Facebook: “ABD’deki Kongre ara seçimleri öncesi sahte hesap ve sayfaları kapattık” « İzmit Pusula Gazetesi

24 Mayıs 2024 - 06:48

Facebook: “ABD’deki Kongre ara seçimleri öncesi sahte hesap ve sayfaları kapattık”

Facebook, ABD’de Kasım’da yapılacak Kongre ara seçimleri öncesi, koordine bir siyasi nüfuz kampanyasına yönelik 30’dan fazla sahte hesap ve sayfanın kapatıldığını açıkladı. New York Times gazetesi ise, Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberinde, sahte sayfa ve hesapların kongre seçimini etkilemeyi amaçladığını duyurdu.

Facebook: “ABD’deki Kongre ara seçimleri öncesi sahte hesap ve sayfaları kapattık”
Son Güncelleme :

31 Temmuz 2018 - 23:01

Facebook’tan yapılan açıklamada, Facebook ve Instagram’daki 32 hesap ve sayfanın “koodinayon içinde sahte davranışlar” sergiledikleri tespit edildiği için kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada “Bu tür davranışlara Facebook’ta izin verilmiyor, çünkü insanların ya da kuruluşların kim oldukları ya da ne yaptıkları konusunda diğer insanları yanıltma amacıyla hesaplarla şebekeler kurmasını istemiyoruz” denildi.

Facebook, “soruşturmanın ilk aşamalarında bulunulduğunu da söylerken, bu sahte hesap ve sayfaların arkasında kimlerin olduğunu henüz bilmediklerini” vurguladı.

New York Times’ın haberine göreyse, Facebook ABD’li kongre üyelerine, sahte hesapları seçimlere müdahale alanındaki soruşturmalarında tespit ettiklerini anlattı.

YORUM YAP