İzmit Belediyesi’nde oyun terapisi ve filial terapi uygulaması başlatıldı. « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 10:05

İzmit Belediyesi’nde oyun terapisi ve filial terapi uygulaması başlatıldı.

İzmit Belediyesi’nde oyun terapisi ve filial terapi uygulaması başlatıldı.
Son Güncelleme :

14 Aralık 2018 - 0:36

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla kurulan Aile Rehberlik Merkezi’nde aile içi ilişkilerde çocuklarla ilgili çıkan sorunları çözmek, böylece sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamak amacıyla oyun terapisi ve filial terapi uygulaması başlatıldı.

Filial terapi, aile terapisi ve oyun terapisi ile 3 – 12 yaş arasındaki hem normal gelişim gösteren, hem de duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile ailenin yaşadığı problemler çözüme kavuşturulacak.

Aile Rehberlik Merkezi’nde

Filial terapi ile anne babalara oyun yoluyla çocukla ilişkiyi güçlendirmeyi öğretmek, oyun terapi ile de çocukların duygularını ve yaşadıkları sorunları dışa vurma fırsatı vererek, bunlarla yüzleşmesini ve çözüm yolları bularak baş etmesini sağlamak için düzenli seanslarla anne ya da baba çocukla oynarken gözlemlenecek, ön eğitimden sonraki eğitimlerde oyun seanslarının analizi yapılacak.

Psikolog Seyhan Türkmen Yalım tarafından uygulanacak yöntem için Aile Rehberlik Merkezi’nde oyun odası oluşturuldu ve ailelerle görüşmelere başlandı.

Cephanelik bölgesindeki Kadın Sosyal Yaşam Merkezi içinde bulunan Aile Rehberlik Merkezi’nde randevulu olarak ailelerle görüşmeler yapıldığını söyleyen yetkililer “ücretsiz olan hizmetlerden yararlanmak isteyenler 331 54 00 ve 318 00 00 – 2213 nolu numaradan randevu alabilirler” dediler.

YORUM YAP