‘’Dünya, Türklerin yenilmez olduğunu Çanakkale’de gördü’’ « İzmit Pusula Gazetesi

15 Temmuz 2024 - 05:55

‘’Dünya, Türklerin yenilmez olduğunu Çanakkale’de gördü’’

11. Kocaeli Kitap Fuarına katılan Prof. Dr. Tufan Gündüz; “Tüm dünya Çanakkale’de Türklerin yenilmez olduğunu görmüştür” dedi.

‘’Dünya, Türklerin yenilmez olduğunu Çanakkale’de gördü’’
Son Güncelleme :

28 Nisan 2019 - 14:34

Katıldığı bir televizyon programında kendine yöneltilen “Türk Kimdir” sorusuna “Türk Beklenendir” cevabı ile hafızalara kazınan Prof. Dr. Tufan Gündüz, Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olan 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda yerini aldı.  Gündüz” . Osmanlıdan sonra Türklerin yenilmeyeceğinin gösterildiği yer Çanakkale’dir. Çanakkale savaşı ile Türkler yeniden yenilgisiz olabileceği gücünü göstermiştir” dedi.

 

KIZILELMA NERESİDİR?

Kılavuz Gençlik Sahnesinde “Kızılelma Neresidir” konusu ile tarih severlerle buluşan Prof. Dr. Tufan Gündüz; “Eski Türkler yeryüzünü 4 köşe olarak tasvir eder. Bunu yazılarda, sözlerde ve şiirlerde görüyoruz. 4 köşeye özel 4 isim vermiştir. Güneşin doğduğu yer gün doğusudur. Güneşin battığı yer gün batısıdır. Kuzey’de Demir Kazık, ismi Kuzey Yıldızından geliyor. Güney ise gün ortasıdır” açıklamasında bulundu.

 

KIZILELMA İSTANBUL FETHİ İLE KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Osmangazi’nin en büyük hayalinin Bursa’yı fethetmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gündüz; “Bursa 1326 yılında fethedildi. 500 yıl önce Yunanlılar Bursa’yı fethetti. Yunan Komutan Osmangazi’nin türbesine ayak basarak fotoğraf çektirdi. Tarih, karda donarak ölen adamın halidir. İnsanlar donarak öldüklerinin farkına varmazlarmış. Tarihi unutursanız olacağı budur. Bursa’dan sonra tüm padişahların hayali İstanbul’u fethetmektir. İstanbul’un fethi düşüncesi ile Kızılelma tabiri karşımıza çıkıyor. Güneş batarken kızıllaşan yer Kızılelma’dır. Yani Kızılelma gün batımında bulunan tüm ülkelerin fethedilmesi için tabir edilen bir düşüncedir” açıklamasında bulundu.

 

DÜNYA ÇANAKKALE’DE YENİLMEYECEĞİMİZİ GÖRDÜ

Prof. Dr. Gündüz; “Osmanlı Tarihinin dönüm noktası 2. Viyana kuşatmasıdır. Kuşatmada aldığımız yenilgi tarihi değiştirmiştir. Osmanlı ordusunun aldığı yenilgi diğer savaşlarda da devam etti. Birçok ülke kaybettik. Bu kayıplara rağmen asıl darbeyi ordunun yenilebileceği düşüncesi ile yaşadık. Rakiplerimiz ilk defa Osmanlı ordularını yenebileceklerini gördüler. Savaşta amaç galip gelmek değildir, yenilgisiz olduğunu göstermektir. Osmanlıdan sonra Türklerin yenilmeyeceğinin gösterildiği yer Çanakkale’dir. Çanakkale savaşı ile Türkler yeniden yenilgisiz olabileceği gücünü göstermiştir” dedi.

YORUM YAP