MEB, Okullarda soruşturma başlattı « İzmit Pusula Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 13:22

MEB, Okullarda soruşturma başlattı

Bazı okullarda özel sınıflar oluşturularak velilerden para talep edildiği iddialarına ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldı.

MEB, Okullarda soruşturma başlattı
Son Güncelleme :

24 Ağustos 2019 - 15:12

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı okullarda özel sınıf oluşturulduğu ve bu özel sınıflarda okumak için velilerden para talep edildiği yönünde ki iddialarla ilgili olarak soruşturma başlattı.

“EĞİTİM FAALİYETLERİ ÜCRETSİZDİR”

Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca, Anayasa’nın 42’nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağı konusunda, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesi sağlayacak.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklaması;

“Basın yayın organlarında “devlet okulunda özel sınıf ayrımcılığı” başlıklı haberlerde yer alan “özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edildiği” iddiaları ve konuyla ilgili Bakanlığımıza ulaşan bildirimler “ihbar” kabul edildi.

 “Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar” gibi çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek velilerden “bağış” adı altında veya farklı yollarla ücret talep edildiğine ilişkin haberler ve gelen şikayetler dikkate alınarak inceleme ve soruşturma başlatıldı.
 
Ayrıca, Anayasa’nın 42’nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağı konusunda, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesi sağlanacaktır.”

YORUM YAP