SON DAKİKA

İzmit Pusula Gazetesi
Güney Eralp

Yangın Söndürüldü, Soğutma Çalışmalarına Devam Ediliyor

Vali Seddar Yavuz, Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren kimya fabrikasında meydana gelen yangınla ilgili incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Yangın Söndürüldü, Soğutma Çalışmalarına Devam Ediliyor
Bu haber 20 Haziran 2022 - 18:45 'de eklendi
Sabah saatlerinde henüz nedeni belirlenemeyen bir sebeple Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde faaliyet gösteren Atabay Kimya ilaç fabrikasında yangın çıktı.
Fabrikayı ziyaret eden ve söndürme çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alan Vali Yavuz, yangının son durumuna ilişkin yaptığı açıklamalarında: “Dilovası OSB içerisinde bulunan Atabay ilaç fabrikasında sabah erken saatlerde yangın ihbarı alınması üzerine saat 08:54’de itfaiye ekiplerimiz olay yerine intikal etmiş ve müdahaleye başlamıştır. Olayın öğrenilmesine müteakiben AFAD, UMKE, itfaiyemizin diğer ekipmanları ve devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Buraya tüm gücümüzle geldik. Müdahale halen devam ediyor. Sevindirici tarafı herhangi bir yaralanma, hayatını kaybeden kardeşimiz bulunmuyor. Şu anda da titiz bir çalışma devam ediyor. Yavaş ilerlemesinin sebebi içeride itfaiye erlerimizin can güvenliğini tehlikeye atmamak ve dikkatli bir çalışma yapılması içindir. Şu an itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi bütün imkanları ve personeli ile Devletimizin tüm birimleri buradalar.”
Çıkan dumanların çevreye zararlarına ilişkin tüm önlemleri aldıklarını belirten Vali Yavuz: “Diğer taraftan da çevreye olumsuz etkisi olup olmadığına yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz fabrika baca gazları ve yer üstü tesislerindeki hava kalitesini ölçen sistemlerini titizlikle kontrol ediyor. Şu ana kadar bir olumsuzluk söz konusu değil. Arkadaşlarımızın bu titiz çalışmaları neticesinde fabrikanın diğer bölümlerine sıçramadan yangını söndüreceğimizi umut ediyor ve bunun için gayret sarf ediyoruz. Bütün organizasyonu yaptıktan sonrada yerinde incelemek üzere şu anda alandayız ve süreci titizlikle yürütüyoruz. Türkiye’nin marka ve öncü kuruluşlarından biri olan Atabay ilaç fabrikası çok önemli ilaçları üreten ve ülkemizin ihtiyacını karşılayan önemli bir firmamız. Elbette üzüntülüyüz ama bu süreci de hep beraber dayanışma içerisinde atlatacağız. İnşallah zarar ve ziyan büyümeden de gerekeni yapacağız. Biz gerek fabrikanın sahipleri gerek se buranın Genel Müdür ve Teknik Müdürleri ile detaylı bir görüşme gerçekleştirdik. Gerekli çalışmaları yaptık. Elbette böylesine önemli bir kuruluşta çıkan yangınla ilgili olarak da devlet büyüklerimizin her zaman olduğu gibi ilgi göstermesi gayet alıştığımız bir durum. Bu vesileyle başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bizlerden desteklerini esirgemeyen bakanlarımıza ve ilgili bütün kurum kuruluş yetkililerine minnet ve şükran duygularımızı arz ediyor, yangında cansiperane bir şekilde görev yapan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
İş dünyasının her zaman yanında olduklarını, her ne sorun ve talepleri varsa yardımcı olunacağını belirten Vali Yavuz, bir daha böyle talihsiz olay yaşamamaları temennilerinde bulunarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Havadan İnceleme Yapıldı
Burada yapılan incelemelerden sonra havadan helikopterle incelemelerine devam eden Vali Yavuz, yangının tamamen söndürüldüğünü müşahede ederek soğutma çalışmalarına devam eden ekiplerle görüşüp gerekli yönlendirmeleri yaptı.
Can kaybının ve yaralıların olmadığı, sadece maddi hasarın bulunduğu yangın sonrası kimya  fabrikasına geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Vali Seddar Yavuz’a Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Yavuz Selim Kapancı, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın eşlik ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA