Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı. « İzmit Pusula Gazetesi

25 Eylül 2023 - 10:49

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı.
Son Güncelleme :

13 Kasım 2018 - 1:26

Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 bütçesinin görüşmeleri başladı.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan komisyonda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçesinin yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2017 yılına ilişkin kesin hesapları ve Sayıştay raporu da görüşülecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayideki ara malı ithalatını azaltmak üzere uçtan uca Yerlileşme Programı’nı yakında ilan edeceklerini bildirerek, “Amacımız orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmaktır. Bu kapsamda, sanayide girdileri yerlileştirirken, odak alanlarda geleceğin teknolojilerinin Ar-Ge’sini yapacağız.” dedi.

Varank, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumunda, yeni teknolojilerin üretimin her aşamasına yoğun şekilde nüfuz ettiği yeni evrede, Türkiye’nin bu süreci en iyi şekilde değerlendireceğini söyledi.

Döviz kurundaki saldırıların ve dışsal şokların en yoğun olduğu ağustos ayında, sanayi üretim verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini hatırlatan Varank, yılın 8 ayı itibarıyla geçen seneye göre ortalama yüzde 6,6’lık sanayi üretimi artışı gözlemlediklerini belirtti.

Varank, sanayideki ara malı ithalatını azaltmak üzere uçtan uca Yerlileşme Programı’nı yakında ilan edeceklerini açıklayarak, “Amacımız orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretimin payını uluslararası pazarlara entegre bir biçimde daha da artırmaktır. Bu kapsamda sanayide girdileri yerlileştirirken, odak alanlarda geleceğin teknolojilerinin Ar-Ge’sini yapacağız.” diye konuştu.

Yerlileşme için atılan adımlar hakkında bilgi veren Varank, kamu mal alımı ihalelerinde yazılım ve teknoloji yoğun ürünlerde yerli malına yüzde 15 fiyat avantajının zorunlu hale getirildiğini, güncel yerli ürün listelerinin Kamu İhale Kurumunca yayımlandığını ve sanayi iş birliği projelerinin hayata geçirildiğini anlattı.

Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve özel sektörün 5 büyük firmasıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu çalışmalarının sürdüğünü dile getirerek, “Sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO görevlendirildi, oluşturulan uzman kadro her geçen gün büyüyor. Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, ekosistemimizi bu yönde güçlendireceğiz.” ifadesini kullandı.

Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerini kendi bünyesinde yapmak isteyen firmalara Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesi verdiklerini aktaran Varank, 287’si 2018’de olmak üzere faaliyette olan Ar-Ge merkezinin bin 38’e, çalışan Ar-Ge personelin 54 bine, biten projenin 21 bine ve yürütülen proje sayısının ise 12 bine ulaştığını kaydetti. Tasarım merkezleri sayısının 283’e yükseldiğini belirten Varank, 5 bin 871 kişinin bu merkezlerde çalıştığını bildirdi. Gelecek yıl Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısını bin 700’e çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde 81 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunmaktadır. Buradaki işletmelere birçok vergisel muafiyet, prim istisnası gibi kolaylıklar sağlıyoruz. 14 senede bu bölgelere 750 milyon lira hibe desteği sağladık. Teknoparklarda toplam 5 bin 150 teknoloji tabanlı işletme faaliyet gösteriyor. 40 bini Ar-Ge personeli olmak üzere 49 bin kişi buralarda istihdam ediliyor. Teknoparklarda bugüne kadar toplam 63,3 milyar liralık satış gerçekleştirilirken, 3,6 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Tescilli patent sayısı bin 22’ye ulaştı.”

Varank, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Antarktika Bilimsel Araştırma Programı ve Bilim Üssü Projesi ile Türkiye’nin kutup araştırmalarında öncü ülkelerden biri haline geleceğini dile getirdi.

