MHP’Lİ KARAKAYA MİLYONLARIN SESİ OLDU « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 12:01

MHP’Lİ KARAKAYA MİLYONLARIN SESİ OLDU

MHP’Lİ KARAKAYA MİLYONLARIN SESİ OLDU
Son Güncelleme :

19 Aralık 2017 - 10:52

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; MHP’nin ısrarla çözüm aradığı işçi, memur, öğretmen, uzman erbaş, itfaiyeci benzeri tüm iş kollarında çalışan veya emekli olup zor hayat şartlarına karşın mücadele veren milyonlarca vatandaşın sorunlarını Meclis kürsüsünden dile getirdi, Hükûmete çağrıda bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; MHP’nin ısrarla çözüm aradığı işçi, memur, öğretmen, uzman erbaş, itfaiyeci benzeri tüm iş kollarında çalışan veya emekli olup zor hayat şartlarına karşın mücadele veren milyonlarca vatandaşa tercüman oldu.

KARAKAYA ÇAĞRIDA BULUNDU

Meclis’te 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde MHP Grubu adına söz alan Karakaya, toplumun tüm kesimini yakından ilgilendiren ve çözüm bekleyen sıkıntıların çözümü konusunda çağrıda bulundu. Karakaya, büyük ilgi gören konuşmasında işçiden memura, uzman erbaştan itfaiyeciye, öğretmen ve emekliye kadar değişik sosyal dilime mensup vatandaşlar adına önemli mesajlar verdi.
Satır başlarıyla işte o konuşmadan özet başlıklar:

ÇALIŞANLARIN TAMAMI MUTSUZ

“DPB’na bağlı memur, işçi, sözleşmeli personel, geçici personel statüsünde çalışan 3 milyon 341 bin kamu çalışanı mevcut. Üzülerek ifade ediyorum ki 3.5 milyona yakın olan kamu çalışanlarımızın neredeyse tamamına yakını mutsuz, sorunlu ve rahatsız durumda. Kamu personeli, işe girme aşamasından emekliliğe kadar hatta emekli olduktan sonra bile adaletsiz bir sistemin içerisindeler.”

UZMAN ERBAŞLARA KADRO VERİLMELİ

“Uzman erbaşlar terörle mücadelede en önlerde, göğüs göğse çarpışan, vatanı için gözünü kırpmadan canını veren kahramanlarımızdır. Biz MHP Grubu olarak özellikle uzman erbaşlarla ilgili sorunları yakından takip ediyoruz. Bu sorunu, bir Meclis araştırması önergesiyle Genel Kurul gündemine taşımıştık. Yıllardır dertlerini anlatıyoruz, çare arıyoruz, iktidardan bir adım bekliyoruz artık. Orduevlerinden istifade edememektedirler. Lojman sorunu devam ediyor. Uzmanların sözleşmeli statüleri kaldırılmalı ve bu kardeşlerimize kadro verilmesini Sayın Bakanımızdan özellikle rica ediyoruz.”

TAŞERON SİSTEMDE ÇALIŞANLAR

“Madem taşeron işçilik bir kölelik hâline dönüştürüldü, kamunun bir kesiminde bunu düzeltme ihtiyacı duyuyoruz, peki diğer tarafında KİT’lerde ve belediyelerde bunu neden yapmıyoruz?
Bu taşeron uygulamasını kaldırırken taşeron sisteminin içerisinde olan 17 bin firma, bunlarda çalışan 150 bine yakın işçi söz konusu. Bir tarafta bir mağduriyeti giderirken diğer tarafta da yeni mağduriyet alanları oluşturmamamız gerekir. Özellikle belediye ve KİT’lerdeki taşeronda çalışanlara kadro verilmemesi önemli bir eksiklik.”

POLİSLER İKİ KAT ÇOK ÇALIŞIYOR, YARISI KADAR MAAŞ ALIYOR

“Polislerimizin çalışma süre ve şartları çok ağır. Buna rağmen taban maaşları, senelik ve haftalık izinleri ile fazla mesai ücretleri tatmin edici durumda değil. Avrupa Birliği ülkelerindeki polislerden iki kat daha fazla çalışmakta ancak yarısı kadar maaş almaktadırlar. MHP Grubu adına buradan bir kez daha polislerimize 3600 ek gösterge istediğimizi beyan ediyorum. Bu konu çözülene kadar bıkmadan konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz. Ayrıca ikinci emir konusunun bir düzenlemeyle mutlaka halli yoluna da gidilmeli.”

ÖĞRETMENLERİN DURUMU

“Öğretmenlerimizin birçok sorunu var, atama bekleyen binlerce öğretmen var. Hâlâ öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmadı, ek ders ücretleri ile eğitim öğretim tazminatları yükseltilmedi, eğitime hazırlık ödenekleri maalesef artırılmadı.”

AKADEMİSYENLER DE KADRO BEKLİYOR

“Akademisyenlerimizin fazlasıyla sıkıntıları var. Zaman dolayısıyla sadece bir tanesine değineceğim. Özellikle büyük şehirlerde doçentlik unvanını alıp hâlâ araştırma görevliliği kadrosunda çalışan bilim insanlarımız var. Doçentlikte beş yılını tamamlamış, profesörlük hakkını elde ettiği hâlde kadrosuzluktan bekleyen çok sayıda insanımız var. Üniversitelerdeki bu kadro sorununun bir an önce çözülmesi gerekiyor.

İTFAİYECİLİK MESLEK KABUL EDİLMELİ

“Yangın söndürmeden arama kurtarmaya, denetimden eğitime oldukça geniş bir alanda faaliyet yapmaktadırlar. Bu denli önemli ve geniş bir alanda görev yapmalarına rağmen maalesef itfaiyecilik, polislik ya da öğretmenlik gibi bir meslek grubu hâline hâlâ getirilebilmiş değil. Kanun gereği uygulanması gereken altmış günlük fiilî çalışma süresi zammı maalesef uygulanmamaktadır.”

EMEKLİLER CİDDİ SIKINTI İÇİNDE

“Emekliliği hak kazanan çalışanlarımızın asıl sıkıntısı ise emekli olduktan sonraki durumları. Çalışırken aldığı maaşla bile zor geçinen kamu çalışanlarının, kamu emeklilerinin emekli olduktan sonra maaşları yarıya kadar düşmekte ve ciddi bir geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar. Diğer emeklilerimizin de durumu ise daha da kötü şartlardadır. Milyonlarca emekli vatandaşımızın refah seviyesini artırmamız kaçınılmazdır.”

YORUM YAP