Hürriyet: “Böyle dernekçiliğe, böyle vakıfçılığa can kurban.” « İzmit Pusula Gazetesi

10 Aralık 2023 - 16:16

Hürriyet: “Böyle dernekçiliğe, böyle vakıfçılığa can kurban.”

Hürriyet: “Böyle dernekçiliğe, böyle vakıfçılığa can kurban.”
Son Güncelleme :

22 Haziran 2019 - 18:15

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, basın toplantısı düzenleyerek  belediyedeki usulsüzlüklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Yaklaşık 3 saat süren basın toplantısında Başkan Hürriyet çarpıcı örnekler verdi.  .

 

BU BİR İSRAF DÜZENİNİN FOTOĞRAFIDIR

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Herhangi bir siyasi polemik yapmak için değil, vatandaşlarımızı bilgilendirmek için bu basın toplantısını düzenliyoruz. Bir çok konuya ilişkin daha en başından beri yarımda olsa bilgilerimiz vardı. Bilgi ve belgeyle hukuk içinde kalarak halkımızı bilgilendireceğimizi söylemiştik. Bu süre içerisinde yaptığımız incelemeler neticesinde, bugün tespit ettiğimiz bir kısım konu israf düzenini de ortaya koyan, haksız kazançlara dayalı, doğrduan alımlar, belli kişilerin kayırıldığı usulsüz atamalar, torpiller gibi bir israf düzenini anlatacağız.

 

YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

 

Bu cemaatler, vakıflar, her şeyini belediyeye fatura ettiren yapılar var. Tügva, ensar vakfı gibi. Bunlara neler verilmiş hepsini dosya dosya çıkarttık. Bu dosyaların teftiş kurulu tarafından incelenmesi için teftiş kuruluna da başvuruda bulunduk. Yargı yoluna da taşıyacağız. Bu hesabı sormazsan bizden sonra geleceklere, herkese emsal olur, alışılagelmiş bir düzen haline gelir milletimizin hakkına, hukukuna yazık olur. Yapılan işlerde görüyoruz ki belediyelerin arpalık gibi kullanıldığının bir fotoğrafı.

 

25 YILLIK PROTOKOL İMZALANMIŞ

 

TÜGVA ve ENSAR Vakfı ile bir protokol yapılmış. Bu protokol meclisten geçmiş. Bu yetkilerin sebep olduğu şey müthiş bir israf. Geçmiş belediye başkanına meclis derneklerle, cemaatlerle protokol yapma yetkisi vermiş. TÜGVA ile 25 yıllık, ensar ile 10 yıllık protokol yapmış. Bu porotokol ile sınır sız bir şekilde, ne istiyorsa, kirasına, faturasına, yatağına, oyun kolasonuna varana kadar bu kadar geniş bir yetki verm. Bu cemaatler yaptıkları her şeyi belediyeye fatura etmiş. Hiçbir başkan kendi görev süresini asacak, bir sonraki başkanların bile ipotek altına girmesini sağlayacak protokol yapmaaz. Meclis te kendi görev süresini asacak bir yetkiyi başkana veremez.

 

VAKIFLARA ÖZEL PERSONEL

 

İki personeli seçime kadar bu vakıflarda çalıştırmışız. Yaklaşık 9 maddelik bir protokol ensar vakfı ile yapılmış. Protokolün bitim tarihine kadar taraflardan bir talep gelmediği takdirde 1 yıl daha uzar maddesi yer alıyor. Sanki hep burada iktidar kalacaklarmış gibi sınırsız bir anlayışla ensarla ilgili protokole imza atılmış. Bu vakıflar vergiden de muaf. Bir de üstüne hizmet almışız, bize vergisiyle birlikte fatura kesmişler. Yine TÜGVA için de 9 maddelik bir protokol imzalanmış.

