Türkkan yine eleştirdi « İzmit Pusula Gazetesi

2 Mart 2024 - 11:02

Türkkan yine eleştirdi

Türkkan yine eleştirdi
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 18:58

Genel Kurulda, partilerin grup başkanvekilleri yerlerinden gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 bin öğretmen atanacağını bildirdiğini anımsatarak yüz binlerce öğretmen atama beklerken ihtiyacı karşılamayacak atamaların günü kurtarmadığını söyledi. 19 yıllık AK Parti iktidarında öğretmenlerin sorunlarının her geçen gün daha da büyüdüğünü savunan Türkkan, “Atanamayan öğretmenler ile zor şartlarda çalışan ücretli ve sözleşmeli öğretmenler, hükümetin çözmesi gereken öncü konular olmalıdır. Öğretmenlerimizin en büyük beklentilerinden biri de 3600 ek göstergenin verilmesi.” ifadelerini kullandı.

“Kardemir’de yüzde 5 ile hakim hissedar olan ailelerin yönetim kavgasında olduğu yönünde haberlerin iktidara yakın gazetelerde yer aldığını” belirterek devlet bağımsız üye atasa da yönetim kavgalarının şirketin büyümesini engellediğini söyledi. Türkkan, “Borsa’da işlem gören Kardemir ve onun gibi şirketlere tehdit yoluyla hukuk dışı kılıf uydurarak el mi koyuyorsunuz? Amiyane tabirle Kardemir’e çöküyor musunuz, kayyum mu atadınız? Kardemir’i, iktidara yakın şirketlerden birine mi pas edeceksiniz?” sorularını yöneltti.

Türkkan, AK Parti’nin Giresun’da kongreler gerçekleştirdiğine işaret ederek “Partinin güç kaybettiği anlaşılmasın diye araçlarda çevre ilçelerden ve illerden insanlar bu kongrelere taşındı.” iddiasında bulundu. Türkkan, Giresun’da vaka sayılarının artması üzerine yeni kısıtlamalara gidildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Trabzon’a hızlı tren müjdesi verdiğini de anımsatan Türkkan, projenin güzergahında Giresun’un bulunmamasını eleştirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kovid-19 salgınının havacılık sektöründe yarattığı olumsuz finansal etkilerin en aza indirilmesi için iktidarın, sektörle ilgili birtakım kararlar aldığını dile getirdi.

Söz konusu kararla, havalimanlarında; hava yolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten kiracılar için 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021’e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceğini, 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin de iki yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacağını aktaran Türkkan, “Söz konusu uygulamayla vazgeçilen kamu alacağı tutarının 1,5 milyar liraya yani 12 milyar liraya yakın olduğu tahmin ediliyor. Pandemi sürecince vatandaşlara kamu bütçesinden geri ödemesiz olarak sağlanan desteğin 8 milyar lira civarında olduğu düşünülecek olursa sadece birkaç şirketten vazgeçtiğiniz alacak bunun tam bir buçuk katı.” diye konuştu.

Pandemi nedeniyle kapanan dükkanların halen vergi ödediğini belirten Türkkan,”Dükkan kapalı, stopaj almaya devam ediyorsunuz. ‘Ciro desteği’ adı altında verilen yardımlarsa muhatapların büyük çoğunluğu tarafından şartlar sağlanamadığı gerekçesiyle ödenmedi. Durum böyleyken büyük havalimanlarının işletmecisi olan büyük şirketlere sağlanan bu kolaylık kamuoyunun vicdanını sızlatıyor.” dedi.

YORUM YAP