İzmit Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı « İzmit Pusula Gazetesi

5 Mart 2024 - 06:53

İzmit Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

İzmit Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 17:14

İzmit Belediyesi şirketlerinden BEKAŞ ve SARBAŞ’ta çalışan 1200 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde mutlu sona ulaşıldı.

İzmit Belediyesi Meydanı’nda gerçekleşen imza töreninde İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük sözleşmenin tüm detaylarını açıklarken en düşük işçi ücreti Ocak ayı için 4 bin 535 lira, Temmuz ayı içinde 4 bin 640 TL olarak belirlendi. 2,5 yıllık toplu sözleşme içerisinde işçiler yevmiyelerine 1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021, 1 Temmuz 2021 ve 10 Ocak 2022 olmak üzere 4 kez zam almış olacak.

Toplu iş sözleşmesine İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, genel merkez sendika yöneticileri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz,  Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, Lastik İş Sendikası temsilcileri, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları ve İzmit Belediyesi meclis üyeleri katıldı

Sözleşme töreninde ilk olarak işçiler adına konuşan Tolga İzbudak, “Tarihte görülmemiş gerçek işçi dostu olan ve işçisinin yanında olan en büyük Başkan Fatma Kaplan Hürriyet. İzmit seninle beraber gülüyor, seninle beraber yürüyor, gülümsüyor İzmit. Düşünüyor düşündüğünü yapıyor. Hizmet aşkıyla yanıyor. En büyük Başkan Fatma Kaplan Hürriyet” dedi. Ardından yine işçiler adına konuşan Galip Uzun, “Hakları ve eşitlikleri savundukları için başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız iyi ki bizimlesiniz” ifadelerinde bulundu.
Ardından konuşan Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Yaklaşık 3,5 aydır sürdürdüğümüz TİS görüşmelerinde bana belediyenin bütün bütçesini sendikaya açan yetkili tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Bu sözleşme sendikayla işverenin nasıl yapacağını, 10 yıldır KHK ile ortaya konan kölelik düzeninin ortadan nasıl kaldırıldığını göstermiştir” şeklinde konuştu.
Konuşmalarına devam eden Küçük, “Bugün haksızlığa dur dedik. Eşit işe eşit ücreti bir sözleşmeyle yerine getirdik. Bu belediyede yıllardır 48 farklı iş tanımına maruz olan arkadaşlarımız artık 7 farklı iş tanımına kavuşmuştur. Hayatımda çok sözleşme imzaladım. Fakat 20 yıllık sendikal hayatımda imzaladığım en güzel sözleşme olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü 10 yıldır neler çekildiğini biliyoruz” dedi.
Konuşmalarının devamında Küçük, “Tarih bugünü yazacak. Sözleşme görüşmeleri yaptığımızda başkan yardımcıları ile mali disiplini konuşurken Fatma Başkan ‘Ne gerekiyorsa yapılsın. Ben de işçi çocuğuyum. Babam fabrikadan bir şey getirdiğinde çok mutlu olurdum” dedi. İşte belediye böyle yönetilir” dedi.
Ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bugün burada İzmit Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında KHK ile kötü şartlara maruz kalmış işçilerimizin ilk kez insanca yaşamak için aldığı hakların sözleşmesinin imza törenindeyiz. Bugün İzmit için tarihi bir gün ama sadece İzmit için değil. İçinden geçtiğimiz bu süreçte bütün dünyayı sarsan ve Türkiye’yi derinden etkileyen pandeminin bütün olumsuzluklarında bu toplu iş sözleşmeleri her zamankinden daha önemli” dedi.
