tertemiz sokakları, özenle yapılmış Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, golf kulübü, uçsuz bucaksız sahili, engelli terapi merkezi, Bandırma Vapuru Müzesi, Panorama ve Kent müzeleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken illerden. Şehrin doğal yapısı bozulmadan gelişmesine özen gösterilmiş. Özellikle spor ve doğaya çok önem verilmiş.
BÜLENT CANKURT
Tanıtımla golf turizminde patlama olur
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstiklal Savaşı’nı başlattığı yer olan Samsun’a ilk kez gittim. Tıpkı Konya’daki gibi yine şaşkınlık içindeyim. Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş, en çok nüfusa sahip ve tek büyükşehri olduğunu öğrendiğim Samsun’un beni en etkileyen tarafı golf sahası oldu. Kara, hava, deniz ulaşımları da mevcut olan Samsun’un zaten ciddi bir turizm potansiyeli var. İyi bir tanıtımla, golf turizminde patlama yaşanacağını düşünüyorum. Hatta denizden rüzgâr alan Türkiye’deki tek, dünyadaki birkaç golf sahasından biri olarak, ‘Golfün Mekkesi’ olarak anılan İskoçya St. Andrews’taki gol sahasına bile rakip olacak tatta. Dört dönemdir Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yusuf Ziya Yılmaz, inanılmaz işler yapmış. Samsun’un 20 km’lik kesintisiz sahil şeridi Cote d’Azur ile yarışabilecek güzellikte. Samsun’un mutfağı da çok başarılı.
SİNAN ÖZEDİNCİK
Avrupa şehirleri ile yarışabilecek güzellikte
Türkiye’nin pek çok şehrinden daha modern, gelişmiş ve kaliteli insan nüfusuna sahip bir il Samsun. Yaşanası bir yer. Özellikle Türkiye’nin en iyi ikinci golf sahası, 2015’te dünyanın en iyi altı müzesinden biri olan Kent Müzesi, UNESCO koruması altına alınan Kuş Cenneti Samsun’da görülmesi gereken yerler… Atakum, Çiftlik bölgesindeki kafeler, kilometrelerce uzanan sahil, mavi bayraklı plajlar, bisiklet yolları, yürüme ve koşu parkurları Avrupa’nın birçok kentinden daha güzel. Samsun daha büyük ilgiyi hak ediyor.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN