İzmit Belediyesi, hak temelli sosyal destek sistemiyle 2020’de de vatandaşın yanında oldu « İzmit Pusula Gazetesi

21 Şubat 2024 - 18:15

İzmit Belediyesi, hak temelli sosyal destek sistemiyle 2020’de de vatandaşın yanında oldu

İzmit Belediyesi 2020 yılı içerisinde sosyal belediyecilik anlayışına uygun, hak temelli bir yaklaşım ile bütün vatandaşları kapsayacak bir sosyal destek sistemi oluştururken binlerce aileye yardımda bulundu

İzmit Belediyesi, hak temelli sosyal destek sistemiyle 2020’de de vatandaşın yanında oldu
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 17:46

İzmit Belediyesi, salgın ve doğal afet gibi acil eylemler gerektiren bütün sosyal sorunlarla ilgili çalışmaları önceden hazırlayıp hızlı ve işlevsel müdahaleler gerçekleştirdi. Bütün dünyada etkisini hissettiren pandemi İzmit’te de maddi-manevi zarara neden olurken, İzmit Belediyesi esnaf ve dar gelirli vatandaşa yönelik kayıpları tolere edebilmek için projeler üreterek hızlıca harekete geçti.
DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA BİNLERCE GIDA KOLİSİ DAĞITILDI
Yaşadığı ekonomik sorunlar sebebiyle temel besin maddelerine ulaşamayan vatandaşlarımız için Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nce gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirilirken, ilçenin her mahallesinde tespit edilmiş olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlandı. Bu hizmet, özellikle günlük ve yevmiyeli çalışan işçiler, tek ebeveynli aileler, engelliler ve yaşlıları kapsarken, gelir üretmekte zorluk çeken vatandaşlara can suyu oldu. Bu hedef doğrultusunda pandeminin ilk aylarında 4500 gıda kolisi dağıtımı yapıldı.
KARDEŞ ELLER PROJESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UMUT OLDU
İzmit Belediyesi, hayata geçirdiği Kardeş Eller projesiyle toplumsal yardımlaşma konusunda farkındalık yaratmaya devam ederek birçok aliye umut oldu. İzmit Belediyesi, Kardeş Eller projesine entegre edilen Askıda Fatura, Askıda Gıda ve Askıda Tablet uygulamalarıyla hayırsever vatandaşlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlar arasından köprü kurdu. Kardeş Eller projesi sayesinde İzmitli iki hayırsever, Balören Köyü’nde ikamet eden ihtiyaç sahibi bir vatandaşa akülü sandalye hediye etti.
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK
Uzaktan eğitim kapsamında tablet, bilgisayar, kırtasiye malzemesi ihtiyacı olan öğrenciler için başlatılan Askıda Tablet ve Askıda Bilgisayar uygulamalarıyla yardımseverler ihtiyacı olan çocuklara tablet ve bilgisayar bağışladı. Yine Askıda Fatura uygulamasıyla hayırseverler, internet üzerinden ihtiyaç sahiplerinin faturalarını ödedi. Koronavirüs ile mücadeleyi kent dayanışmasına dönüştüren İzmit Belediyesi anlaşmaya vardığı büyük marketlere “Komşunu unutma, askıya gıda bağışla” diyerek Dayanışma Askısı stantları kurdu. Vatandaşların kendileri için yaptıkları alışverişin yanı sıra fazladan erzak satın alarak askıya bıraktığı ürünler ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
RAMAZAN’DA HİÇBİR EV, SICAK YEMEKSİZ KALMADI