Çerkezoğlu, “Bu toplu sözleşmeler yerel yönetimlerde olduğunda aynı zamanda bütün Türkiye’ye örnektir. Özellikle İzmit gibi bir işçi kentinde yapılan toplu sözleşme bütün Türkiye’ye örnek olmuştur. Biz Fatma Başkanı tanıyoruz. Emek dostu ve işçi dostu kimliğiyle çok iyi tanıyoruz. Ve belediye başkanı olarak İzmit Belediyesinde binlerce işçi arkadaşımızın haklarını bir kalemde vermiştir. Başta başkanımız olmak üzere İzmit Belediyesinin bütün bürokratlarına ve sendikamıza teşekkür ediyorum. Toplu İş Sözleşmemiz hayırlı olsun inşallah” dedi.
Son olarak kürsüye gelen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün burada işçilerimizin, emekçilerimizin birlikte mutlu çalışacakları, alın terinin karşılığını bulacağı, ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının korunduğu ve güvence altına alındığı toplu iş sözleşmesini hep birlikte Allah’ın izniyle imzalıyoruz. Şu anda hepinizin gözlerinin içine bakarken, geçmiş dönemlerde yaşanan adaletsizliklerin, haksızlıkların izlerini görüyorum. Ötekileştirilen, ayrıştırılan işçi kardeşlerimi görüyorum. Ücret adaletsizliğinin altında, enflasyona ezilen, yarın ne olacak diye düşünen işçi kardeşlerimi görüyorum” ifadelerinde bulundu.
Başkan Hürriyet, “Ancak bugün hep birlikte umudu ekiyoruz. O kötü günlerin izlerinin ardından umutla bakmaya çalışan, gururlu insanlar var artık karşımda. İzmit’in sokaklarını, caddelerini temizleyen, yollarını yapan; gecenin 4’lerinde, 5’lerinde -10 derecelerde yollar kardan kapanmasın diyerek, insanın içine işleyen İzmit soğuğuna aldırış etmeden tuz atan, kar küreyen, kar temizleyen onurlu insanlar var karşımda” dedi.
Başkan Hürriyet, “Pandeminin ilk günlerinden bu yana; İzmitlilerin yanında olan, tek bir İzmitlinin bile sıkıntı çekmemesi için bin bir sıkıntı çeken, bu uğurda insanlara yardım ederken, lanet virüse yakalanan, annesinden babasından, eşinden, çocuğundan ayrı kalan, canla başla çalışan tüm işçilerimize İzmit adına teşekkür etmeyi de büyük bir borç biliyorum. Elinize, emeğinize sağlık” şeklinde konuştu.
Başkan Hürriyet, “İşçi babanın bir evladıyım. Alın teriyle kazanılmış ekmeği yedim hep.  Bir işçinin evladı olmak, dostluğu kardeşliği emeği daha küçük yaşlarda öğrenmektir. Elindekilere sahip çıkmak, başın dik dolaşmayı öğrenmektir. Emeğin gücünü yokluktan çıkarmaktır. Ekmek uğruna mücadele bütün emekçilerle onur duyuyorum. Emek, hak, değer ne demek yaşayarak öğrendim” şeklinde konuştu.
Başkan Hürriyet, “Bir işçi evladı olarak ben de fabrikalarda çalıştım, tekstil atölyelerinde alın teri döktüm. İlaç fabrikalarında çalıştım. Taşı sıkıp, suyunu çıkartarak ekmeğimi kazandım. Üniversiteyi kazandım, hem çalıştım hem okudum. İşte o zamanlardan bugünlere bana miras kalan yegâne düşünce; işçinin altın terinin, emeğinin gerçek karşılığını alabildiği aydınlık bir gelecek oldu. Hayatım emek mücadelesiyle geçti, işçinin, emekçinin yanında, sömürünün karşısında durdum. Dün neredeysem bugün de aynı yerdeyim. Sizlerin emeğini görmeyenler, karşısında beni bulmaya devam edecek” dedi.
