İlk toplantısını gerçekleştirildi « İzmit Pusula Gazetesi

22 Mayıs 2024 - 23:30

İlk toplantısını gerçekleştirildi

İzmit Belediye Meclisi Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığındaki ilk toplantısını gerçekleştirildi

İlk toplantısını gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

20 Nisan 2019 - 17:54

İzmit Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısı İzmit Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendi. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında yapılan toplantıda meclis başkan vekili ile katipler belirlendi . Belediye encümen üyeleriyle ihtisas komisyonlarının seçimi yapıldı.

 

YOĞUN KATILIM

İzmit Belediye Meclisinde 14 CHP’li, 18 AK Partili, 3 MHP’li, 2 İYİ Partili üye bulunuyor.  İzmit Belediye Meclisi’ne CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il dışında olduğu için katılamazken, yerine vekili Korkut Öz geldi. Öz’ün yanısıra AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, MHP İzmit İlçe Başkanı Ahmet Yalçınöz de meclisi takip etti.

 

AK PARTİ MUHALEFET OLDU

Geçtiğimiz günlerde CHP Grup Başkan Vekilliğini Necat Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekilliğini Mustafa Soydabaş getirildi.  31 Mart yerel seçimlerinin ardından İzmit Belediyesi’nin CHP kazanınca AK Parti uzun süre sonra mecliste muhalefet sıralarında yer aldı. En genç meclis üyeleri  CHP’li Devrim Bal ve AK Parti’li Aykut Çağlayan katip üyeleri oldu.

 

“ORTAK AMACIMIZ HİZMETTİR”

Meclisin açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz gün şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. Hürriyet konuşmasının devamında, “İlk meclis toplantımız milletimize, İzmitimize hayırlı uğurlu olsun. Bir kişi bile Allah razı olsun diyecekse bu bizler için çok kıymetli. Güzel işlere imza atmak hepimizin dileği. Her birimizin partileri farklı olsada ortak amacımız millete hizmet etmektir. Uzlaşı içerisinde kente hizmet etme gayesinde hareket etmek çok çok kıymetli” dedi.

 

“MECLİSLER ÇÖZÜM ÜRETME YERİDİR”

“Herkesin başkanı olacağım demiştim” diyen Hürriyet sözlerini, “5 yıl sonunda iyi işler yaptı dedirtmek benim hedefim. Bunun için hoşgörüyle, iyi niyetle hareket edeceğiz.  Seçilen tüm meclis üyesi arkadaşlarımı kutluyorum. Meclisler temenni yeri değil, çözüm üretme yeridir. Kutuplaştırmadan bu kente hizmet etme görevi verdi vatandaş bize. Bu sorumluluk hepimizin boynumuzun borcudur” şeklinde sürdürdü.

 

“KENDİNİZİ MUHALEFET HİSSETMEYİN”

AK Parti grubuna da seslenen Fatma Kaplan Hürriyet, “ Meclis çoğunluğu AK Parti grubunda. Genel iktidar da AK Parti’de. Kendinizi lütfen  muhalefet gibi hissetmeyin. Uyumlu çalışmak çok önemli. Tabii ki fikir tartışmaları olabilir. Faydalı işler yapmak ülkemizin ve kentimizin çıkarınadır. Particiliğin olmadığı bir belediyenin üyesi olarak herkes kendisini hissetmeli” dedi.

 

FAALİYET RAPORU OKUNDU

Meclis Toplantısında faaliyet raporunun okunmasından önce meclis başkanlığı makamına İzmit Belediye Meclis Başkan Vekili Hayrettin Ünlü oturarak meclisi yönetti. Ünlü meclis gündeminin 13’üncü maddesi olan faaliyet raporunun okunmasını istedi.

 

“35 MİLYONLUK OLUMLU SONUÇ VAR”

Faaliyet raporunun okunmasının ardından AK Parti grubu adına konuşan Muharrem Tutuş, “Geçtiğimiz yılın gider bütçesi 255 milyondu. 229 milyondur.  Gerçekleşme oranı yüzde 86’dır. Faalitet geliri 228 milyon lira.  Faaliyet giderleri ise 192 milyon lira olarak gerçekleşti. 35 milyonluk olumlu faaliyet sonucu oluşmuştur” dedi.