Türkiye’de 311 Organize Sanayi Bölgesinde 1,8 milyon kişinin istihdam edildiğini bildiren Varank, tüm parsellerde üretime geçilmesiyle istihdamın 2,5 milyon kişiye ulaşmasını beklediklerini söyledi. Yıl sonuna kadar, Ankara Dökümcüler İhtisas OSB ile Bayburt, Çerkeş, Giresun ve Osmancık OSB’lerinin altyapılarını tamamlayacaklarını kaydeden Varank, 2019’da da Ergene, Erciş, Şabanözü, Arsin ve Alaplı OSB’lerinin altyapılarını bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

Varank, 472 sanayi sitesine toplam 6,4 milyar lira kredi kullandırıldığına ve yaklaşık 473 bin kişiye çalışma imkanı sağlandığına işaret ederek, yıl sonu itibarıyla Karaman, Pazar Modern, Rize Modern ve Şemdinli sanayi sitelerini tamamlayacaklarını, 2019’da da Hasankale Sanayi Sitesini bitirmeyi planladıklarını belirtti.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden olumlu dönüşler almaya başladıklarını, yenilenebilir enerjiden sağlığa, petro kimyadan savunmaya, uzay-havacılıktan tarıma kadar son derece önemli alanlarda talepler geldiğini anlatan Varank, “Toplam tutarı 35 milyar lirayı bulacak bu 18 yatırım sayesinde, 20 bini doğrudan olmak üzere ilave 100 bin istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Yine bu yatırımların gerçekleşmesiyle, cari açıkta yıllık 9 milyar dolara varan bir azalma öngörülmektedir.” diye konuştu.

Varank, 2018 yılı yatırım teşvik istatistiklerine değinerek, “Yılın 9 ayı itibarıyla yeni ya da ilave yatırımlar için 4 bin 730 yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu belgeler kapsamında önümüzdeki dönemde 117 milyar lira tutarında sabit yatırım yapılması ve 205 bin kişilik istihdam oluşturulması bekleniyor.” dedi.

Dünya Bankasının İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde, Türkiye’nin 190 ülke arasında 43. sıraya yükseldiğini hatırlatan Varank, ülkeye 16 senede 201 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldiğini bildirdi.

Varank, yılın 9 ayı itibarıyla 45 bin piyasa gözetimi ve denetimi gerçekleştirdiklerini aktardı. Elektrik, su, gaz, akaryakıt, LPG sayaçları, tartı aletleri, taksimetreler, takograf cihazları ve hazır ambalajlı ürünler başta olmak üzere denetim ve muayene faaliyetlerini de sürdürdüklerini dile getiren Varank, söz konusu dönemde 554 bin ürünü denetlediklerini açıkladı.

Sanayicilerin yalın üretim ve dijital dönüşümü uygulayarak öğrenebilecekleri ve danışmanlık hizmeti alabilecekleri Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri kuracaklarını anlatan Varank, 2019 yılı sonuna kadar Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Gaziantep ve Mersin’de bunların kurulum çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kalkınma ajanslarına bugüne kadar 62 bin 377 proje başvurusu yapıldığını, 18 bin 607’si için destek sözleşmesi imzalandığını ve projelere 5,6 milyar lira mali destek sağlandığını bildiren Varank, gelecek süreçte ajansların 83 Sonuç Odaklı Program yürüteceğini ve sanayi, yenilik, girişimcilik, mesleki eğitim, yaratıcı endüstriler gibi alanlarda destekler verileceğini vurguladı.

Varank, Bölge Kalkınma İdarelerinin çalışmalarına da değinerek, şöyle konuştu:

“2017 yılı sonuna kadar GAP Eylem Planı kapsamında yapılan harcama tutarı 17,1 milyar liradır. Eylem planının en önemli bileşenlerinden birisi sulama altyapısıdır. 2002 yılı sonunda sulamaya açılan alan 198 bin 854 hektar iken, 2017 sonu itibarıyla 547 bin 333 hektara ulaşmıştır. DAP Eylem Planı kapsamında 2017 sonu itibarıyla yapılan harcama tutarı 18,6 milyar liradır. Bu dönemde yaklaşık 163 bin hektar alanı sulayan 7 baraj ile 160 MEGAWATT kapasiteli Alpaslan 1 Barajı da tamamlandı. DOKAP Eylem Planı için 2017 sonu itibarıyla 18,6 milyar lira harcanmıştır. KOP Eylem Planı için 2017 sonu itibarıyla 8,5 milyar lira harcanmıştır.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK, 2012’den itibaren sanayinin dijital dönüşümüne hizmet eden teknolojileri yerli imkanlarla geliştirmek için 1,6 milyar liralık Ar-Ge ve yenilik projesine destek sağladı.” dedi.

