FETÖ’nün Bağdat Sorumlusu ve Erbil Sorumlusu Ukrayna’dan Türkiye’ye Getirildi « İzmit Pusula Gazetesi

5 Mart 2024 - 07:21

FETÖ’nün Bağdat Sorumlusu ve Erbil Sorumlusu Ukrayna’dan Türkiye’ye Getirildi

FETÖ’nün Bağdat Sorumlusu ve Erbil Sorumlusu Ukrayna’dan Türkiye’ye Getirildi
Son Güncelleme :

06 Ocak 2021 - 15:43

Salih Fidan ve Samet Güre isimli şahıslar Ukrayna Polonya sınırından illegal yollarla kaçarken yakalandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Ukrayna makamları ile görüşmesinin ardından teslim alınan Fidan ile Güre, Türkiye’ye getirildi.
Ankara 1.Sulh Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olmak (FETÖ/PDY)” suçundan  yakalama emri bulunan şahısların işlemleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunda devam ediyor.
Yakalananlardan Salih Fidan’ın FETÖ’nün Irak-Bağdat sorumlusu olduğu, örgütün yurtdışı yapılanmasında faaliyet gösterdiği, FETÖ iltisaklı Feza Öğretim Kurumu Işık Üniversitesinde öğretmen olarak çalıştığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra eşi Yeşim Fidan ile birlikte Türkiye’den ayrıldığı ve bir daha dönmediği tespit edildi.
Yakalananlardan Samet Güre’nin FETÖ’nün Irak/Erbil sorumlusu olduğu, örgütün yurtdışı yapılanmasında faaliyet gösteren kişiler arasında yer aldığı,
FETÖ’ye ait Erbil’deki Fezalar Eğitim  Kurumunda Fizik öğretmeni olarak çalıştığı, 17-25 Aralık’tan sonra Bank Asya hesabındaki para miktarını artırdığı, etkin pişmanlıktan yararlanan kişilerin ifadelerinde yer aldığı belirlendi.

YORUM YAP