Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. « İzmit Pusula Gazetesi

24 Mayıs 2024 - 08:16

Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Son Güncelleme :

20 Aralık 2017 - 1:05

“İslam Ülkelerinin Aralarındaki Sorunları Bir Tarafa Bırakarak, Yekvücut Olmaları Gerekiyor”

Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam dünyasının birliğine en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde İslam ülkelerinin aralarındaki yapay sorunları bir tarafa bırakarak yekvücut olmaları, birbirlerine kenetlenmeleri gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile birlikte gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

1977 yılında bağımsızlığını kazanan Cibuti’nin bu sene 40. kuruluş yıl dönümünü kutladığına işaret Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’in nezdinde tüm Cibutilileri tebrik etti.

“İSLAM DÜNYASININ BİRLİĞİNE EN FAZLA İHTİYAÇ HİSSEDİLEN GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’in, her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin 15 Temmuz hain darbe girişiminden hemen sonra Türkiye’ye desteğini açıkça ortaya koyduğunu ve Cibuti’nin FETÖ terör örgütüne karşı gerekli tedbirleri ilk önce alan dost ülkelerden olduğunu vurguladı ve kendilerine teşekkür etti.

İslam dünyasının birliğine, beraberliğine ve dayanışmasına en fazla ihtiyaç hissedilen günlerden geçildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde İslam ülkelerinin aralarındaki yapay sorunları bir tarafa bırakarak yekvücut olmaları, birbirlerine kenetlenmeleri gerekiyor” dedi.

Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’in ziyaretini İslam ülkeleri arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi açısından önemli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne Cibuti’nin başbakan düzeyinde katıldığını hatırlattı ve Kudüs’e sahip çıktıkları için Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’e ayrıca teşekkür ettiğini belirtti.

“KUDÜS’LE İLGİLİ KARAR TASARISINI BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU’NA TAŞIYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da her açıdan çok başarılı bir zirve gerçekleştirdiklerini, Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihî statüsünün korunması noktasında kritik kararlar aldıklarını söyledi ve devamında şu açıklamalarda bulundu: “Bildiğiniz gibi mesele dün itibarıyla Birleşmiş Milletler zeminine taşındı. Kudüs’ün tarihî statüsünü değiştirecek bu tehlikeli hamleyi önleme amacıyla BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı maalesef Amerika Birleşik Devletleri’nin vetosuna takıldı. Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu’na taşıyacağız, uluslararası toplumun Genel Kurul’da adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum. Genel Kurul’da 3’te 2’lik bir destek aslında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki bu kararın adeta reddi anlamına gelecektir.”

Açıklamasında BM üyesi tüm ülkeleri Kudüs’ün tarihî statüsüne sahip çıkmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak bu meselenin sonuna kadar takipçisi olmayı sürdüreceklerini ifade etti.

“CİBUTİ’YLE TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ HUSUSUNDA MUTABIK KALDIK”

Jeopolitik konumu itibarıyla Cibuti’nin “Doğu Afrika’ya giriş kapısı” olduğunu ve Afrika kıtasını ilgilendiren önemli meselelerde kayda değer bir rol oynadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti’nin; Somali’nin istikrarına ciddi katkılar sağladığına işaret ederek, “Nasıl ki ülkemiz milyonlarca mülteciye kucak açıp ev sahipliği yapıyorsa, benzer şekilde Cibuti de imkânlarının çok ötesinde sorumluluk üstleniyor” diye konuştu.

Yaptıkları görüşmelerde ikili ve bölgesel konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi hususunda mutabık kaldıklarını açıkladı. Bu bakımdan Türk Özel Ekonomik Bölgesine önem atfettiklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Özel Ekonomik Bölgesinin sadece Cibuti’yle değil, aynı zamanda bölge ülkeleriyle de ekonomik ilişkileri farklı bir boyuta taşıyacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada 5 bin dönümlük bir arazinin böyle bir tahsisinin yapılıyor olması, inanıyorum ki bizim müteşebbislerimizin de orada yatırımcı rolünü üstlenmesi aramızda güçlü bağların kurulmasına vesile olacaktır” dedi.

“BUGÜNE KADAR CİBUTİLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK, BUNDAN SONRA DA OLACAĞIZ”

Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh’in yarınki temaslarında Türk iş adamlarıyla bir araya geleceğine değinerek, Türk iş adamlarını Cibuti’ye yatırım yapmaları için teşvik ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bugüne kadar Cibutili kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da kendilerine her türlü desteği sunmaya gayret edeceğiz” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Cibuti’de yürüttüğü hizmetlerle ilgili şunları kaydetti: “TİKA’nın tamamladığı Burhan Bey Caddesi yenileme projesi ve Tacura’daki restorasyon projeleri gurur kaynağımızdır. 2015 yılında Cibuti’yi ziyaretim sırasında kararlaştırılan ve yapımı TİKA tarafından üstlenilen çocuk hastanesi projesi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. İnşallah hastanenin yapımına en kası sürede başlayacağız. Sağlık alanındaki ilişkilerimiz sadece hastane inşasıyla sınırlı olmayıp ambulans hibesi, sağlık haftaları düzenlenmesi gibi etkinliklerle sürüyor. Diyanet Vakfımız tarafından Cibuti’de yaptırılan 5 bin kişilik Sultan II. Abdülhamid Han Camii ve Külliyesinin inşaatını önümüzdeki Ramazan ayına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Maarif Vakfımız tarafından çok yakın zamanda açılması planlanan okulumuzun da ilişkilerimize olumlu yönde katkıları olacağına inanıyorum.”

Bu yıl 19 Cibutili öğrenciye Türk üniversitelerinde eğitim imkânı sunduklarını da aktararak, Türkiye burslarıyla Cibutili gençlerin nitelikli ve donanımlı yetişmeleri için gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar Türkiye’de eğitim gören 200’e yakın Cibutili gencin iki ülke arasında birer köprü olacağını sözlerine ekledi.

CİBUTİ CUMHURBAŞKANI GUELLEH: “İNSANLIĞIN TAMAMI İÇİN YAPTIĞINIZ ŞEYLERDE HER ZAMAN SİZİN YANINIZDA OLACAĞIZ”

Bugüne kadar Türkiye ile Cibuti arasında imzalanan 40’tan fazla anlaşmaya ve Türkiye’nin Cibuti’de yürüttüğü projelere dikkat çeken Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh; Ambouli Barajı’nı örnek göstererek, yapımı tamamlandığında bu barajın, yaşandığı bölgede tarıma imkân sağlayacağını, 3 bin aileye de yerleşim imkânı sunacağını kaydetti.

Kudüs konusunda göstermiş olduğu liderlikten ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Olağanüstü Zirvesi’ni toplamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik eden Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh, “Biz Cibuti olarak, Somali halkı için yapmış olduklarınız ve yapacaklarınız için, aslında insanlığın tamamı için yaptığınız şeylerde sizin her zaman yanınızda olacağız” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî akşam yemeği verdi.

YORUM YAP