Gençler Mutlaka Sanatla Uğraşmalı « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 12:27

Gençler Mutlaka Sanatla Uğraşmalı

Gençler Mutlaka Sanatla Uğraşmalı
Son Güncelleme :

20 Aralık 2017 - 0:54

İZMEK bünyesindeki yağlı boya resim kursuna katılanlar, eserlerini açılan sergiyle görücüye çıkardılar.

Kursiyerlerin eserlerinin yer aldığı karma resim sergisi Cumhuriyet Parkı’ndaki Sanat Galerisi’nde açıldı. 80 eserin yer aldığı sergi 22 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak. İZMEK kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı serginin açılışını İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yaptı.

Güzel Bir İşbirliği

Halk Eğitim Müdürü Salih Aydın, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Betül Yazıcı, kursiyer ve yakınlarının katıldığı karma resim sergisinin açılışında konuşan Başkan Doğan “Halk Eğitim Müdürlüğü ile tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Birlikte sanat adına, hobi adına, iletişim adına, sosyalleşme adına, birlik beraberlik adına, kurumlar arası işbirliği adına, hoş bir seda bırakma adına çok güzel işler yapıyoruz. Açılışını yaptığımız karma resim sergisi de bunlardan birisi. Halk Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ederiz. Ustalarımıza, hocalarımıza da teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü kurslara gelen sizlere ediyorum.

Sanatsız Olmaz

Çünkü sizler olmasanız kurslar olmazdı. İZMEK’teki kurslarımızın birinci aktörü hanımefendilerdir. Allah ellerinize dert, gönlünüze acı, keder göstermesin. Sizler hep mutlu olun, bizlerde mutlu oluruz. Siz mutluysanız biz de mutluyuz. Ben tabiat olarak başkalarının mutluluğundan mutluluk alan biriyim. 7 sene tıp okudum, üstüne de ağır bir ihtisas yaptım. Hamdolsun hepsini de başarıyla tamamladım ama hayatımda bazı eksikler bırakmışım. Tarihi, edebiyatı yeterince okumamışım. Keşke daha fazla sanatla uğraşabilsem, resim yapabilseydim. Daha çok tiyatro seyredebilseydim. Sanatı daha çok yaşayabilseydim. Şimdi onu telafi etmeye çalışıyorum.

İzmit’e Sanat Yakışıyor

Yaşadığım şehri yönetirken gençlerimiz, kadınlarımız daha çok sanatla iç içe olsun diye gayret ediyoruz. İzmit’te sanat var sloganıyla Güzel Sanatlar Fakültemiz ile 9 yıldan beri bu çalışmayı yapıyoruz. Yapılanlar yetmez. İzmit’e sanat yakışıyor. İzmit halkına da sanat yakışıyor. Gençlerimiz mutlaka sanatla uğraşsın. Biz, eğitimi sadece matematik, fizik, kimya zannettik. Çağdaş uygarlıklarla mücadelemizde başarılı olup onları geçeceksek Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bu sanatsız olmaz, edebiyatsız olmaz. Tabi ki fen, ilim, fizik gerekli. Ama bizim atalarımızdan gelen gücümüzde sanat hep olmuş. Osmanlıyı yöneten padişahlar sanata müziğe ilgi duyarlardı. Onlar sanatçı ruhlu insanlardı. Ülke olarak çağın gerisinde kalmayarak daha da ileriye gideceğiz. Bunu da sanatla fenle, ilimle yapacağız” şeklinde konuştu.

Halk Eğitim Müdürü Salih Aydın da İzmit Belediyesi ile ortaklaşa kurs açmaktan memnun olduklarını belirterek Başkan Doğan’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılış yapıldı ve sergi gezildi. İZMEK bünyesinde 17 sınıfta yağlı boya resim kursu düzenlendiği ve kurslara 306 kişinin katıldığı kaydedildi.

YORUM YAP