 

BELEDİYENİN YURDUNDA KİLİTLİ KAPIDAN GİREMEDİM

 

Bir yurt tahsis etmişiz. Biz yapmışız, personel bizim, elektrik suyu her şeyi bizim. Adamlarda anahtar var, kilitli bir kapağı var. O kilitli odaya giremedim. Seçilmiş bir belediye başkanı belediyeye başkanı olarak belediyeye ait bir yurtta kilitli kapıları açamıyoruz. Adamlar yarışma yapıyor, etkinlik yapıyor, yarışmaya katılanlara hediye verecekler bunları bile belediye kasasından aldırmışlar. Sarısu Gençlik kampımız koşulsuz, şartsız bedelsiz kullandırılmış. Düzenlenen etkinliklerin, dağıtımlarının tüm masraflarını belediye ödemiş. Böyle dernekçiliğe, böyle vakıfçılığa can kurban.

 

500 ADET GOFRET

 

Yapılan talepler çok ilginç. Ayraç, daksil, elma, portakal, oyuncak göz, maket bıçağı,  400 adet sandviç, meyve suyu, 10 paket ince çöp şiş, 7 bin kitap, 500 adet gofret gibi taleplerde bulunmuşlar. Özel hocalar tutulmuş. Etkinliklerinde kitaplarını, otobüslerini her şeyini belediye tahsis etmiş.

TÜGVA’dan Seka kampı yaz okulları yarışmaları sonucunda ödül olarak verilmek üzere 3 adet drone, 3 adet sanal gerçeklik gözlüğü ve diğer giderlerin karşılanmasını talep ediyoruz diye yazı göndermişler. TÜGVA yaptığı yarışmaları ve bunların ödüllerini bile belediyeye fatura etmiş. Ayaklarına kadar gösteri ekiplerini arabayla göndermişiz. Belediyenin aracı olmasına rağmen  dışarıdan araç bile kiralanmış. Ne isterlerse yapmışlar.  . Sarısu gençlik kampı koşulsuz kullandırılmış. 60 adet portakala, 60 adet elmayı bile biz almışız. TÜGVA, 500 adet çikolatalı gofret istemiş belediyeden.

Enderun sohbetleri yapılmış 31 bin TL tutmuş. SMS’lerini bile onların adına biz göndermişiz. Bunu defalarca yapmışız. Gereksiz şeylerin mesajı atılmasın diye ben her programı SMS atmıyorum. Oyunlar için hep aynı firmalara fatura kesilmiş. Müfettişler faturaları inceliyor. Enderun sohbetlerinin birisine 16 bin TL ödenmiş, bunlardan bir sürü var. Bir seferde 6 bin TL’lik yemek yenilmiş. Kısacası belediyeyi iyi yemişler. Bunlar sadece bir kısmı. Enderun sohbetlerine 3 bin TL harcanmış. Mesajlarını dahi belediye tarafından gönderilmiş.

 

Bayrakları biz yapmışız. İhsan Ticaret’ten yapılmış AKP’li Şevval Oruç’un firması. Birçok işimizi Şevval Oruç’a yaptırmışız. Bana neden sosyal medya hesabı üzerinden saldırdığı ortaya çıktı. Bu yandaş zihniyet. Billboard metrekaresi 16 TL’den giydirilmesi için anlaşma yapılmış. Bir yıl boyunca bu firmadan başka bir yere yaptıramıyoruz. Her giydirdiğimiz billboard için aynı faturalandırıyorlar. Belki ben daha uygun bir fiyata bunu yaptıracağım. TÜGVA’nın terliklerini bile belediye almış hepsi ‘Gezer’ marka. 300 adet nevresim, yorgan gibi şeylere 31 bin TL verilmiş.

 

Vakıflara kondisyon aleti, ağırlık topu, atlama ipi,  halter takımı gibi  malzeme alınmış. 12 bin 800 lira spor malzemeleri belediye kasasından  ödenmiş. TÜGVA  yaz okulunun faturasını bile belediyeye kesmiş. Belediye TÜGVA’dan  gösteri sunumu almış. Para aktarılmış, para aktarmanın başka bir yolu yapılmış.