Varank, Bakanlığın 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, KOSGEB desteklerinin devam ettiğini söyledi.

KOSGEB Destek Yönetmelikleri çerçevesinde 16 yılda yaklaşık 220 bin işletmeye 5 milyar 775 milyon lira tutarında destek sağlandığını belirten Varank, “Ayrıca, KOBİ Finansman Destek Kredi Programları kapsamında yaklaşık 520 bin işletmeye 3 milyar 875 milyon lira kaynak aktarılmış, 20 milyar lira tutarında kredi hacmi oluşturulmuştur.” diye konuştu.

Varank, KOSGEB’in tüm programlarında yerli ve milli sanayiyi desteklemek adına, satın alınan makine ve teçhizatın yerli malı olması durumunda ilave yüzde 15 destek verdiklerini anımsatarak, bu sene bin 345 işletmenin 1 milyon lira üst limitli Yerli Makine Teçhizat Finansman Desteği’nden faydalanabileceğini ifade etti.

TÜBİTAK’ın faaliyetlerine değinen Varank, Türkiye’yi yapay zeka, büyük veri ve bulut bilişim gibi alanlardaki değişim ve dönüşüme hazırladıklarını, kritik teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesiyle kullanımının yaygınlaştırılması için Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası’nı oluşturduklarını ve 8 kritik teknoloji alanında 29 kritik ürün belirlediklerini dile getirdi.

Yapay zekanın da içinde bulunduğu kilit teknolojilerde Ar-Ge ve yenilik destekleri vermeye devam edeceklerinin altını çizen Varank, “TÜBİTAK, 2012’den itibaren sanayinin dijital dönüşümüne hizmet eden teknolojileri yerli imkanlarla geliştirmek için 1,6 milyar liralık Ar-Ge ve yenilik projesine destek sağladı. Önümüzdeki dönemde bu desteklerimizi artırarak devam ettireceğiz.” dedi.

Varank, stratejik değer taşıyan projelere katkı sağlamak için alanlarında uzman nitelikli araştırmacıların Türkiye’ye gelmesini önemsediklerini vurgulayarak, öncelikle yurt dışında yaşayan Türk araştırmacıları hedefleyen “Uluslararası Lider Araştırmacılar” destek programını oluşturduklarını, gelecek araştırmacıların, ekiplerini Türkiye’de kurabilmelerine yönelik her türlü imkanı sağlayacaklarını aktardı.

Türkiye’nin girişim sermayesi ekosistemini geliştirmek amacıyla Bakanlığın çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğine değinen Varank, “Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliğiyle Tech-InvesTR Programını oluşturduk. Böylece 10 yeni girişim sermayesi fonu kuracağız. Yurt içi ve yurt dışından sağlanan kaynaklarla bu fonlar 5 yıl içinde Türkiye’de yerleşik erken aşama girişimlere yatırım yapacak ve bu girişimlerin büyüyerek ticarileşmesini sağlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Varank, TÜBİTAK enstitüleri vasıtasıyla Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlarda projeler geliştirildiğine işaret ederek, bu enstitülerden Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) 8 ürününün Hava Kuvvetleri envanterine girdiğini kaydetti.

Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde çevre, enerji, gen mühendisliği, biyoteknoloji, gıda, kimya ve malzeme alanlarında projelerin gerçekleştirildiğini anlatan Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Referans ve biyobenzer ilaç geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen BIOSIM projesiyle baş ve boyun kanserlerine yönelik Türkiye’nin ilk antikor-tabanlı biyobenzer ilacı geliştirilmiş olup, preklinik ve klinik çalışmalardan sonra ticarileştirilecektir. Yerli biyoteknolojik ilaçların geliştirilip test edileceği Medikal Biyoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi’ni Haziran 2020’de açmayı planlıyoruz.”

Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi Projesi ile milli uyduların enerji ihtiyacını sağlayacak güneş panelleri için altyapıyı kurduklarını söyleyen Varank, böylece Türkiye’nin uydu enerji alt sistemlerini tamamen milli olarak üretebilen dünyadaki sayılı ülkelerden biri olacağını ifade etti.

Varank, TÜBİTAK Uzay’ın uydu teknolojileri ve alt sistemlerinin yanı sıra, haberleşme, uzaktan algılama, veri işleme ve havacılık projeleri yürüttüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapabilen İMECE Uydusu’nun geliştirilmesine Ocak 2017’de başlandı. Uydunun 2020’de uzaya fırlatılmaya hazır hale gelmesi planlanıyor. Milli uydu yer istasyonu geliştirme faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. MİYEG (Milli Yer İstasyonu Geliştirmesi Projesi) adını verdiğimiz bu proje 2019’da tamamlandığında ülkemiz, yer istasyonundan uyduya kadar bir uydu sisteminin tüm unsurlarını gerçekleştirebilecek seviyeye ulaşacaktır. Tasarımı, testleri, entegrasyonu yüzde 100 yerli ve pek çok alt bileşeni yurt içi imkanlarla üretilen Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, 2021’de faaliyete geçmeye hazır hale gelecek.”

Patent, marka ve tasarımların ticarileştirilmesine yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını dile getiren Varank, “16 senede yerli patent başvuru sayısı 21 kat, yerli patent tescil sayısı 27 kat ve marka başvurularımız 3,5 kat arttı. Marka başvurularında 2011’den bu yana yıllık 120 binin üzerinde başvuruyla Avrupa’da birinci sırada yer alıyoruz. Diğer taraftan 45 binden fazla başvuruyla tasarım alanında Avrupa’da ikinci sıradayız. Faydalı modelle beraber değerlendirildiğinde 12 binin üzerinde yerli buluş başvurusuna ulaştığımızı görüyoruz.” bilgisini verdi.

Varank, Türkiye’nin 1 milyon 600 bin tescile ulaşan sınai mülkiyet portföyünün ticari değere dönüşümünü hızlandırmak için uluslararası standartlarda bir değerleme kapasitesi oluşturacaklarını aktararak, “Bu doğrultuda TÜRKPATENT ve Marka Kurumunun sermayedarlığında kurulan Sınai Mülkiyet Değerleme Şirketi (TÜRKSMD) 2019’da faaliyete geçecek. Böylece, ülkemizde daha nitelikli ve yüksek katma değerli buluş, marka ve tasarımların ortaya çıkmasının önü açılacak.” dedi.

Türkiye’nin sadece standartlara uyum sağlayan değil aynı zamanda standartları belirleyen bir ülke olması yönünde adımlar attıklarını anlatan Varank, bu kapsamda 2017-2020 dönemini kapsayan Türkiye’nin ilk “Ulusal Standardizasyon Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nı hazırladıklarını hatırlattı.

Varank, Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) Uluslararası Akademi Ödülleri ile Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri ve Bilimsel Telif Eser Ödül programlarını sürdürdüğünü belirterek, şimdiye kadar 452 bilim insanı ve 196 bilimsel eserin ödüllendirildiğini, 2018 yılı TÜBA ödüllerini kazananların da yakında açıklanacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen Türk-İslam Bilim Kültür Mirası Projesi kapsamında 24 eserle birlikte, Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lügatı’nın 6 cildinin yayınlandığını anımsatan Varank, 36 binden fazla terimi içeren Mühendislik Terimleri Sözlüğünü 2019 başında yayımlanacağının bilgisini verdi.

Varank, Cumhurbaşkanlığınca “Fuat Sezgin Yılı” ilan edilen 2019’dan itibaren “Fuat Sezgin Özel Ödülü”nün de ihdas edilmesinin planlandığını bildirdi.

