“Sabırtaşı çatladı” « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 02:36

“Sabırtaşı çatladı”

Döner Sermaye sistemi ile ilgili İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine dağıtımında adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Bu lütuf değil, haktır” dedi

“Sabırtaşı çatladı”
Son Güncelleme :

06 Aralık 2018 - 13:12

Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının yükseltilmesi ve hakkaniyet ölçüsünde personele dağıtılması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı ve çalışanlar ile birlikte İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde  kitlesel basın açıklaması yaptı. Yağmur altında yapılan açıklamaya Türk Büro Sen Şube Başkanı Rifat Oypan ve sendika üyeleri katılım sağladı. Açıklamada üyeler, ellerinde dövizlerle yer aldı.

 

ÇALIŞANLARINKİ KAR GİBİ ERİDİ

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hal aldığını belirten Çeker, “Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik var. Bugün geldiğimiz noktada hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen Döner Sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi” dedi.

 

SABIR TAŞI ÇATLADI

Yapılan çağrılara yetkililerin kulak tıkadığını söyleyen Çeker, “Çalışanlar adına, yetkililere defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası kova doldu, sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir” ifadelerini kullandı.

 

LÜTUF DEĞİL HAKTIR

Çeker, “Çalışanın olmazsa olmazı ve önceliği olan Döner Sermaye konusuna Sağlık Bakanlığı öncelik vermeli ve gerekli yasal düzenlemeyi hayata geçirmelidir. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine dağıtımında adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken miktar dağıtılmıyor” şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞANIN DEĞİL, İDARENİN YANINDA

Son olarak Çeker, “Komisyon toplantılarında idarelerin yanında saf tutan Malum Sen (Sarı Sendika)’nın İş Yeri Temsilcisi üzerine almış olduğu sorumluluğu yerine getirmeyerek komisyon toplantısında hastanenin hesabında yeterli para olduğu halde personele maksimum miktarda dağıtılması gereken para varken düşük miktarda dağıtılma kararı alınmasına şerh bile düşmeye cesaret edememiştir. Çalışanın yanında değil, idarenin yanında yer almıştır. Sağlık çalışanları her şartta kendi yanlarında olan ve kendileri için çalışan sendikalara üye olmaya, desteklemeye davet ediyoruz” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

YORUM YAP