Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallesinde yaşananlar « İzmit Pusula Gazetesi

2 Aralık 2023 - 18:38

Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallesinde yaşananlar

Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallesinde yaşananlar
Son Güncelleme :

16 Aralık 2018 - 14:02

İzmit’te bulunan Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallelerinde yapılması uzun zamandan bu yana konuşulan kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi.

Bu mahalleler Cumhurbaşkanı kararnamesiyle riskli alan ilan edildi ve bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Elbette ki bu süreç öyle kısa bir süreç olmadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi anlaşılamaz bir şekilde bu bölgelerin riskli alan ilan edilmesi ile ilgili yazıyı bir türlü yazmadı.

Bu süre zarfında o dönem bakan olan şimdilerde ise sadece bir Milletvekili olan Fikri Işık konuya hiç müdahil olmadı.

Kendisine konu hakkında sorulan soruları cevapsız bıraktı.

Fakat Cumhurbaşkanının kararının ardından ne olduysa Fikri bey konuya müdahil oldu ve anlaşılamaz bir şekilde Veli Ahmet ve Hacı Hızır mahallelerinin sakinleriyle bir toplantı düzenleme kararı aldı.

16.12.2018 Pazar günü yapılması planlanan toplantı saati geldiğinde ise yıllardır en ufak bir problemin yaşanmadığı mahallelerimizde insanlar neredeyse birbirine girme noktasına geldi.

Yaklaşık 18 ay kadar benimde basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı görevini yürüttüğüm Veral inşaatın yetkilileri katılım sağladıkları toplantıdan Fikri Beyin talimatıyla deyim yerindeyse yaka-paça dışarıya atıldılar.

Böylesine önemli bir projeyi hayata geçirmek için neredeyse 36 aydan bu yana ciddi çaba harcayan ve ciddi paralar harcayan Veral İnşaatın sahiplerinin üstelik bölgede şahsi arsası olmasına rağmen yaka-paça dışarıya atılmasını anlamak mümkün değil.

Bu mahallerimizi bilen bilir, iki aracın dahi yan-yana geçemeyeceği kadar dar yollara sahip, bölgede bulunan evler  çok eski ve 1999 depremini yaşamış bu nedenle de yıpranmış evler, çok fazla yangın yaşanan bölgeye yolların aşırı dar olması nedeniyle itfaiye ulaşmakta zorluk çekiyor, bir hasta olduğunda ambulans ulaşmakta zorluk çekiyor.

36 aydan bu yana üstelik bakan iken dahi konuya müdahil olmayan Fikri beyin şimdilerde bir milletvekili iken konuya müdahil olmasını ben şahsen anlamakta zorluk çekiyorum.

Üstelik bu alanın riskli alan olarak ilan kararı Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmış ve kararın resmi gazetede yayımlanmış olmasına rağmen…

 

ÖMER VERAL, FİKRİ IŞIK’A BU SORULARI SORDU MU?

Konu ile ilgili haberleri incelerken, Kocaeli Barış Gazetesinde ki bir haber de hayli ilgimi çekti.

Gazetede Veral İnşaatın sahibi Ömer Veral’ın salon dışında Fikri beye bazı sorular yönelttiği yönünde haber vardı.

Bakın Ömer Veral Fikri Işık’a hangi soruları yöneltmiş…

 • Bu toplantıyı kendi adınıza mı yoksa parti adına mı yapıyorsunuz?
 • Kendi adınıza yapıyorsanız şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarının hangisiyle bu kadar yakından ilgilendiniz?
 • Bu toplantıdan sonra Kocaeli’ndeki kentsel dönüşüm projesinde gerçekten mağdur olanların dertlerine merhem olmak için toplantı yapmayı düşünüyor musunuz?
 • Tuana Evleri’nin yerindeki insanların başka yere taşınıp yerine yapılan lüks konutlar satılırken niçin ilgilenmediniz?
 • Bu toplantıyı parti adına yapıyorsanız partiden izin aldınız mı?
 • Parti genel merkezi bu toplantıya izin verdi mi?
 • Şu an dizden daha kıdemli, MKYK üyesi vekiller varken, onlar projeyi destekliyorken sizin tek başınıza ortaya koyduğunuz bu tavır parti disiplini açından etik mi?
 • Yaptığınız bu toplantı parti tüzüğüne uygun mu?
 • Şimdiye kadar bekleyip, sayın cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm projesini bizzat imzaladıktan ve Resmi Gazete’de sayın cumhurbaşkanımızın imzasıyla yayınlandıktan sonra bu toplantıyı tertip etmeniz cumhurbaşkanımıza açık bir meydan okuma anlamına mı geliyor?
 • Bakanlıklardan ve son olarak da başbakan yardımcılığı görevinden alınmanızın sorumlusu olarak gördüğünüz cumhurbaşkanımızla bu kentsel dönüşüm projesi üzerinden bir hesaplaşma mı düşünüyorsunuz?
 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütün dosyaları defaten inceleyerek onayladığı bizim hiçbir dahlimiz olmadan vatandaşı belediyede toplayarak görüşlerini dinlediği, tasdikleyerek bakanlığa gönderdiği İzmit Belediyesi’nin de uygun gördüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kılı kırk yarıp inceleyerek yüzde 97’sinin riskli binadan oluşan bu alanda cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı bu kentsel dönüşüm projesinde sizce karşılanamayan ve sizi buradaki vatandaşları ayartarak sokağa dökecek kadar yüksek beklentiniz nedir?
 • Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu kentsel dönüşüm projesini sahiplenerek yerel seçimlerden önce temel atmak istiyoruz diyerek bir ölçüde projeyi hayata geçirmenin yerel seçimlere pozitif yönde katkı sağlayacağını söylerken siz nasıl bir siyasi fayda umarak projeye karşı çıkıyorsunuz?
 • Niçin yapayalnız ve tek başınasınız?
 • Sekapark’ta yaptığınız toplantıda ‘Bu meseleyi burada kapatalım arkadaşlar’ dediğiniz mesele nedir?
 • Kentsel dönüşüm projesine karşı çıkmanızın sebebi oradaki kapatmaya çalıştığınız konu ile alakalı olabilir mi?
 • Cumhurbaşkanımızın imzasını taşıyan karara karşı ahaliyi toplayıp alenen kışkırttığınız bu toplantıdan cumhurbaşkanımız haberdar olunca size teşkkür edecek mi?
 • Bu toplantıdan dolayı parti veya cumhurbaşkanından tepki alırsanız direnmeyi düşünüyor musunuz?
 • Bu soruların cevabını vicdanen huzurlu olabilecek şekilde verebilir misiniz?Kocaeli Barış Gazetesihttp://www.kocaelibarisgazetesi.com/siyaset/fikri-isiki-terletecek-sorular-h103520.html

  Kocaeli Barış Gazetesi

Veral inşaat sahibi Ömer Veral’ın Fikri beye yönlendirdiği sorular, Fikri bey tarafından cevaplanır mı bilemem ama bu soruların Fikri beyi hayli zora sokacağı ise aşıkar…

KALIN SAĞLICAKLA…

 

YORUM YAP