SON DAKİKA

İzmit Pusula Gazetesi
Volkan Eralp

Mutlu Akü ve Mutlu Plastikte grev var

İstanbul Tuzla’da bulunan Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Mutlu Akü ve Mutlu Plastik’te toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde şirketin düşük zam teklifi üzerine greve çıkan işçilerin grevi sürüyor.

Mutlu Akü ve Mutlu Plastikte grev var
Bu haber 12 Haziran 2022 - 1:04 'de eklendi

Aynı çatı altında birleşen Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikalarında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasıyla %10 zam teklifi ile masaya oturan şirket 6 ay boyunca çeşitli bahanelerle işçileri sürüncemede bıraktı. Saat ücretini ağzına almayan şirket şimdi de bütçemiz yok diyerek işçileri oyalıyor. Yaşanan gelişmeler üzerine, İşçiler  fabrikada üretim durdurdu ve greve çıktılar. Bugün grevin 3. günü.

Mutlu Akü’de talep, enflasyon artı 2250 lira, Mutlu Plastik’in talebi ise enflasyon artı 2200 lira. Buna karşılık işverenin enflasyon artı 1200 lira seyyanen, 800 lira prim şeklindeki komik rakamlarla sunduğu teklifini işçiler kabul etmedi. İşçiler net olarak taleplerini şirkete iletti; primin saatlik ücrete eklenmesi, promosyon yerine 800 lira verilmesi. Banka promosyonları, özel sağlık sigortası gibi sosyal haklar ile beraber Pazar mesailerinin 2 artı 1’den 3 artı 1’e çıkarılması, gelir zammına ise %5 zam yapılması işçilerin talepleri arasında. Ancak şirket aylardır diretse de teklifi işçiler tarafından kabul görmedi ve sonuç grev oldu. Yaklaşık 900’ü kadrolu, 500’ü sözleşmeli olmak üzere 1400’den fazla işçisiyle Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikalarında üretim tamamen durmuş halde. Grev bugün sürüyor.

Şimdiye kadar birçok maddede şirketle anlaşma sağlansa da en temel talep olan saat ücretlerine şirketin yaklaşmaması üzerine şu an süreç askıya alındı. İşçiler, taleplerin tamamı kabul edilene dek grevi tüm kararlılıklarıyla, geri adım atmadan sürdüreceklerini söylüyorlar.

KAYNAK: http://umutsen.org/index.php/mutlu-aku-ve-mutlu-plastik-iscileri-burasi-ekmek-teknemiz-eninde-sonunda-donecegiz/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA