Neden Kentsel Dönüşüm? « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 13:38

Neden Kentsel Dönüşüm?

Neden Kentsel Dönüşüm?
Son Güncelleme :

07 Mart 2018 - 0:11

Bugün tüm yerel haber sitelerinde ve bazı ulusal yayın yapan televizyonlarda çöken istinat duvarı nedeniyle eski bir binanın yıkılma tehlikesi atlatması vardı.

Dilerseniz o haberi bir hatırlayalım;

“İZMİT’te, yağmur yağışı sonrası istinat duvarı 5 katlı binanın üzerine çöktü. Tehlikenin önceden fark edilerek binanın boşaltılması sonucu yaralanan olmadı.
Gece saatlerinde, İzmit Serdar Mahallesi Girgin Sokak’ta 18 daireli 5 katlı apartmanın arkasındaki istinat duvarından gelen çatırdama seslerini duyan apartman sakinleri, binayı boşaltarak yetkililere haber verdi. Binanın bulunduğu sokağa gelerek inceleme yapan AFAD ekipleri, bina sakinlerine geceyi başka yerde geçirmeleri konusunda uyarıda zbulundu. Binanın boşaltılmasının ardından gece saat 02.00 sıralarında istinat duvarı 5 katlı binanın üzerine çöktü. Binanın duvarları hasar gördü. Bina mühürlenirken, inceleme başlatıldı.”

İşte günün haberi bu haberdi.

Şimdi sağanak yağan (ki öyle aşırı bir sağanak olmadı) bir yağmur sonrası bu yaşananlara bakıldığında ilk akıllara gelen “YA DEPREM OLSAYDI?”sorusu…

Herkesin çok iyi bildiği gibi ilimizin deprem haritalarında ki rengi kırmızı…

İlimiz birinci derece deprem bölgesi yani…

Peki birinci derece deprem bölgesi olan ilimizde kentsel dönüşümden ne haber?

Sadece bazı bölgelerde yapılan çalışmalardan ibaret…

Şimdi buradan sayın yetkililere seslenmek istiyorum…

Bakınız; bir yağmur nedeniyle İzmit’in en sağlam bölgesi olarak adlandırılan bir mahallede  istinat duvarı çöküyorsa ve burada insanlar hayati tehlike yaşıyorsa İzmit’in diğer bölgelerinde durum nedir?

17 Ağustos depremi ve o depremde kaybedilen hayatlar herkes tarafından unutuldu, seneyi devriyesi hariç hatırlanmaz hale geldi.

Şunu iyi bilin ki; bu şehir günün birinde 17 Ağustos gibi bir depremi yeniden yaşayacak, bu istesek de istemesek de bilimsel bir gerçek, o gün geldiğinde ve yeni bir 17 Ağustos yaşandığında, kentsel dönüşüm işini ağırdan alanlar ve önlerine gelen projeleri sebepsiz yere onaylamamak için çaba sarf edenler o gün yaşanacak can kayıplarından bire bir sorumludurlar…

Bu sorumluluklarını unutarak iş yapanlar yaşanacak yeni bir 17 Ağustos depreminde kaybedilecek olan canların hesabını Allah’a veremezler…

KALIN SAĞLICAKLA…

 

YORUM YAP