Silgi, kurşun kalem, kalemtraş, kahvaltı hizmetleri,  araç kiralama, jaluzi perde, kitap setleri tuvalet kağıdı, ayaklı fırça, fotokopi kağıdı, bowlnig oynamalar, prodüksiyonlara ödemeler, kitap alımları hep belediyece karşılanmış. Kütüphanelerde TBMM’ bile gündeme gelen kadınları aşağılan yazarın   kitaplarını bile gördük. Daha çok kadın dövülsün diye  yazarın kitapları aldırılmış. Aile bakanı bu sözlerim de sana. 11 bin 363 lira havuz kullanma bedelini bile biz ödemişiz, hocasını bile biz tutmuşuz. Konuşmacı hizmetleri, sayısız termos alınmış. Saatler, dronlar  hediye amaçlı olarak alınıp belediyeye ödettirilmiş. Geziler düzenlenmiş ödemesini belediye yapmış. Yemek, sohbetler , su sebilini bile talep etmişler belediye de  karşılamış. Piknik için 500 köfte ekmek, ayran bile belediyece alınmış.

 

VAKIFLAR İÇİN MİLYONLAR HARCANMIŞ

 

Tepeköy’deki öğrenci yurdu ile Bekirdere Üçyol’daki binalara 6 milyon lira harcanarak koşulsuz şartsız TÜGVA ile ENSAR Vakfı’na teslim edilmiş. İlim Yayma’ya, İHH’ ya belediye kaynakları aktarılmış.

Tepeköy  öğrenci yurdunun projesini 33 bin liraya Sibel Gönül çizmiş. Sanki belediyede mimar yokmuş gibi.  Bütün işler dışarıya yaptırılmış. Bizdeki mimar mühendisler, sadece mühendisliği yapmış.

Biz göreve gelmeden önce  İzmit Belediyesi kamuoyuna parayı iyi kullanıp yöneten belediye olarak gösterildi. İyi yönetilmek buysa. Kocaeli Büyükşehir, İstanbul belediyelerinde nasıl bir israf var.

İstanbul’u  düşünemiyorum bile. Neden İstanbul’u bırakmak istemedikleri ortada. Teftiş kurulu gerekli incelmeleri yapıyor. Gereken yapılacak.

Yapılan protokoller batıl. Terliğine kadar  her şeyi belediyeye aldıran

O vakıfları belediyenin binalarını boşaltmalarını isteyeceğiz. O binalar bizim kontrolümüzde olacak.

Milyonlar harcanarak yapılan binalar çürümeye terkedilmiş. Bunlarılar ilgili çalışma yapılacak.

 

 

MAKAM ARACINA MİLYONLUK ÖDEME

 

Eski başkan Nevzat Doğan için kiralanan BMW  makam aracına 3 yıl 3 ay için  862 bin lira, Talisma’ya da  7 aylığına  80 bin lira ödenmiş. Sadece makam aracı için milyona yakın para verilmiş. Belediyedeki bütün makam araçları sözleşme  iptal edilerek şirkete iade edildi. edildi. Araçların içinde yakıt vardıysa onu bile aldık. Göreve geldiğimde 120 araç vardı. Bunu düşürün talimatı verdim.

7 makam aracı iade edildi. Makam araçlarını iade ederek aylık 50 bin lira tasarruf sağladık.  Başkan Yardımcılarının bile makam aracı yok. Havuz oluşturuyoruz. İhtiyaçlar oradan  sağlanacak. Akşam evine kendi araçlarıyla gidecekler. Meclis üyesi  Mehmet Çetin’e bile araç tahsis edilmiş. Gerçekten ihtiyaç olursa araç kiralanacak. Kiralama ve satın alma bedelleri karşılaştırılıp  karar vereceğiz.

 

BEN KENDİ ARACIMI KULLANIYORUM

 

Ben milletvekilliği dönemimde olduğu gibi kendi aracımı kullanıyorum. Milletvekili olduğum ilk günkü  mal varlığım aynı. Telefonumu, yakıtımı bile kendim karşılıyorum.

Belediye başkan yardımcıları ve özle kalem müdürünün telefonları ve faturaları bile belediye almış.

