İşverenin şok teklifini kabul etmeyen SEDAŞ işçileri tedirgin « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 11:37

İşverenin şok teklifini kabul etmeyen SEDAŞ işçileri tedirgin

İşverenin şok teklifini kabul etmeyen SEDAŞ işçileri tedirgin
Son Güncelleme :

10 Aralık 2017 - 16:06

İşverenin şok teklifini kabul etmeyen SEDAŞ işçileri, Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Toplantıda konuşan TES-İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, “Lüks araba ihaleleri oldu. Onların parası da devletten çıkıyor. Eğer bir tasarruf yapılacaksa alttan başlamaz, en baştan başlar tasarruf” dedi

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), 2009 yılında özelleştirildiğinde 4-C’ye geçmek isteyen 172 işçinin isteğini kabul etmemişti. Bunun üzerine aradan geçen 8,5 yıl sonra SEDAŞ, şimdi kalan 140 işçiye tazminatlarını ödeyip aldıkları ücretin yarısına çalışmaları teklifinde bulundu. Alınan şok karar uygulanırsa ortalama 3 bin TL maaş alan işçiler, bin 500 TL’ye çalışacak. Kararın ardından onlarca işçi, TES-İŞ Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu öncülüğünde Lastik İş Sendikası Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Sendika başkanının konuşması sırasında gergin dakikalar da yaşanırken “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlar atıldı.

 

KORKMAYIN DEMİŞLERDİ

Toplantıda işçilere seslenen Sendika Başkanı İrfan Kabaloğlu, “Hepiniz bugüne kadar 25 yıl 10 yıl çalıştınız. İlk toplantı yapıldığında özelleştiğinde demişlerdi ki arkadaşlar korkmayın. Hepiniz burada çalışıp emekli olacaksınız. Arkadaşlarımız size güvenmiyoruz dediler. Hepinizin bildiği gibi 4-C hakkı tek taraflı bir haktır. 8,5 sene oldu. İyi kötü bugüne geldik.  En sonki toplu sözleşmede zam almadım. Yüzde 4-5 herkese geldiği zaman tabandaki arkadaşa çok daha düşük bir zam gelecekti. Biz SEDAŞ’ın yapmış olduğu teklifi kesinlikle kabul etmediğimizi belirttik” dedi.

 

‘BENİMLE DEĞİL SENDİKA İLE GÖRÜŞÜN’ DİYECEKSİNİZ

Devamında Kabaloğlu, “Bu tabi bir başlangıç. Onlar zannettiler ki biz kabul edip bir kenara çekileceğiz. Biz birlik ve bütünlüğümüzü korumak için toplandık. Yeni arkadaşlarımız da susmasınlar, sıra onlara da gelecek. Ben bölgemizin milletvekillerine dosya sundum. Genel Başkanımız da dedi ki aldığınız her kararın arkasındayım. Biz birtakım eylemler yapma kararı almak zorunda olduğumuzu gördük. İşveren bazı arkadaşlara mail de atmış. ‘Gelin görüşelim’ şeklinde. ‘Benimle değil, gidin sendika ile konuşun’ diyeceksiniz. Zannetmeyin biz yalnızız. Bu bütün Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Bu bir süreç. Bunu hep birlikte yapacağız, tek başıma da kalsam ben direneceğim” şeklinde konuştu.

 

TASARRUF ALTTAN BAŞLAMAZ

Hükümete seslenen Kabaloğlu, “Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum. Bizim arkadaşlarımız gece gündüz demeden kentlere köylere hizmet ediyorlar. Hiçbir zaman mesai saatine bakmadan çalışıyorlar. Şimdi biz çalışıp çabalıyoruz. Var olan haklarımızı da elimizden alıyorlar. Lüks araba ihaleleri oldu. Onların parası da devletten çıkıyor. Eğer bir tasarruf yapılacaksa alttan başlamaz, en baştan başlar tasarruf. Bizim kendi aramızda bağımız olmadığı için onların dedikleri oldu. Biz birlik beraberliğimizi koruyalım” diyerek konuşmasını tamamladı. Toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

YORUM YAP