Bunun yanında, pandemi koşulları sebebiyle çocuklarıyla veya komşularıyla görüşemediği için sıcak yemeğe erişim sağlayamayan yoksul ve yaşlı vatandaşlara sıcak yemek hizmeti sağlandı. Dijital ortamda oluşturulan iftarizmit.bel.tr adresi üzerinden 15 TL karşılığında iftar bağışı yapan İzmitlilerin de katılımıyla, Ramazan ayını kapsayan süreçte 12 bin 121 öğün sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirildi.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA, ALIŞVERİŞ HİZMETİ
İzmit Belediyesi saha ekipleri, pandemi dönemindeki bu hizmetlerin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olan vatandaşların alışveriş ihtiyacını karşılama amacıyla yoğun bir çaba göstererek 360 ailenin alışveriş ihtiyacını karşıladı.
PANDEMİ DÖNEMİNDE PSİKOSYAL DESTEK
Pandemi sürecinin olumsuz etkileri, maddi olduğu kadar manevi olarak da kendini hissettirdi. İzmit Belediyesi de bu süreçte vatandaşların yanında olduğunu hissettirmek, psikolojik duygu durumlarını pozitif yönde etkilemek amacıyla Psikososyal Destek Hattı kurdu ve pandemi süresince 174 vatandaşa psikosyal destek sağladı.
250 VATANDAŞA EVDE BAKIM HİZMETİ
İzmit Belediyesi, pandemi sürecine yoğun bir fedakarlık duygusu ile çalışan sağlık çalışanlarına için meyve, süt, kefir, ayran ve kuruyemiş gibi güçlendirici gıdalar da dağıttı. İzmit Belediyesi tüm bu hizmetlerin yanında, hastalık ve/veya engel durumu sebebiyle desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların konforunu sağlamak ve bakımını kolaylaştırmak amacıyla 24 hasta yatağı ve 16 tekerlekli sandalye desteği sağladı. Yine yapılan tespitler sonucu kişisel bakımını gerçekleştiremeyen ve bunun için desteğe ihtiyaç duyan bireyler için evde bakım hizmeti verilirken aylık 250 hastanın kişisel bakım ihtiyaçları, evde bakım personelleri tarafından karşılamaya devam ediyor.
İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUKLARIN BAYRAMLIĞI İZMİT BELEDİYESİNDEN
İzmit Belediyesi, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde İzmit Kart hizmetinden yararlanan ihtiyaç sahibi ailelere 0-14 yaş arasındaki çocuklarının sayısı kadar giyim desteği vermek üzere 100’er TL’lik nakdi yardımda bulundu. İhtiyaç sahibi ailelerin alışverişlerinde kullandığı İzmit Kartlarına yüklenen giyim desteği ücreti ile aileler, çocukları için gönül rahatlığıyla bayram öncesinde giyim alışverişlerini yaptı.
GIDA BANKASI GÖNÜLLERE DOKUNUYOR 
İzmit Belediyesi, 2020 yılında İzmit’te yaşayan tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşarak, destek vermek ve gönüllere dokunmak amacıyla Gıda Bankası’nı da hayata geçirdi. Toplumsal yardımlaşma konusunda farkındalık yaratan Gıda Bankası’nda temel gıdalarının yanında temizlik malzemeleri de bulunuyor. İzmit Belediyesinin Tarımsal Uygulama Bahçelerinde ürettiği mahsullerinin yanı sıra hayırsever vatandaşların bağışladığı ürünler de Gıda Bankası aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyor
ELAZIĞ VE İZMİR İÇİN SEFERBERLİK 
İzmit Belediyesi, 2020 yılında Elazığ ve İzmir’de meydana gelen depremlerin hemen ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için deprem bölgelerine giderken acıların sarılması için de yardım kampanyaları başlattı. Başkan Hürriyet’in çağrılarını kulak veren İzmitliler, Ocak ayından Elazığ’daki Kasım ayında ise İzmir’deki kardeşlerine büyük destek oldular. İzmit Belediyesi ekipleri, halkın bağışladığı gıda malzemesi, giyim eşyası, battaniye, çocuk bezi gibi ürünleri tırlarla birlikte hem Elazığ hem de İzmir’deki depremzedelere ulaştırdı.

YORUM YAP