Ücretsiz binişlere Büyükşehir desteği « İzmit Pusula Gazetesi

17 Haziran 2024 - 13:35

Ücretsiz binişlere Büyükşehir desteği

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisinde aldığı devrim niteliği taşıyan karar ile hem ücretsiz kart sahibi vatandaşları hem de Taşıma Kooperatifleri’ni sevindirdi.

Ücretsiz binişlere Büyükşehir desteği
Son Güncelleme :

04 Mart 2019 - 12:03

İndirimli, aktarmalı ve eksik kalan ücretsiz biniş destek ödemesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesince ödenmesi Şubat ayı Meclisi’nde kararlaştırıldı. Karar gereği artık her ay ücretsiz taşınan yolcular için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen 1.000 TL’lik gelir desteğini aşanTaşıma Kooperatiflere, taşıdıkları ücretsiz kartlı vatandaşlar hesaplanarak geri kalan ücret Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek. Böylelikle ücretsiz seyahat kartıyla binen her bir vatandaşın yolculuk ücreti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce ödenmiş olacak.

BÜYÜKŞEHİR DEVRİM NİTELİĞİNDE KARAR ALDI

Toplu taşıma hizmetlerinin Taşıma Kooperatiflerince yoğunlukta gerçekleştiği Kocaeli’de yapılan tüm revizyonlara rağmen yaşanan ücretsiz seyahat aksaklıklarının hem taşımacı esnafı hem de vatandaşı oldukça etkilemeye devam ediyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tüm bu aksaklıklara son vermek amacıyla çalışmalarını yoğunlaştırdı ve neticesinde aldığı meclis kararıyla devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı. 14.02.2018 Tarih ve 2019/49 Sayılı Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ile artık her ay ücretsiz taşınan yolcular (65 yaş, Engelli, Polis, Postacı, Basın ve diğer ücretsiz kartlar) için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen 1.000 TL’lik gelir desteğini aşanher bir ücretsiz biniş toplamları ay sonunda hesaplanarak aldıkları destek ücretinin üzerine eklenerek Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.

 

YILLIK 10 MİLYON TL ÖDEME YAPILACAK

Toplu taşıma esnaflarının ulaşım hizmetlerini aksatmadan daha kaliteli hizmet için 2019 yılı süresince taşımacılara yapılacak indirimli, aktarmalı ve eksik kalan ücretsiz biniş destek ödemesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmasıyla ilgili Plan-Bütçe ve Hukuk Komisyonu’nun raporu Büyükşehir oy birliği ile onaylandı. Yapılan bu düzenlemeye istinaden toplu taşıma faaliyeti yapan birlik, Büyükşehir Belediyesi’nin mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için yıllık yaklaşık 10 milyon TL ödeme yapacak. Kocaeli’de 2 bin 209 halk otobüsü, 400 belediye otobüsü hizmet veriyor.

TÜM MAĞDURİYETLERİ GİDERECEK BİR KARAR

Yeni uygulamayla; Kocaeli genelinde toplu taşıma hizmeti veren özel halk otobüslerinin küçük olması göz önüne alındığında taşınan tüm yolcuların ücretli seyahat etmeleri, taşımacı esnafın maddi kaygılarını ortadan kaldıracak. Özellikle engelli, 65 yaş ve üzeri ücretsiz seyahat kartı sahibi vatandaşlarımızın özel halk otobüsü işletmecileriyle yaşadıkları nahoş diyaloglar da ortadan kalkmış olacak. Yeni uygulamanın düzenli işleyebilmesi için ücretsiz seyahat kartı sahiplerinin ve özel halk otobüsü işleticilerinin, ücretsiz kartların validatörlere okutulmasına özen göstermeleri gerekiyor.

YORUM YAP