“Sayın Devlet Bahçeli’nin öngörüsü gerçek olmuştur, sabit olmuştur.” « İzmit Pusula Gazetesi

10 Haziran 2023 - 00:48

“Sayın Devlet Bahçeli’nin öngörüsü gerçek olmuştur, sabit olmuştur.”

“Sayın Devlet Bahçeli’nin öngörüsü gerçek olmuştur, sabit olmuştur.”
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2019 - 1:39

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girişinin birinci yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanının anayasal statüsü ile çelişen konumuna bakmamız lazım. Anayasa maddeleri cumhurbaşkanını tarafsızlık statüsüne yerleştiriyor. Gelin görün ki cumhurbaşkanı parti başkanı seçilmiştir. Anayasal hükümlere asgari saygı gereği cumhurbaşkanının parti genel başkanlığından çekilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına başlanması gerektiğini savunan Kaboğlu, olağanüstü hal anayasasının, olağan hal anayasasına dönüştürülmesini istedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Büyükşehir belediyelerini alamazsak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalı hale gelir.” sözlerinin, mevcut sistemin tartışılması için meşru zemini oluşturduğunu ifade eden Kaboğlu, “Cumhuriyetin yüzüncü yılına insan haklarına dayanan demokratik anayasa ile ilerleyelim.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun bu sözleri üzerine söz hakkı alan MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Bahçeli’nin ifadesinin bir öngörü olduğunu belirterek, sistemin tartışılmasının MHP’nin desteklediği veya kabul ettiği bir şey olmadığını vurguladı.

Milletin kabul ettiği ve 24 Haziran seçimlerinde de vatandaşların desteğine mazhar olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, kurum kuruluşlarıyla yerleşebilmesi için 2023 yılına kadar süre olduğunun beyan edildiğini anlatan Bülbül, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın daha önce de ifade ettiği gibi sistemin tartışmaya açılmaya çalışıldığını söyledi.

Bülbül, “Sayın Devlet Bahçeli’nin öngörüsü gerçek olmuştur, sabit olmuştur. Fakat bütün bunlara rağmen MHP de Cumhur İttifakı da AK Parti de sonuna kadar cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin arkasındayız. Bütün kurum ve kuruluşlarıyla bu sistemin yerleşik hale gelmesi için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bülbül, Türkiye’de hükümet ve yönetime operasyon çekilemediğini de söyledi.

 

YORUM YAP