 

“BAŞKANIN FAALİYETLERİ 31 MART’TA OYLANDI”

Tutuş’un ardından söz alan CHP grup başkanvekili Nejat Çakır, “ 5 yıllık süreç içerisinde umuyorum ki güzel işlere imza atacağız. Tek amacımız İzmit için güzel çalışmalara imza atmaktır. Bunu gerçekleştirebilecek bir potansiyel var bu meclis yapısında.  Bilançoya baktığımızda kısa dönemde 58 milyon 694 bin liradır. Duran varlıklarımız ise 433 milyon 367 bin liradır. 50 milyon 536 lirası kısa vadede ödenecektir.  Kendi kaynaklarımızla da 284 milyon 312 bin liralık öz kaynak kullanılmış. Bunu yasal olarak söylemek zorundayız. Sonuçta bir dönem böyle bitti. Başkanın 5 yıllık faaliyeti 31 Mart’ta oylandı. Ve sonuç ortada. Faaliyet raporunda çekimser oy kullanacağız” dedi.

 

“MİA PROJESİ PATLAMAYA HAZIR BOMBA”

CHP’li meclis üyesi Arsal Arısal yaptığı konuşmada, “Faaliyet raporunda nitelikli işler yapıldığını ve niteliği tartışılacak işlerin yapıldığını da görüyoruz. MİA projesi patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor. Büyükşehiri özellikle işgal edecek. Kentin ortasına hançer gibi saplanacak bir proje. Cedit Projesi’de ortada duruyor. Malesef kentsel dönüşüm bizim ülkemizde arsa genişletme çalışmaları gibi görülüyor. Kentsel dönüşüm halkla birlikte yapılmak zorundadır.

 

PLANETARYUMU GÜNDEME GETİRDİ

Arısal sözlerinin devamında, “Planetaryum yapıldı. Yapanların hiç planetaryum projesi incelemediklerini düşünüyorum. Yurt dışına baktığınızda nasıl yapılması gerektiğini göreceğiz. 1770 metrekare alanda yapılan yapının bittiğinde ne kadar bir bütçesi olduğu tartışılır. Umarım bu projelere harcanan paraları aramayız. Kültürel mirasa yönelik geçen dönemde doğru projeler yapıldı” diye konuştu.  2018 faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.  Faaliyet raporunun okunmasının ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meclis başkanlığı koltuğuna yeniden oturdu.

 

“İYİ PROJELERİN DEVAMINI GETİRECEĞİZ”

Hürriyet meclis toplanıtısında yaptığı konuşmada, “Seçimler bitti. Orada yaşananlar artık orada kaldı. Yeni dönemde güzel projelere imza atma düşüncemiz var. İyi projelerin devamını getireceğiz. Yük getiren projeleri ya sonlandıracağız yada revize edeceğiz. Kentte daha fazla dostluk olan bir ortamın hakim olmasını istiyoruz. Yeni dönemimiz hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı. Bir sonraki meclis toplantısının 7 Mayıs’ta saat 15.00’da  yapılması kararlaştırıldı.

 

SEÇİMLER YAPILDI

 

Katip Üyeler: Aysel Demirtaş, Ersin Alparslan.

 

Birinci Başkan Vekili: Hayrettin Ünlü

 

İkinci Başkan Vekili: Engin Duymaz

 

Encümen: Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu, Mehmet Çetin

 

KOMİSYONLAR BELİRLENDİ

 

Plan ve Bütçe Komisyonu: Hayrettin Ünlü, Serra Yenice Demirkol, Mehmet İlker Kazan, Nejat Çakır, Dilek Yalçın.

 

İmar Komisyonu: Mustafa Soydabaş, Güzin Taştekin, Fatih Özcan, Arsal Arısal Ünal Özmural.

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Eşref Ayhan Arpacı (MHP), Aysel Demirtaş, Engin Uçar, Çetin Sarıca, Mustafa Zengin.

 

Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu: Aykut Çağlayan, Şener İnce, Vedat Yoldaş, Devrim Bal, Mehmet Baştürk.

 

Kültür, Turizm ve Sanat Komisyonu: Şener İnce, Ersin Alparslan, Vedat Yoldaş, Ertuğrul Malçok, Yaşar Kardaş

 

Sosyal Hizmetler Komisyonu: İbrahim Kılıç, Erkan Aksoy, Erol Çalışkan, Tuncay Aşkın, Mehmet Baştan

 

Kırsal Hizmetler ve İsimlendirme Komisyonu: Çağlayan Duman, Mehmet Çetin, Engin Duymaz (MHP), Süleyman Şen, Halil İnceel

YORUM YAP