Meclis Genel Kurulunda söz düellosu « İzmit Pusula Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 13:17

Meclis Genel Kurulunda söz düellosu

Meclis Genel Kurulunda söz düellosu
Son Güncelleme :

15 Kasım 2018 - 1:45

TBMM de bugün Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin bölümleri üzerinde görüşmelere geçildi.

Meclis Genel Kurulunda bakın neler konuşuldu.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Sancar, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

“İŞTE ZENGİNLEŞEN TÜRKİYE”

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, Meclisin, ülkenin gerçek sahibi olan, alın teri döken milyonlarca emekçinin sorunlarını gündemine almak istemediğini savunarak, “Daha yarım saat önce bir emekçi, belediyedeki işinden atıldığı için Halkla İlişkiler Binasında intihara teşebbüs etti. İşte size zenginleşen Türkiye.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’DE CUMHURİYET REJİMİ VARDIR, SARAY REJİMİ YOKTUR”

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, AK Parti hükümetlerinin, işçilerin ekonomik durumlarına önemli katkı sağladığını belirterek, “Türkiye’de cumhuriyet rejimi vardır, saray rejimi yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, saray diye nitelendirilen bütün binalar, milletin binalarıdır ve millete kalacak olan binalardır. Versay Sarayı, Kremlin Sarayı, Beyaz Saray diye kendinden geçenler, kendi ülkelerinin, milletin malı olan mekanları, külliyeleri zemmetmemelidirler, kötülememelidirler.” diye konuştu.

“11 TANE UYGUR TÜRKÜNE NİYE ÇOK GÖRÜYORSUNUZ BU VATANI?”

Ahıska Türkleri’nin soykırıma uğradığını anımsatan Türkkan, bu soydaşların Türk vatandaşlığına geçirilmesini istedi. Türkkan, hükümeti eleştirerek, “11 Uygur Türkü, bir aydır havalimanında insanca yaşamaktan uzak yaşam sürdürmektedir. Arkadaş, Türk kelimesinden, Türklerden bu kadar nefret etmeyin. 4 milyon Suriyeliyi misafir ediyorsunuz da 11 tane Uygur Türkü’ne niye çok görüyorsunuz bu vatanı.” dedi.

“TÜRKİYE FİLİSTİN MESELESİNDE Kİ ÖNEMLİ ROLÜNÜ MISIR’A KAPTIRDI”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkati çekerek, Türkiye’nin Filistin meselesindeki önemli rolünü Mısır’a kaptırdığını, bölgedeki etkinliği bakımından bu durumun Türkiye’nin güç kaybına neden olduğunu savunarak, “Filistin meselesi, Türkiye için, milletimiz için kıymetli, önemlidir. Bir Filistinlinin canı yandığında Türkiye’nin de canı acımaktadır. Hükümeti bu konuda bundan sonraki süreçte daha dikkatli, tutarlı, duyarlı olmaya daveti görev sayıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarının bütün dünyaya dinletildiğini ancak bu tapelerin, sadece milletin iradesinin tecelli ettiği Meclis’ten saklandığını ileri süren Altay, şöyle devam etti: 

“Eğer hükümetten bir bakan bizi izliyorsa ve bunu kendilerine yakıştırıyorlarsa söyleyecek sözümüz yok. Ama Türkiye’nin aziz milletimizin egemenlik hakkını hükümet değil, TBMM kullanmaktadır. Bu hak, Meclis’e aittir. Meclis’in bilmediği, dünyanın bildiği ne varsa hükümet, bir an önce, hiç gecikmeden Meclis’e ve aziz milletimize saygının da gereği olarak bize burada, gerekirse kapalı oturumda, bilgi vermek zorundadır. Hükümeti, TBMM’ye karşı yaptığı bu saygısızlıktan dolayı kınayarak, bir an önce Meclis’i bilgilendirmeye davet ediyorum.”

“SAYGISIZLIKLA İTHAM EDİLECEK BİR BOYUT SÜRECİN BAŞINDAN BERİ YAŞANMAMIŞTIR”

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Kaşıkçı’nın ölümüne ilişkin meseleyi, Türkiye’nin tüm dünyanın gündemine taşıdığını, olayın bütün gerçeklerinin ortaya çıkarılmasına yönelik önemli bir süreci yönettiğini söyledi. Akbaşoğlu, “Yetkili organlarca da kamuoyu bu konunun nasıl gerçekleştiğiyle ilgili bilgi sahibi kılınmış ve kamuoyunda bu hususlar açıklıkla gündem olmuş ve konuşulmuştur. Tabii ki daha fazla, ayrıntılı bilgilendirme talepleri olabilir, yalnız saygısızlıkla itham edilecek bir boyut sürecin başından beri yaşanmamıştır.” dedi.

“TÜRKLER’DEN NEFRET ETMEYİN İFADESİ GERÇEK DIŞI”

Akbaşoğlu, Türkkan’ın “Türkler’den nefret etmeyin” ifadesinin de çok talihsiz ve gerçek dışı bir itham olduğunu belirterek, “Biz, bu aziz ve asil milletin bir üyesi olmaktan iftihar eden insanlarız. Bu cümleyi asla ve kata kabul etmiyor, tamamıyla reddediyoruz.” diye konuştu.

“İSRAİL’İN FİLİSTİNLİLER’E YÖNELİK VAHŞETİ KABUL EDİLEMEZ”

İsrail’in Filistinliler’e yönelik vahşetinin kabul edilemeyeceğini dile getiren Akbaşoğlu, oradaki saldırının aslında bütün insanlığa yönelik olduğunu vurguladı. Türkiye’nin, Filistinli kardeşlerinin her zaman yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini dile getiren Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin, bugüne kadar bu konuda çok önemli girişimlerde bulunduğunu ve başarılar elde ettiğini, Filistin meselesinde saygın yerini muhafaza etmeyi sürdüreceğini bildirdi.

“MAVAL OKUMA”

Yeniden söz alan Lütfü Türkkan, “Söylediği ile eylemleri farklı olanlara, ben Kocaeli milletvekiliyim, İzmit’te ‘Maval okuma’ derler. Ne yapıyorsan onu söyle. 11 Uygur Türkü orada. Onları tutuyorsunuz. Bir tek günahları var, Türk olmaları.” ifadesini kullandı.

“HER ZAMAN MÜCADELE EDERİZ”

Akbaşoğlu da buna cevaben, AK Parti’nin söyledikleri ile eylemlerinin örtüştüğünü vurgulayarak, “İster Türk, ister Kürt, ister Arap, ister Acem olsun, biz herhangi bir mağduriyet, gayrimeşruluk varsa onun düzeltilmesi için içerde de dışarda da her zaman mücadele ederiz.” dedi.

“KEPAZELİĞİN BİR BAŞARI GİBİ AKTARILMASINI ANLAMIYORUM”

Daha sonra söz alan Engin Altay, “Kaşıkçı cinayeti kepazeliğinin bir başarı gibi aktarılmasını anlamıyorum. Alem kör, millet sersem değil sayın mevkidaşım.” diye konuştu.

Altay, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarının milletvekillerine dinletilmemesini de “Bu kelimenin tam karşılığı olarak yürütmenin, yasamaya saygısızlığıdır.” şeklinde değerlendirdi.

“BOŞ BİR YAKLAŞIM OLARAK GÖRÜYORUM”

Akbaşoğlu, Altay’ın bu sözlerine “Bütün dünyanın takdir ettiği süreci, kötülemeye yönelik bu çabayı boş bir yaklaşım olarak görüyorum.” yanıtını verdi.

YORUM YAP