Hiç kimsenin telefon faturası belediye ödemeyecek. Benim de,  başkan ayrımcılarımın da maaş var .Kılı kırk yarıyoruz. Geçen sene Ramazan etkinliğine 400 bin lira verilmiş biz ise 230 bin lira verdik..

Sokak Kütüphanelerine aynı yerden binlerce kitap alınmış. 5-10 bin adet kitap alınarak tahminen 130 bin lira ödenmiş.

 

MECLİS KARARI SÜMEN ALTI EDİLMİŞ

 

 

2009 yılında seçimlerden sonraki mecliste CHP’li üyelerin önergesiyle Yerelsen den çıkılması  kabul dilmiş.  Ama meclis kararı resmen sumen altı edilmiş. Başkan tarafından  uygulanmamış. Başkan, meclis kararını uygulamak zorundadır. Bu görevi kötüye kullanmaktır. Gerekli suç duyurusunda bulunulacak. Meclisin Yerelsen ile ilgili aldığı kararın altında Nedim Bey tarafından, “Başkanla görüşüldü, Yerel Sen’e cevap yazılmayacak” notu var. Yerelsene bilgi verilmemiş. Karara rağmen Hizmet iş sendikası masaya oturmuş, sözleşmeye imza atılmış. Meclis kararına rağmen bu olmuş. Yerelsene  ödenmesi gereken para 534 bin liradır. Bu görevi kötüye kullanmaktadır. Rabbena hep bana düzeni olmuş. Yerelsen ile ilgili işlem başlatıldı

 

İZTİM’E 270 BİN

 

İZTİM diye bir proje var. Bir sözleşme yapılmış, projesi, yeri bize ait. Üç genç bir araya gelerek protokol yapılmış. Ayda 20 bin lira para ödenmiş. Elektriğini, suyunu belediye ödüyor. Yıllık 270 bin lira ödenmesi için anlaşma yapılmış. 300 kişiye iş bulmanın karşılığı. Bu belediyece yapılamaz mı. Birilerine para kazandırmak için yapılan bir proje.

 

ÖZLE KALEM MÜDÜRÜNÜN AKRABASINA ÖZEL PARK

 

Bazı kardeş şehirlere işler yapılmış. 12 milyonluk başka ilçelere park, anıt yapılmış. Bu kadar borcu olan belediye parayı başka yerlere  harcamış. Develi Belediyesi’ne park yapılmış. Develi eski Özel Kalem Müdürü  Gül Aşık’ın memleketi. Parka Özel Kalem Müdürü’nün ananesinin adı verilmiş.

 

GİDERAYAK

 

Giderayak  adaletsiz şekilde 29 kişi memur yapılmış. Hakkı olanlara sözüm yok. Yeğenler, damatlar, başkan ayrımcılarının çocukları, başkanın, meclis üyelerinin yakınları seçime birkaç gün kala memur yapılmış. Garibanın çocuğu işsiz gezerken, torpillilerin yakınlarının memur yapılmasının izahı olamaz. Yetim hakkını soracağız. Mevcut meclis üyelerimizden Aysel Demirtaş’ın yeğeni de 28 Mart’ta işe alınanlardan bir tanesidir. Yine Emine Zeybek’in gelini ve Hayrettin Ünlü’nün kardeşini seçime iki gün kala işe alındığını görüyoruz. Kişilerin işi nasıl yaptığını sorgulamıyorum şuanda. Ancak Mecliste olan kişilerin yakınlarının böyle içeri doldurulması, dışarıda iş bekleyen vatandaşların hakkının yenmesidir. Hukuk önünde bunlar memurdur. 5-6 aylık bir süreçleri var. İşini iyi yapan arkadaşlara elbette bir şey yapmayacağız ama böyle yerleştirilen kişilerin sözleşmelerini yenilemeyeceğiz.