Başkan Hürriyet, “Fırsat eşitliğine, demokratik haklara, insan haklarına, özgürlüklere, adalete, akıl ve beden gücüyle çalışmanın değerine ve bunun en iyi şekilde karşılığının verilmesine gerektiğine inanıyorum. Ama hepinizin bildiği gibi ülkemiz çok zor ekonomik şartlardan geçiyor. Bir yanda dünyayı saran bir pandemi var. İnsanlar işsizlik ve açlık sınırına yakın belirlenmiş 2 bin 825 liralık asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor.  Bütün bunların farkındayız” dedi.
ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE ÇALIŞTIK
Konuşmalarına devam eden Hürriyet, “Çalışanlarımız ile hepimiz aynı gemideyiz ve aynı amaç için çalışıyoruz. Bu amaç; kentimize, İzmit’imize hizmet etmektir. Sizlerle birlikte İzmit’e hizmet etmenin haklı onurunu yaşıyorum. Bu toplu sözleşmede işçilerimizin alın terinin karşılığını verme çabasında olduk. Bunun için de tüm imkânlarımızı zorladık. Sözleşme şartlarını belirlerken, çalışanlarımızın ailelerini rahat geçindirebilecek bir maaş alabilmesini ve belediyemiz bütçesini esas aldık. Sendikamız şeffaf bir şekilde tüm hesaplarımızı açtık. Aylarca beraber her işçimiz için tek tek çalıştık. Arka ajandamız olmadı. Dürüstçe her şeyi paylaştık” ifadelerinde bulundu.
49 AYRI İŞ TANIMI 7 ANA GRUPTA TOPLANDI
Başkan Hürriyet, “Öncelikle biz bu belediyeye geldiğimizde 49 ayrı iş tanımı vardı. Bu da aynı işi yapan kişiler arasında müthiş bir maaş uçurumu oluşturmuştu. Bu adaletsizliğe kesinlikle izin veremezdik. Gereksiz yere oluşturulan, işçiler arasında bu uçurumu oluşturan 49 ayrı iş tanımını eşit işe eşit ücret diyerek 7 ana grupta topladık” dedi.
YÜZDE 84’LERE VARAN ZAM 
Sözleşmenin detaylarını açıklayan Başkan Hürriyet, “1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021 ve 1 Temmuz 2021 tarihleri itibariyle taban ücretleri belirledik. Bu çalışmayla aynı gruptaki yevmiyeler arasındaki farklılıkları kaldırdık ve 10 yıllık ücretsiz adaletsizliğini bugün itibariyle sonlandırıyoruz. Bu adaleti sağlamak için ücretlerine yüzde 84’lere varan zam yaptığımız, giydirilmiş ücrette yüzde 98 zamları gören arkadaşlarımız oldu”
4 KEZ ZAM 
“2,5 yıllık toplu sözleşme içerisinde işçi arkadaşlarımız yevmiyelerine 1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021, 1 Temmuz 2021 ve 10 Ocak 2022 olmak üzere 4 kez zam yapmış olacağız.  Ayrıca Ocak 2022’de işçilerimiz enflasyon karşısında enflasyon artı 1 oranında zam alacak”
1 MAYIS’TA İKRAMİYE
“Sosyal Belediyecilik anlayışıyla işçi, emekçi arkadaşlarımıza KHK dışında kalan çok sayıda sosyal hak da ekledik. eğitim, iş güçlüğü, ikramiye, yemek, koku tazminatı gibi ek sosyal haklar belirledik. Daha önce 5 5 olan ikramiye ilk yıl 12 12 toplam 24 oldu. Bunlara ek olarak,  5 yevmiye izin parası ve 1 Mayıs ilk defa hiçbir belediyede olmayan ve ilk defa İzmit’te olacak 1 Mayıs’a ikramiye ön gördük. Bu ikramiyeyle toplam ilk yıl 30 ikramiye veriyoruz”
RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMINDA İKRAMİYE
