EDS: Kocaeli’nde Güvenli Trafik Sistemi Faaliyete Geçiyor « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 08:41

EDS: Kocaeli’nde Güvenli Trafik Sistemi Faaliyete Geçiyor

EDS: Kocaeli’nde Güvenli Trafik Sistemi Faaliyete Geçiyor
Son Güncelleme :

06 Nisan 2024 - 12:11

Kocaeli’nin trafik güvenliği ve düzeni için önemli bir adım atılıyor. Karayolu kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamak, sürücülerde algılanan yakalanma riski duygusunu artırarak trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla, Kocaeli’de Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) çalışmaları hayata geçiriliyor.

21 adet Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, 8 adet Ortalama Hız İhlali Tespit Sistemi ve 19 adet Park İhlal Tespit Sistemi’nin kurulumu tamamlandı. Bu sistemlerin 15 Nisan 2024 tarihi itibariyle aktif hale getirilmesi planlanıyor.

Kocaeli Valiliği yetkilileri, bu EDS sistemlerinin trafikte düzeni sağlamak ve kural ihlallerini önlemek için büyük önem taşıdığını belirtiyor. Özellikle kırmızı ışık ihlali, hız sınırlarının aşılması ve park ihlallerinin azaltılmasıyla trafik kazalarının önlenebileceği vurgulanıyor.

Sürücülerin trafik kurallarına uymaları ve güvenli sürüş alışkanlıkları kazanmaları için yapılan bu çalışmaların, Kocaeli’nin trafik güvenliği ve düzeni açısından önemli bir dönüm noktası olacağı bekleniyor. Bu sistemlerin devreye alınmasıyla birlikte, trafikteki disiplin ve güvenin artması hedefleniyor.

Konu ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği tarafından yayınlanan duyuruda:

“Karayolu kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamak, sürücülerde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunu” ön plana çıkararak trafik kazalarını en aza indirmek, düzenli ve güvenli trafik akışını oluşturarak kural ihlalinde bulunan araçları tespit etmek amacıyla, İlimizde EDS çalışmaları kapsamında 21 Adet Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi, 8 adet Ortalama Hız İhlali Tespit Sistemi ve 19 Adet Park İhlal Tespit Sisteminin kurulumu tamamlanmış olup, söz konusu EDS sistemleri 15 Nisan 2024 tarihi itibariyle çalışmaya başlayacaktır.” denildi.

 

Bu kapsamda, sürücülerimizin EDS sistemlerinden önce konulan bilgilendirme levhalarına, yatay ve düşey işaretlemelere ve aracın türüne göre belirtilen azami hız sınırlarına uyması önemle rica olunur.

YORUM YAP