 

BÜTÇEDE TASARRUFA GİTTİK

Başkan yardımcılarının ve müdürlerin haksız kadrolarda olduğunu gördük. Yüksek maaşlar aldığını gördük. Lisans mezunu olmamasına rağmen bazı isimler müdür yapılmış. Bu bir iddiadır, dosyaları müfettişe verdik. Müfettişten gelen cevaba göre işlem yapacağız. Ayrıca benim mazbata alma sürecimde belediye den dosya çıkartıldığı ve imha edildiği iddia edilmişti. Birebir personelin çektiği fotoğraflar var elimizde. Ancak çuvalların içindeki dosyaların ne olduğunu bilmiyoruz. Bu şaibenin de giderilmesi için gerekeni yapacağız.

İSTANBUL’A BELEDİYE KASASINDAN HARCAMA YOK

Artık  şeffaf bir şekilde bütün ihalelerimiz yayınlanmaktadır. Halkımızın içi rahat olsun hiçbir şekilde bir vatandaşımızın bile hakkının yenmesine müsaade etmeyeceğiz. İstanbul seçimleri için belediyemizin araç ayarladığı söylentileri var. Benim alnım aktır. İstanbul seçimlerine belediye kasasından tek bir araç bile ayarlamadık. Belediyemizden hiçbir araç ayarlanmadı. Evet, 3 adet araç ayarlandı ancak bunlar meclis üyelerimiz ve partililerimiz havuz oluşturarak kendi cebimizden verdik. Belediyemizden hiçbir ücret bu iş için harcanmamıştır.

 

İŞ OLSUN DİYE ÖNERGE OYLANMAZ

 

Belediye kasasından İstanbul için tek kuruş harcamadım. Belediyenin parasını halka hizmet için kullanacağız.  6 milyonluk bisiklet alımı yapılmış. Bisiklet dağıtılsın ancak çok bilinçsizce dağıtım yapılmış. Mecliste illa oylamaya sunma mecburiyeti getirmeye çalışıyorlar. Ben yeni siyasetçi değilim. Kiminle uğraştıklarının farkında değiller. Dertleri üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. İş olsun diye önerge oylanmaz, kaldı ki soru önergeleri hiç oylanmaz.

 

SABOTE EDİYORLAR

 

Temizlikte hiç kimsenin yerini değiştirmedim, işten çıkarmadım. İçerden birileri beni sabote ediyor. Amirlerin erken paydos ettirdiği, gölgede yatan işçiler, çöpleri toplamayanlar gibi bana zarar vermek isteyen militan bir kadro var. Beni zor durumda bırakmak amacı güderse kim olursa olsun gözünün yaşına bakmam. Kimse de bana niye yaptın diyemez. Müdürlere talimat verdim kim işini yapmazsa soruşturma açacağım. İşini yapmayan adamın işine son verdiğimde kimse bağırmayacak. Bu konularda işini yapmayan olursa anında soruşturma başlatacağız. Ciddi bir sabote var.

 

AZ PARAYLA ÇOK İŞ

 

İsrafın boyutunu göstermek için bu rakamları açıkladım. Bir İzmit Belediyesi’nde bunlar varsa İstanbul’da kim bilir ne israflar var. Az parayla çok işi yapacağız. Bütçemiz sıkıntılı. Yapacak çok işimiz var ama düzelteceğiz. TÜGVA’ya bu kadar haksız kazanç sağlamasaydınız Cedit’teki bu insanların parasını ödeyebilirdiniz. Cedit’te vatandaşlarımızın parasını bekliyor. Şuanda bütçede o rakamlar yok. Bir kısmını TOKİ ödemiş. Peki biz o paraları hangi bütçeden ödeyeceğiz? Yeni bütçe yapmamız gerekiyor. Vadi İzmit projesini yerinde gördük. Hizmet alım yöntemiyle bir kontrol şirketi var ama biz bir ekip oluşturduk orada incelemelerine, raporlamalarına devam ediyorlar. Bu kadar ekonomik krize rağmen yüzde 80’nini tamamlamış. Bizim de kendimize ait yerlerimiz var ama satışa çıkmış satılamamış. Cedit projesi de oraya güvenerek yapılmış ama satılmamış. Cedit projesi 50-60 milyonluk bir yük getirecek. Seçimlerden sonra bakanlığa gideceğiz ve bu konuyla ilgili bakan beyle görüşeceğiz.

YORUM YAP