“İkinci yıl ise; 15 15 ikramiyenin yanı sıra yine 1 Mayıs ve 5 izin parasıyla 36 ikramiyeyi işçilerimize vermiş olacağız. Ramazan bayramında kadrolu işçiler gıda kolisi alırken diğer işçilerimiz hep mahsun kalıyordu. Bu hep zoruma giderdi. Gönlümüz razı olmadı ve ramazan bayramında 300 TL nakit artı ramazan kolisi vermeyi planladık. Kurban Bayramı’nda sendikamızın bizden istediği ücretin çok çok üstüne çıktı.  ise işçilerimizin bayramlarını rahatlıkla geçirebilsin kurbanını kesebilsin istedik. Bayram parası olarak ilk yıl 1000 lira ikinci yıl ise 1500 lira olarak belirledik”
ÇALIŞMA SAATLERİ 45 SAATTEN 40 SAATE İNDİ
“Ayrıca sorumluluk ve çalışmalarına göre, eğitim, iş güçlüğü, koku, iş riski, amir sorumluk parası gibi primleri ek sosyal olarak belirledik.. Tabiki en büyük beklenti çalışma saati idi. İşçilerimiz bu adaletsizlikle de mücadele ediyordu. Ve bir sözleşme döneminde bu adaletsizlik de son bulmuş oluyor. Ve haftalık çalışma saatlerini 45 saatten 40 saate indiriyoruz”
YEMEK ÜCRETİNE YÜZDE 500 ZAM
“Yemek ücretimizi 5 liradan 25 liraya çıkardık. Yakacak yardımı 2021 yılında 100TL ye çıkardık. Daha önce, en az asgari ücret 3100 demiştik. Aslında Türkiye’de asgari ücretle ilgili zamları muhalefet belirledi.  DİSK genel merkezinin yaptığı açıklamalarda da asgari ücret en az 3800 demişti. Onun da üstüne çıkıyoruz. Buda size bizim armağanımız olsun”
TOPLAM ZAM ORANI %78 
“Ve bütün bu saydığımız sosyal haklarla beraber,  Ocak ayı evli ve 2 çocuklu işçinin net maaşı %66 zamla birlikte en düşük 4.200 TL en yüksek 5.942 TL olarak belirlenmiştir. Temmuz ayında ise %75 zam ile birlikte en düşük 4.305 TL en yüksek 6.049 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Ocak ayında giydirilmiş en düşük maaş %75 zam oranı ile 4.535 TL olmuştur.  En yüksek maaş 6.040TL olmuştur. Son olarak 2021 Temmuz ayında giydirilmiş %78 zam oranıyla en düşük maaş 4.640 TL, en yüksek 6.506 lira olacak”
BU SÖZLEŞME KHK’NIN DEVAMI DEĞİLDİR
“Şunun çok bilinmesini istiyoruz ki; Biz asla KHK’nın devamı değiliz. Burada tam bir toplu sözleşmenin altına imzamızı atıyoruz.  Gerçekten sosyal belediyecilik, demokrat belediyeciliğinde örneğini sergilemek adına işçimize emekçimize alın terinin tam karşılığını vermek adına da bir imza atmış oluyoruz. Ayrıca engelli, kadın çalışanlarımız bizim için önemli.  Engelliler gününde engelli çalışanlarımız, 8 Martta kadın çalışanlarımız izinli olacaklar. Tabi bir beklentim var. Bende toplumda kadın mücadelesi veren bir kadın belediye başkanıyım. Kadına şiddete karşı sosyal sorumluluk alınması çok önemli. O yüzden beklentimiz kadına şiddetin son bulması. Kim ki eşine ya da ailesine şiddet uygularsa yollarımızı ayıracağız. Bu konuda işçi kardeşlerimize güveniyorum. Sorumluluğumuzu alalım ve örnek bir belediye olalım.
İŞTE TASARRUFUN SONUCU 
“Biliyorsunuz 1 sene boyunca mücadele ettik ve kendi araçlarımızın bir kısmını aldık. Bunun 2 nedeni vardı. Çalışanlarımızın daha iyi koşullarda alışması. Ve tasarruf etmekti. İşte tasarrufların sonucu. Araç aldık tasarruf ettik. Ve bu tasarrufumuzu yandaşa, betona değil işçimize, emekçimizin alın terine verdik. Biz işçimize lütfetmedik. Biz işçimize hakkını verdik. İmzalanan toplu iş sözleşmesi tüm çalışanlarımıza tüm emekçilerimize hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

YORUM YAP