Kiptaş İzmit Çınar Evler’in hak sahipleri kurayla belirlendi « İzmit Pusula Gazetesi

21 Şubat 2024 - 18:02

Kiptaş İzmit Çınar Evler’in hak sahipleri kurayla belirlendi

Kiptaş ile İzmit Belediyesi ortak projesi İzmit Çınar Evler’in kura çekilişi Kiptaş Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi

Kiptaş İzmit Çınar Evler’in  hak sahipleri kurayla belirlendi
Son Güncelleme :

23 Ocak 2021 - 14:02

İBB iştiraki Kiptaş ile İzmit Belediyesi ortak projesi olan ve 2930 başvurunun olduğu İzmit Kiptaş Çınar Evler’in hak sahiplerinin belirlendiği kura çekimi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in katılımlarıyla Kiptaş Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.
143 KONUTA 2930 BAŞVURU
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş ile İzmit Belediyesi ortaklığında inşa edilen depreme dayanıklı 143 konuttan oluşan Kiptaş İzmit Çınar Evler’in kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirilip, canlı yayın ile vatandaşlara şeffaf bir şekilde ulaştı. Kiptaş Genel Müdürlük ofisinde canlı yayında gerçekleşen kura çekimine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt, İBB ve İzmit Belediyesi idari kadrosu da katılımda bulundu.
ÇINAR EVLER’E 20 KATI TALEP TOPLADIK
Programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Aralık ayının son döneminde temelini hep birlikte attığımız İzmit’teki Çınar Evler projesinin kura çekimini yapacağız. Kamuda kayıtsız şartsız iş birliği şarttır. Çünkü herkes kamu görevi yaptığının farkında olmalıdır. Hiç kimse burada kişisel egoizm ya da kişisel beklentiler üzerinden süreç tanımlamamalıdır. Bu manada İzmit’le yaptığımız iş birliği tam da buna örnektir. Doğru zamanda doğru yerde doğru ihtiyaç belirleme sürecine dair iyi bir işbirliği tanımladığınızda böyle ilgi görür. Yaklaşık 20 katı talep toplayan bu proje bu anlamda da örnek.”
FATMA HANIM TÜRKİYE’DEKİ KADINLARIN 
BAŞARASINA KENDİ İMZASINI ATTI
Kadın belediye başkanının projede yer almasının önemine değinen Başkan İmamoğlu, “Fatma Hanım’ın Türkiye’deki kadınların başarısının altına kendi imzasını atması da bu iş birliği için çok değerli. Projeyi, kamu kurumları arasında dayanışmada bulunarak İzmit’le birlikte yapmak çok önemli. Fatma Hanım’a, İzmit’e, İzmit halkına hayırlı olsun. Vatandaşlara güzel yuvalarını en kısa zamanda teslim edeceğiz” dedi.
HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ
Konuşmasına devam eden Başkan İmamoğlu, “İzmit Belediyemizle yaptığımız iş birliği sadece bu konuyla sınırlı değil. İBB’nin her alanda ki deneyimli kurum kuruluş ve şahsiyetleri; İzmit Belediyesinin çok kıymetli çalışma arkadaşlarıyla sayın başkanımızın liderliğinde bir araya geldi. Bu işin partisi olmaz. Bizimle bağ kurmak isteyen herkese açığız. Birçok belediye ile kamu ve kuruluşla da İBB iş birliği yapar” dedi.
DEPREMDE EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ OLACAK
İmamoğlu, “Depremin gündemimiz olma mecburiyetinin olduğu bu günlerde; mücadelenin iki ana prensip ile verilmesi gerekiyor. Bir tanesi kentsel dönüşümle insanların içinde bir an bile durması yanlış olan konutlardan sağlam ve sağlıklı konutlara kavuşmalarını sağlamak. Diğeriyse, sosyal konut üreterek konut sahibi olamamış insanların sağlam, yaşanabilir, insan odaklı konutlara sahip olmasını sağlamak. Yaşayacağımız İstanbul depreminde de belki de en büyük güvencemiz bunlar olacak.” ifadelerini kullandı.
ORTAK ÇALIŞMANIN MEYVESİ ÇINAR EVLER 
Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ise, İBB ile birlikte hayat geçirilen Kiptaş İzmit Çınar Evler Projesinin çok kıymetli olduğunu dile getirerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bizimle olan dayanışması, beraber çalışmamız ve bugün ilk meyvesini ortaya koyduğumuz Kiptaş İzmit Çınar Evler bizim için çok önemli. İzmit’te sosyal konut anlayışının değişmesi, başka bir model ortaya koymak önemli.”
SOSYAL KONUT ANLAYIŞI İZMİT’TE DEĞİŞİYOR
Sosyal konut anlayışının değişmesini gerektiğini de söyleyen Başkan Hürriyet, “Sosyal konut denildiğinde; daha yaşanabilir, tasarım gücü yüksek, daha nitelikli olması gerekiyor. İnsanlar o evlerde yaşadığında ‘Evet ben burada huzurluyum, ailemle mutluyum’’ diyebileceği bir sosyal konut modeli olmalı. Bunun da; İzmit’te, İBB ve Kiptaş katkılarıyla hayata geçiriliyor olması bizim için de önemli bir adım.”
LOKOMOTİFİN PARÇASINI İZMİT’TE HAYATA GEÇİRİYORUZ
Başkan Hürriyet, “Biz ilçe belediyesiyiz ama Büyükşehir Belediyelerimizin bize verdiği katkılarla İzmit’te insana dokunan, insanın hayrına projeleri hayata geçirmek, bu anlamda dayanışma göstermek çok önemli. Hiçbir siyaset gözetmeksizin bu yardım elini uzatıyor olması, İzmit, Kocaeli ve tüm Türkiye için çok kıymetli. İBB Türkiye’nin lokomotifi. Bu lokomotifin bir parçasını, bir eserini de İzmit’te hayata geçiriyoruz” dedi.
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, ENGELLİLER VE ŞEHİT YAKINLARINA ÖNCELİK
Başkan Hürriyet, projenin sağlık çalışanları, engelli ve şehit yakınlarına öncelik tanındığı için ayrı bir kıymeti olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Ayrıca bu sürecin bu kadar şeffaf yürütülüyor olması; insanlarımıza adil, eşit bir fırsat sunuluyor olması ve bu projenin detaylarında sağlıkçılarımıza, engellilerimize ve şehit yakınlarımıza ayrıcalıklı gruplar olarak öncelik tanınıyor olması, projenin kıymetini daha da arttıran bir özelliği olduğunu düşünüyorum.”
ANAHTAR TESLİMİNDEN SONRA 
EVLERİNDE ÇAY İÇECEĞİZ
Başkan Hürriyet “Şimdiden kurada hak sahibi olacak tüm yurttaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Rabbim, çekilişimiz sonucunda hak kazanan insanlarımıza inşallah güzel huzurlu bir yuva nasip eder. Ve kısa sürede biteceğine zaten inanıyorum; bittiği zaman anahtar tesliminde Sayın İmamoğlu ile birlikte İzmitlilerimizle beraber evlerinde çay içmek umarım nasip olur diyorum. Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na, Kiptaş Genel Müdürümüze, değerli çalışma arkadaşlarına, sahada ter döken değerli işçilerimize çok teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.
İZMİT ÇINAR EVLER, 143 KONUTTAN DAHA FAZLASI
Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt ise “Şimdiden evlerin hak sahiplerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 3 haftalık başvuru süresi sonunda başvuru sayımız 2 bin 930 olup, projemizdeki konut adedinin yaklaşık 20 katı bir başvuru sayısına ulaştık. Kiptaş İzmit Çınar Evler projemiz, yeni yönetim anlayışımızın somut bir örneğidir. Kiptaş İzmit Çınar Evler bizim için 143 konuttan daha fazla şey ifade ediyor. Bu proje ile kamu kurumlarının ortak işbirliğiyle ne kadar kısa sürede toplum yararına ne kadar faydalı işler yapabileceğini gösterdik.
İZMİT’TEKİ YATIRIMLARA ÖNCÜLÜK ETTİK
Ali Kurt, “Deprem kuşağında yer alan İzmit’te yapı stokunun önemine dikkat çekerek birçok kurumun bu anlamda yatırımlarına hız vermesine öncülük ettik. Projemizi açıkladığımızdan beri birçok kurum İzmit’te yatırımlarına hız verdi ve çok tatlı bir rekabet oldu. Biz böyle bir rekabetin içinde olduğumuz için mutluyuz. Böyle rekabetlerin de vatandaşımıza her zaman fayda getireceğini düşünüyoruz.” dedi.
YEREL EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORUZ
Ali Kurt, “Sektör temsilcilerine örnek olarak ev sahibi olmayan mevcut dönem şartlarında en uygun ödeme planının çıkartılması halinde depreme dayanıklı konutlara yoğun talep olabileceğini de bu projemizle kanıtlamış olduk. Ayrıca inşaat çalışmalarımızda gerek malzeme gerek işçi tedarikinde İzmit ve Kocaeli firmalarından teminlerde bulunduk. Böylece istihdama ve yerel ekonomiye de katkı sağladık.”
İHTİYACIN FAZLA OLDUĞUNU GÖRDÜK
Kiptaş Genel Müdürü Kurt, “İnsan ve çevre odaklı mimariye önem veren bir projenin nasıl hayata geçirilebileceğine de örnek olmuş olduk. Amacımız sosyal farkındalığı ön planda tutan, kamuda düzenleyici rol alan bir görev almak. Kocaeli genelinde ulaştığımız bu sayı, bölgede sosyal konut ihtiyacının fazla olduğunu göstermektedir. Dileriz, deprem kuşağında yer alan Kocaeli ve ilçeleri hem yerel yönetimler tarafından hem de bizim emsalimiz şirketler ve iştirakleri veya sektörün diğer temsilcileri tarafından bu verileri göz önünde bulundurarak yatırımlarına yön verirler.”
FARKINDALIK YARATIYORUZ
“Ayrıca sağlık çalışanlarını ayrıcalıklı grup kategorisine aldık. Bunu birçok projemizde yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Sağlık çalışanlarımıza da katkı sağlamak adına, ayrıcalıklı grup kategorisinde başvuru şartlarını belirlerken onların da bu kategoride yer almalarını temenni ediyoruz. Bu kalitede ve bu standartlarda yer alan bir proje, bizim sunduğumuz imkânlardan daha uygun şartlarda piyasaya arz edilir diye umut ediyoruz”
18 AYDAN ÖNCE BİTİRMEK İSTİYORUZ
“Projemizi bildiğiniz gibi 18 ay olarak planladık ancak bu süreyi biraz daha erkene alabilmek için yüklenici firmamızın da özverili çalışmasıyla hızlı olmaya uğraşıyoruz. Şantiyede ter döken başta işçilerimiz olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Canlı yayında bizi heyecanla takip eden İzmitli vatandaşlara yeni projemizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum, teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP