Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı, unutulmadı « İzmit Pusula Gazetesi

5 Haziran 2023 - 17:05

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı, unutulmadı

Türkiye’nin seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan rahmetli Leyla Atakan, İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sergi ve söyleyişi programlarıyla doğumunun 94. yılında saygı ve rahmetle anıldı.

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı, unutulmadı
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2019 - 21:09

Türkiye’nin 1968 yerel seçimlerinde seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olan ve 1971 yılında talihsiz bir trafik kazasıyla hayatını kaybeden İzmit Belediye Başkanı rahmetli Leyla Atakan, İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir dizi programla doğumunun 94. yılında saygı ve rahmetle anıldı. İlk olarak İzmit Belediyesi’nde 50’ye yakın fotoğrafın yer aldığı ve Leyla Atakan’ın biyografisi ile çalışma fotoğraflarının yer aldığı sergi gerçekleştirildi.

EFSANE BAŞKAN EROL KÖSE LEYLA ATAKAN’I ANLATTI

Serginin ardından 62 yıllık siyasi hayatına 18. Dönem milletvekili ve 1972-1977 yılları arasında İzmit Belediyesi Başkanlığı gibi pek çok görevleri sığdıran Erol Köse, Kitap Pastası Kafe’de Leyla Atakan ile yaşadığı anıları anlattı. Buradaki programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Belediyesi meclis üyeleri, Kocaeli Üniversitesi Öğrenci İşleri Sorumlusu Nalan Ağdaş, Leyla Atakan ile birlikte siyasi çalışmalarda bulunan Nilay Atan ve konuklar katıldı.

“LEYLA HANIMLA 1953 YILINDA TANIŞTIM”

Programda konuşan Erol Köse, “Burada söz almak Leya Hanım’dan bahsetmek benim için büyük bir onurdur. Ben Leyla Hanımla 1953 yılında tanıştım. Kısaca kendimden de bahsetmek isterim. Ben yaşayan en eski politikacıyım. Ben politikaya 1952 yılında Kandıra ilçede başladım. 1952 yılında il yönetim kuruluna geldiğim zaman Leyla Hanım’da il yönetim kurulundaydı. Daha sonra geçen zaman süreciyle birlikte Leyla Hanım 1963 yılında İzmit’in merkez ilçesinde il genel meclis üyesi oldu. 1965 yılında da milletvekilliğine adaylığını koydu fakat o zaman seçilemedi. Daha sonrada belediye başkanlığı adaylı serüveni başladı” dedi.

“LEYLA HANIM’I BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN DESTEKLEDİM”

Köse, “Ben CHP  il başkanı olduğum dönemde belediye seçimleri yaklaşmıştı. Leyla Hanım’ı belediye başkanlığı için destekleyenlerin en başında ben vardım. Ben Leyla Hanımla olacak bir başkanlık adaylığının çok başarılı olacağını düşündüm. Çünkü kendisi Maşukiye’de sosyal faaliyetlere başlamış, dernekler kurmuş ve aktif bir şekilde çalışan kardeşimizdi. Aynı zamanda verem savaş derneğinin kurucusuydu” ifadelerinde bulundu.

“LEYLA HANIM’I ADAY YAPALIM DEDİM”

Konuşmalarına devam eden Köse, “Leyla Hanım’ı aday yapmak istediğimde parti içinde 2 rakibi vardı. Rakiplerinden birine aday olur musun dedim. Bana hayır dedi. Diğer rakibine sordum o da hayır dedi. O zaman Leyla Hanım’ı aday yapalım dedim. Ve Leyla Hanım aday oldu. Leyla Hanım’ın seçimi kazanması için bir projem vardı. Seçim dönemi onu uygulamak istedim. El yazısıyla bütün hanımlara mektup gönderdik. Böyle bir seçim planıyla bütün kadınlara ulaştık” dedi.

“KADINLAR SAHİP ÇIKTI”

Köse, “Bütün kadınlarımızın sahip çıkması sonucu Leyla Hanım seçimi kazandı. Türkiye’de seçimle göreve gelen ilk belediye başkanı oldu. Leyla Hanım belediye başkanı olmadan önce zaten tanınan bilinen bir insandı. Çünkü çok aktif bir çalışma hayatı vardı. Onunda katkısıyla Leyla Hanım kazandı. Hepinizin bildiği çok güzel hizmetlerinin olduğu dönemde talihsiz bir kaza sonucu kaybettik. Cenaze töreninde de mahşeri bir kalabalık vardı. Her şehirden insanlar geldi ve kendisini defnettik” dedi.

“LEYLA HANIM SAYESİNDE BAŞKAN OLDUM”

Köse, “Leyla Hanım’ın vefatı sonrasında belediye başkanlığı için pek istekli aday çıkmayınca ben aday oldum. 1875 oy farkla seçimi kazandım. Parti içerisinde tanınıyordum ama halk beni fazla tanımıyordu. Seçim çalışmalarında Leyla Hanım’ın projelerini anlatarak kazandım. İzmit Belediye başkanlığım Leyla Hanım sayesinde oldu” şeklinde konuştu.

“LEYLA ATAKANLAR KOLAY OLUNMUYOR”

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu sene ölüm yıl dönümünden ziyade sevgili Leyla Atakan’ı doğum gününde anmak bizim için büyük bir onur ve gururdur. Türkiye’de seçimle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı olmuştur. Tabi ki Leyla Atakanlar kolay olunmuyor. Bir Leyla Atakan olmak için 40 fırın ekmek yemek lazım. Ama bende şöyle bir onuru taşıyorum. Kocaeli’de 50 yıl aradan sonra ikinci kadın belediye başkanı olma gururunu bu milletimiz bize verdi” şeklinde konuştu.

“BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Bu görevin ağır bir sorumluluğu da var. O sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Çünkü amacımız daha nice Leyla Atakanlar, Erol Köseler gibi sosyal belediyecilik anlayışı, halka hizmet anlayışı bayrağını daha da üst seviyelere çıkarmak. Bu anlamda geçmişte onlar milletimize nasıl güzel hizmetler ettiyse bizimde güzel hizmetler etmek boynumuzun borcudur” dedi.

“ATAKAN’IN MİRASİ ÇOK DEĞERLİ”

Başkan Hürriyet son olarak, “Aynı zamanda ben de ilkleri yaşadım. Kocaeli’nin de Cumhuriyet Halk Partisi adına ilk kadın milletvekiliyim. Kadınların daha fazla görünür olması, kadınların daha fazla temsil eden noktada olması ve kadınların daha çok yöneten noktada olması kıymetli ve olması gereken bir şeydir. Leyla Atakanların yakmış olduğu o meşaleler ve bize bıraktığı miras çok kıymetli. O mirası taşımaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

YORUM YAP