Bakan Soylu Türkiye-İran Sınırında Yapımı Süren Güvenlik Duvarını İnceledi « İzmit Pusula Gazetesi

25 Eylül 2023 - 09:01

Bakan Soylu Türkiye-İran Sınırında Yapımı Süren Güvenlik Duvarını İnceledi

Bakan Soylu Türkiye-İran Sınırında Yapımı Süren Güvenlik Duvarını İnceledi
Son Güncelleme :

28 Ekim 2018 - 14:34

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye ile İran sınırında yapımı devam eden güvenlik duvarı ile sınır aydınlatma, kamera ve sensör çalışmalarından oluşan güvenlik sistemlerini inceledi.
İnceleme kapsamında Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na gelen Bakan Soylu, beraberindeki heyetle helikoptere binerek, Ağrı-İran sınırına harekete etti.
Sınırdaki Aybey Sınır Karakolu’nu da ziyaret etti.
Sınırda yapımı devam eden güvenlik duvarını helikopterden inceleyerek, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, sınırdaki Aybey Sınır Karakolu’nu da ziyaret etti.
Karakolda kendisini karşılayan askerleri selamlayan Bakan Soylu, şeref defterinin imzalanmasının ardından beraberinde getirdiği Türk Bayrağı’nı karakol komutanına verdi.
Daha sonra sınırdaki karakol mevzisine geçen Bakan Soylu, yetkililerden Ağrı-Iğdır illerinin İran sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarının yanı sıra sınır aydınlatma çalışmaları, kamera ve sensör sistemlerinden oluşan sınır fiziki güvenlik sistemlerini inceledi.
Terörle mücadele, insan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele önemli kazanımlar sağlayacak sistemlerle ilgili yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, ardından karakoldaki askerlerle bir araya gelerek, sohbet etti.
Bakan Soylu, duvarın Iğdır bölümünü de inceledi
Karakoldaki incelemenin ardından Iğdır’a geçen Bakan Soylu, bu kentteki Subaşı Karakolu’nu ziyaret etti.
Karakoldaki incelemenin ardından Iğdır’a geçen Bakan Soylu, bu kentteki Subaşı Karakolu’nu ziyaret etti.
Ziyaretten sonra güvenlik duvarının yapıldığı bölgeye giden Bakan Soylu, buradaki çalışmaları da yerinde incelemesinin ardından helikopter ile il merkezindeki 5. Hudut Alay Komutanlığı’na geldi.
Komutanlıkta çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Soylu, özel harekat polisleri ile tokalaştı, askeri tören mangasını selamladı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, buradaki komutanlar ve askerler ile bir araya geldi.
Iğdır’da,  geçici geri gönderme merkezini ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yetkililerden bilgi aldı.  Erhacı köyü yakınlarında yapımı devam eden Polis Özel Harekat Kalekolu’nu da incelediyen Bakan Soylu ve Iğdır Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce ile değerlendirmede bulundu.
Bakan Soylu, incelemelerinin ardından ardından kentten ayrıldı.
Programa, Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İller İdaresi Genel Müdürlüğünden yeni kararname ile Muş Valiliğine atanan İlker Gündüzöz, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin, Ağrı İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul ve Ağrı İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız ve öteki ilgililer eşlik etti.

YORUM YAP