Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 11:09

Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz

Haberler Ekonomi Haberleri Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz ENGİN TUNÇ Ekonomi Haberleri Giriş Tarihi: 3.12.2017 Samsun'un iller arası rekabette dünü ve bugünü, ulusal ve yerel düzeyde gelecek kalkınma hedeflerinin konuşulduğu panelde Türkiye'nin Karadeniz'e açılan kapısının Samsun olduğunu vurgulayan Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Türkiye de 3-4 şehirde olan karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu bağlantılarının olduğu şehre sahibiz. Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler 45 dakika uçuş mesafesinde bulunuyor. Büyük potansiyele sahip bu ülkelere havayolu bağlantı kurmamız gerekiyor. Şehrimizin potansiyelini dünyaya göstermeliyiz. Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya Gürcistan ve Romanya'ya ulaşım kolay ve bunun için lojistik merkezini kuruyoruz” değerlendirmesine bulundu. Gerçekleştirilen ortaklıklarla fuar ve kongre merkezinin şehre büyük değer katacağını vurgulayan Murzi..

Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz
Son Güncelleme :

04 Aralık 2017 - 4:09

  1. Haberler
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz

Samsun’un potansiyelini dünyaya göstermeliyiz ENGİN TUNÇ Ekonomi Haberleri Giriş Tarihi: 3.12.2017

Samsun'un iller arası rekabette dünü ve bugünü, ulusal ve yerel düzeyde gelecek kalkınma hedeflerinin konuşulduğu panelde Türkiye'nin Karadeniz'e açılan kapısının Samsun olduğunu vurgulayan Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Türkiye de 3-4 şehirde olan karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu bağlantılarının olduğu şehre sahibiz. Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler 45 dakika uçuş mesafesinde bulunuyor. Büyük potansiyele sahip bu ülkelere havayolu bağlantı kurmamız gerekiyor. Şehrimizin potansiyelini dünyaya göstermeliyiz. Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya Gürcistan ve Romanya'ya ulaşım kolay ve bunun için lojistik merkezini kuruyoruz" değerlendirmesine bulundu. Gerçekleştirilen ortaklıklarla fuar ve kongre merkezinin şehre büyük değer katacağını vurgulayan Murzioğlu, 2 senede 16 tane fuar gerçekleştirildiğini ve fuarların ekonomik verilere yansıyacağını söyledi.
TARIM İKİ KAT ARTACAK
Samsun'un tarımda verimli alanlara sahip olduğunu belirten Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, "Şehir tarım alanları açısından çok verimli bölgelere sahip fakat katma değerli ürünlerde geride kalıyoruz" dedi. İlk gıda Organize Sanayi Bölgesi'nin Samsun'da kurulduğunun altını çizen Çakır, "Gıda ihracatı en büyük sorunlar arasında. Tarıma dayalı ihracat bu yıl toplamda 130 milyon dolara ulaştı. Bunu 250 milyon dolara çıkaracağız" diye konuştu.
104 ÜLKEDEN TEMSİLCİ GETİRİYORUZ
58 bin kapasiteli üniversitenin 3 bininin uluslararası öğrenci olduğunu belirten 19 Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Kuran da 104 ülkeden yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, "Bu öğrenciler ülkemize 2 milyon dolarlık getiri sağlıyor. 104 ülke iinde ihracat yapmak istediğiniz temsilcileri getiriyoruz. Bu mezunlarımızın Samsun'un ihracata açılan kapısı olabilir" dedi. piyasalar GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

  • Yükleniyor…

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN