KOCAELİ’NİN İLK KÖY MÜZESİ İZMİT’TE AÇILDI « İzmit Pusula Gazetesi

22 Haziran 2024 - 03:42

KOCAELİ’NİN İLK KÖY MÜZESİ İZMİT’TE AÇILDI

KOCAELİ’NİN İLK KÖY MÜZESİ İZMİT’TE AÇILDI
Son Güncelleme :

21 Ekim 2018 - 14:36

İzmit Belediyesi tarafından Sepetçiler Mahallesi’nde (Köyü) kurulan ilk köy müzesi ve konağı törenle açıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Mahalle Konağı ve Köy Müzesi açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti eski milletvekili ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Zeki Aygün, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti Derince İlçe Başkanı İbrahim Şirin, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Köy Hafızası Oluşturuldu

Köy hafızası oluşturmak için kurulan müzede, tarımda, hayvancılıkta ve günlük hayatta kullanılan asırlık araçlar yer alıyor. Sepetçi Köyü’nde açılan müzede sergilenen ürünler arasında 1883 yılına ait beşik, 1950 yılına ait tekerlekli pulluk, 1955 yılına ait hamurluk, 1924 yılına ait et terazisi, 1935 yılına ait su değirmen taşı ve 1929 yılına ait değirmende yer alıyor. Yaba, orak, ellik, saban, düven, öküz arabası, çıkrık, tezgâh, dibek taşı, ibrik, tas, kandil, gaz lambası ve giyim eşyalarının da sergilendiği müzede Türkiye’de ilk kez kullanılan traktörlerden biri de bulunuyor. Müzeye bağışta bulunanlara plaket verilip, isimlerinin yazılacağı bir köşede oluşturuldu.

Hayaldi Gerçek Oldu

Konak ve Müze açılışında konuşan Mahalle Muhtarı Nejdet Çetin “böyle bir müzenin köyümüzde olması bizim için hayaldi, hayalimiz gerçekleşti. Başkanımıza, çalışanlarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Örnek Olacak Bir Müze

Açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Birçok köy konağı, mahalle konağı yaptık. Ama bu köy konağımız daha farklı. İçerisinde Kocaeli’de ilk defa yapılan ve Türkiye’de de örnek olabilecek bir köy müzemizi bulunuyor. Müzecilik şehrimizde gelişiyor. Farklı alanlarda müzeler hazırladık. Şehrimizin turizmde yer alması için böyle müze girişimlerimiz önemli. Bu ülkenin bugünlere gelmesinde, şehirlerde bu yaşantıyı sürmemizde en önemli güç köylerimizdir. Köylülerimiz bizim baş tacımız. Atatürk’ün dediği gibi ‘köylü milletin efendisidir’. Millete hizmet etmek isteyen köylüye hizmet etsin. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her yaptığı işte köylüleri ön plana çıkararak bizim en önemli ilham kaynağımız oldu.

Teşkilatlarımızla İyi Bir Ekibiz

Bu müze, dedelerimizin, ninelerimizin bizi nasıl yetiştirdiğinin anısı var. Sergilenen her şey orijinaldir. Buraya herkes katkı gösterdi. Bu müzemize katkı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum. Zeki Aygün beye çok teşekkür ediyorum. Hem il başkanlığı, hem de milletvekilliği döneminde yaptığı çok önemli işler var. Biz tüm teşkilatımızla iyi bir ekibiz. Sepetçi Köyümüz çok daha gelişiyor. Gölkay’ı da yaptıktan sonra buranın değeri arttı. Sepetçi ve çevre köyler böyle gelişti. İzmit’e gelenler inanıyorum ki burayı da ziyaret edecekler” şeklinde konuştu.

Mardin’den Selam ve Sevgi Getirdik

Mardin’de gerçekleştirilen Pişmaniye Festivali sonrası ayağının tozuyla müze açılışına katılan Başkan Doğan Mardin’den kucak dolusu sevgi ve selam getirdiklerini de belirterek “Kızıltepe meydanımızda bir saat boyunca mehteranımızı çaldırdık. Oradaki kardeşleriniz için önemli bir etkinlik oldu. Kızıltepe halkı artık Rabia işareti yapıyor” dedi.

İnsanı Yaşat Devlet Yaşasın

Açılışta son olarak konuşan AK Parti eski milletvekili ve Merkez Yönetme Kurulu üyesi Zeki Aygün, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ mantığıyla yola çıkan partinin bireyi olarak bunu yapmak çok önemli. Bizim amacımız millete hizmet etmekti. Biz Genel Başkanımızın söylemleri çerçevesinde onun çalışma ortağıyız. Bu önemli projeyi hayata geçiren değerli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sepetçiler Mahallesi’nde (Köyü) gerçekleştirilen köy müzesi açılışında, müzeye bağışta bulunan Ali Acar, Ahmet Altın, Hüseyin Balçok, Akif Yılmaz, Fahriye Şener ve Nail Şahin’e protokol üyeleri tarafından teşekkür plaketleri verildi.

YORUM YAP