Erken teşhis hayat kurtarır « İzmit Pusula Gazetesi

9 Aralık 2023 - 23:47

Erken teşhis hayat kurtarır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Gününde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Erken teşhis hayat kurtarır
Son Güncelleme :

06 Şubat 2019 - 10:28

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle farkındalık oluşturmak üzere kent genelinde farklı etkinlikler gerçekleşti. Erken teşhisin önemine vurgu yapılan etkinliklerde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkolji servis ve polikliniğinde kanser hastalarına müzik eşliğinde moral ve motivasyon etkinliği düzenlendi.

BİLGİLENDİRMELER YAPILDI

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kanser 2018 yılında en fazla ölüme yol açan en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldı. Erken teşhis ile kanserden tamamen korunmanın sağlandığı günümüzde bu konunun toplumda daha fazla bilinirliğinin olması ise büyük önem göstermekte. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi de Dünya Kanser Günü’nde kanser üzerinde farkındalık oluşturmak için İzmit ve Derince ilçelerinde erken teşhisin önemine dair bilgilendirmelerde bulundu.

BESLENMENİN ÖNEMİ DE VURGULANDI

İzmit ve Derince ilçelerinde kanser üzerine farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenleyen Büyükşehir, kanser hastalarına iyileşme sürecinde beslenmenin ne kadar önemli olduğu mesajı verilerek bu doğrultuda broşürler dağıttı.  Ayrıca hastalık sürecinde nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgi verildi, Bilgilendirmenin yanında sağlıklı beslenmeyi desteklemek amacıyla kanser hastalarına uygun meyveler (elma, armut, keçiboynuzu, zencefil) dağıtıldı. Ayrıca rafine şeker yiyememelerinden dolayı hastalara özel meyvelerle tatlandırılmış aşure ve mideyi rahatlatıcı zencefil çayı ikram edildi.

KANSER İÇİN FARKINDALIK

Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan etkinliklerin yanı sıra gün boyu İzmit Cumhuriyet Parkı’nda akciğer kanseri farkındalığı yaratmak adına dev akciğer maketi sergilendi. Halkın klinik bulgularına göre kontrollerinin önemli olduğu vurgulanmak amacıyla tanı yöntemlerinden biri olan akciğer filmi ve solunum fonksiyon testi tanıtıldı. Dev akciğer maketini gezen vatandaşlar bunun yanında akciğer kanseri ve sigaranın akciğer kanserine etkisi konulu broşürlerle bilgilendirildi.

TARANMAYAN KALMASIN

Ayrıca yine gün boyu Fevziye cami önünde Gezici Kanser Tarama Aracı vatandaşlar için hazır bulundu. rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri farkındalığı yaratmak için broşür dağıtılıp vatandaşlar bilgilendirildi. Ücretsiz olarak faaliyet gösteren kanser tarama aracından 108 vatandaşımız kolon kanseri taraması yapıldı. Ayrıca vatandaşlara Gaitada Gizli Kan Testi kitleri dağıtıldı.

YORUM YAP