TBMM’de cenaze töreni düzenlendi. « İzmit Pusula Gazetesi

5 Haziran 2023 - 17:34

TBMM’de cenaze töreni düzenlendi.

92 Yaşında vefat eden eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ferruh Bozbeyli (92) için TBMM’de cenaze töreni düzenlendi.

TBMM’de cenaze töreni düzenlendi.
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2019 - 1:05

Törene, Bozbeyli’nin eşi Güngör Bozbeyli ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Hikmet Çetin, Mustafa Kalemli ve Mehmet Sağlam, TBMM başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Levent Gök, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, TBMM İdare amirleri Hasan Turan ve Erkan Haberal, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, bazı eski bakanlar, milletvekilleri ile yabancı misyon temsilcileri ve Meclis personeli katıldı.

Ahmet Ferruh Bozbeyli kimdir?

  • Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 1927’de doğan Bozbeyli, babasının memuriyeti dolayısıyla ilk, orta ve lise öğrenimini farklı il ve ilçelerde tamamladı.
  • 1957’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren ve bu kentten 1961’de milletvekili seçilen Bozbeyli, 1961-1962’de Adalet Partisi Meclis Grubu Başkan Vekili, 1962-1965’te TBMM Başkanvekili olarak görev aldı.
  • TBMM’nin 10. Başkanı Ferruh Bozbeyli, 22 Ekim 1965’te 38 yaşında Meclis Başkanlığına seçildi.
  • “Cumhuriyet tarihinin en genç Meclis Başkanı” olarak tarihte yerini alan Bozbeyli, 1969’da tekrar Meclis Başkanı seçildi.
  • Adalet Partisinde Genel Başkan Süleyman Demirel’e muhalif olan, 1970’te partisinden ve Meclis Başkanlığından ayrılan Bozbeyli, arkadaşlarıyla kurduğu Demokratik Partinin (DP) genel başkanı oldu.
  • DP’de 8 yıl genel başkanlık yapan Bozbeyli, 1978’de bu görevinden de istifa ederek siyasetten çekildi.

YORUM YAP