Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Açıklama « İzmit Pusula Gazetesi

24 Mayıs 2024 - 08:24

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Açıklama
Son Güncelleme :

18 Eylül 2018 - 17:39

Kahraman Gazilerimiz, Gazilerimizin Fedakâr Aileleri, Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım,

 

Bugün, bayraklaşan vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ile asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna büyük bir cesaret, kahramanlık ve fedakârlıkla canları pahasına mücadele eden kahraman gazilerimizin şeref ve şan günüdür. Aynı zamanda bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Gazi”lik unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilişinin de 97’nci yıl dönümüdür.

 

Asil milletimiz nezdinde daima yüce bir değer taşıyan şehitlik, gazilik ve gaza geleneği, binlerce yıllık şanlı tarihimiz, millî ve manevi değerlerimiz ile haşrolarak “Ölürsem şehit, kalırsam gazi…” anlayışının doğmasına vesile olmuş; şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşma isteği, peygamber ocağı olarak da bilinen Türk ordusunun en büyük motivasyon kaynaklarından biri haline gelmiştir. Türk ordusunu manevi yönden güçlü kılan en önemli unsurlardan biri, bağrından çıktığı asil milletimizin mayasında bulunan bu gaza ve gazilik ruhudur.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; bu unvanı tüm gaziler adına, bütün askerlik hayatının en büyük iftihar vesilesi olarak taşıdığını belirterek gazilik unvanının kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri açık bir biçimde ifade etmiştir.

 

Değerli Mesai ve Silah Arkadaşlarım,

 

Bölgesel ve küresel düzeyde kritik bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde, Türkiye ve yakın çevresinde çok boyutlu ve çeşitli terör olayları yaşanmış ve yaşanmaktadır.

 

Vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, asil milletimizin huzur ve güvenliğine yönelen bu tehdit ve tehlikelerin bertaraf edilmesi maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yurt içinde ve sınır ötesinde geniş çaplı operasyonlar düzenlenmiş ve bu operasyonlarda büyük başarılar elde edilmiştir.

 

Bu başarıların elde edilmesinde en büyük pay, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Onların yazdığı kahramanlık destanları, asil milletimizin hafızasında sonsuza kadar yaşayacaktır.

 

Kahraman Gazilerimiz,

 

Sizler; şanlı tarihimizin, vatan,  millet ve bayrak sevgimizin ölümsüz abideleri; Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının gurur timsali; mazisi şan ve şerefle dolu Türk ordusunun ilham kaynağısınız.

 

“Vatan sana canım feda!” diyerek şehitlik niyetiyle giriştiğiniz mücadelelerden “gazilik” onuruyla çıkan sizler; kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna göğüslerinizi siper ettiniz.

 

Devletimizin bekası ve asil milletimizin varlığı uğrunda bedenlerinize aldığınız yaralar; sizlerin kahramanlıklarını simgeleyen birer şeref madalyasıdır. Bu yaraların, asil Türk milletinin tarihine şan ve şeref kazandıran kutsal nişaneler olduğu hiçbir zaman unutulmayacaktır.

 

Asil Türk milleti; vefa ve minnet duygusuyla şehitlerimize, gazilerimize ve onların emaneti değerli ailelerine sahip çıkmaya, kederde ve kıvançta daima yanlarında olmaya devam edecek; Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensupları tarafından da şehit ve gazilerimizin kanları yerde bırakılmadığı gibi ana, baba, eş ve özellikle evlatlarının gözyaşlarının hesabı da mutlaka sorulacaktır.

 

Devletimizin ve milletimizin bekasını hedef alan FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri başta olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı “Ölürsek şehit, kalırsak gazi…” anlayışıyla hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri; jandarma, emniyet güçleri ve güvenlik korucularımızla birlikte omuz omuza, en son terörist yok edilinceye kadar mücadelesini sürdürecektir.

 

Bu anlamlı gün vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

 

Tedavileri devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor; hayatta olan gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına, değerli yakınlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız; güvenine layık olmak için var gücümüzle çalıştığımız asil milletimize, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

YORUM YAP