Katar krizinde kritik açıklama: Birlik olmak gerek « İzmit Pusula Gazetesi

14 Nisan 2024 - 11:32

Katar krizinde kritik açıklama: Birlik olmak gerek

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo göreve hızlı bir giriş yaptı. Önceki gün NATO Zirvesi’ne katılan ve Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşen Pompeo, Ortadoğu turuna başladı. Pompeo, Suudi Arabistan’da, “Körfez birlik olmalı” dedi.

Katar krizinde kritik açıklama: Birlik olmak gerek
Son Güncelleme :

29 Nisan 2018 - 14:22

Geçtiğimiz yıl Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Suudi Arabistan’ın Katar’la diplomatik ve ekonomik ilişkileri koparması sonrasında flaş bir açıklama geldi. Açıklamayı, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptı.

Göreve gelmesinden kısa bir süre sonra temaslarda bulunmaya başlayan Pompeo Ortadoğu temaslarına hızlı bir başlangıç yaptı. Pompeo, geçtiğimiz yıl Katar’ın teröre destek verdiği ve İran’la yakın temasta olduğu iddiasıyla yaşanan kriz hakkında açıklamalarda bulundu. Geçen yıl ABD Başkanı Trump’ın Riyad ziyareti sonrasında yaşanan Katar Krizi hakkında konuşan Pompeo, “Körfezin birlik olması önemli ve bunu gerçekleştirmeliyiz” ifadesini kullandı.

Katar yönetimi, Arap ülkelerinin iddialarını yalanlamış ve teröre destek vermediklerini gündeme getirmiş fakat bu açıklamaya rağmen ilişkiler donma noktasına gelmişti.

YORUM YAP