Soy ağacı sorgulama bitti mi? « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 12:10

Soy ağacı sorgulama bitti mi?

Dün öğlen saatlerinden beri e devlet’te yoğunluk yaşanıyor. Sosyal medya platformlarının bir anda gündemine oturdu. e Devlet Kapısı 5 milyonu aşan yoğunluğa dayanamadı. Peki soyağacı nedir? Nasıl sorgulanır? Alt üst soy bilgisi hizmeti ne zaman yeniden açılacak?

Soy ağacı sorgulama bitti mi?
Son Güncelleme :

09 Şubat 2018 - 10:19

Kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan e-Devlet Kapısı milyonlarca kişinin ilgisini çekecek bir hizmet vermeye başladı. Soy ağacı sorgulama hizmeti duyuruldu. Olanlar oldu…

Soy alt üst bilgileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile korunmakta olup sadece kişi kendisi için sorgulama yapabilir

Yoğunluk siteyi kilitledi. Saatlerce devam eden aramalara e Devlet sistemi yanıt veremedi. Bu sabah itibari ile de alt üst soy bilgisi sorgulama askıya alındı. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da sistemin teknik sorunların giderilmesinin ardından tekrar hizmete girmesi bekleniyor.

SOY AĞACI NASIL ÖĞRENİLİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44’üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21’inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8’inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

YORUM YAP