Türkiye’nin sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek için çalışacaklarının altını çizen Varank, “2019 yılı toplam bütçemiz 14 milyar 47 milyon 494 bin lira olup, tahsis edilen bu ödeneği en iyi şekilde kullanacağız.” dedi.

Bütçe üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın, ağır sanayi hamlesi nedeniyle iktidardan indirildiğini savundu.

Erbakan ile arasında geçen anıyı anlatan Bekaroğlu, “İktidara geldiği zaman ‘500 şirketin karlarının yüzde 85’i faaliyet dışı alanlardan geliyor.’ şeklinde bir tespit vardı. Bu faaliyet alanlarının ne olduğuna bakıldığında bunun faiz gelirleri olduğunu görüyoruz. O dönemde büyük holdinglerden iki yetkili Erbakan Hoca’dan randevu alıyorlar. Ben ‘ne istediklerini’ kendilerine sordum. Erbakan Hoca, ‘Biz batıyoruz, sen de batarsın.’ dediklerini bana aktardı. Neden? Çünkü meşhur havuz sistemi var. Erbakan, faiz sistemine müdahale ettiği için ‘Biz batarsak sen de batarsın.’ diye tehdit ediliyordu.” şeklinde konuştu.

Şu anda da benzer durumun yaşandığını iddia eden Bekaroğlu, iş adamlarının sanayi yatırımlarından ziyade inşaat ve bankacılık alanına yöneldiğini söyledi.

Bekaroğlu, “Sanayi ile uğraşan büyük firmalar ellerindekini satıp inşaata yöneldi. Hükümet 16 senedir katma değer üreten hiçbir şey yapmıyor. Türkiye’nin yaptığı ihracat ortada. Sanayi diye bir şey kalmadı. Hepsini inşaata yatırdınız. Firmalar 5 koyup 10 kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmasında bilim, kadın, doğa ve emeğe yer vermediğini öne sürerek, son birkaç yıl içinde Türkiye’de beyin göçünün hızlandığını, 245 bin kişinin ülkeden ayrıldığını ve böyle bir ortamda bilim ve sanayinin gelişmesinin mümkün olmayacağını iddia etti.

Paylan, bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkına değinerek, GAP bölgesinde işsizlik sorunun çözülmesini istedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Sayıştay raporlarında çeşitli usulsüzlüklerin belirtildiğini ancak söz konusu raporları komisyonda detaylarıyla görüşemedikleri için ayrı komisyon kurulması gerektiğini savundu.

Kalaycı, Türkiye’nin sanayileşme hedeflerinin gerisinde kaldığını ve ekonomideki sınırlı kaynakların üretken olmayan alanlara kaydırıldığını öne sürerek, “Türk sanayisinin gelişmesi için Ar-Ge yatırımlarının arttırılması gerekir. Özel sektörün Ar-Ge’ye daha fazla kaynak aktarması sağlanmalıdır. Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor durumda bulunan sanayicilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekir.” diye konuştu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, 2002 yılından beri izlenen iktisadi politikalar sonucu ekonominin hızlı bir sanayisizleşme sürecine girdiğini öne sürdü.

Yılmaz, “Büyük ölçüde dış borç ile inşaat yatırım modeline dönülmüştür. İnşaat dışındaki sektörlerin milli gelir içindeki katma değerleri azalmıştır. Türkiye’nin imalat sanayisine yönelmesi gerekir. Londra ve Paris gibi başkentlerde sanayiye dayalı Türk malları yer almalıdır.” şeklinde konuştu.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk de yerli otomobil üretiminin önemine değinerek, Türkiye’de yerli bir aracın bulunmamasını eksiklik gördüklerini ifade etti.

Türkiye’de uluslararası markalara yedek parça üretildiğini ancak bunun yeterli olmadığına dikkati çeken Öztürk, yerli otomobil projesinin Türk sanayisinin dönüşümüne ve gelişimine katkı sağlayacağını vurguladı.

YORUM YAP