Sağlık için Oruç!!! Bakınız Oruç tutmanın faydaları neler!!! « İzmit Pusula Gazetesi

15 Nisan 2024 - 17:58

Sağlık için Oruç!!! Bakınız Oruç tutmanın faydaları neler!!!

Sağlık için Oruç!!! Bakınız Oruç tutmanın faydaları neler!!!
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2019 - 13:35

İslâm alemi bu akşam ilk teravih ve ilk sahurla Ramazan’a başlayacak.

On bir ayın sultanı huzur ve bereket ayı Ramazan’ı coşkuyla karşılıyoruz. İlk teravih namazı bu akşam kılınacak. Müslümanlar için büyük öneme sahip olan üç aylardan Ramazan’ın ilk orucu için bu gece sahura kalkılacak. Kocaeli’de saat 04.06’daki imsakın ardından ilk iftar da yarın akşam saat 20.08’de yapılacak. İlk gün 16 saat 2 dakika oruçlu kalınacak.

Peki Oruç tutmanın sevabının yanında insan sağlığına ve insan vücüduna faydaları nelerdir?

İşte Oruç tutmanın insan sağlığına faydaları…

KANSERLİ HÜCRELERİ YOK EDİYOR

Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıkla karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.

KARACİĞERE İYİ GELİYOR

Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.

DAMAR SERTLİĞİNDEN KORUYOR

Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir.

 

YORUM YAP