Dünya çocukları geleneksel Türk oyunları ile eğleniyor « İzmit Pusula Gazetesi

21 Nisan 2024 - 01:53

Dünya çocukları geleneksel Türk oyunları ile eğleniyor

Macaristanlı çocuklar, geleneksel Türk oyunlarını oynadı

Dünya çocukları geleneksel Türk oyunları ile eğleniyor
Son Güncelleme :

22 Nisan 2018 - 13:22

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Çocuk Festivali, Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki birbirinden eğlenceli etkinliklerle sürüyor. Geleneksel Türk çocuk oyunları için hazırlanan stantta ise renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Macaristan grubunun Türk çocukları ile sandalye kapmaca ve çuval yarışı oyunları ise görülmeye değerdi.

YAKAN TOP, MENDİL KAPMACA

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk oyunları, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde dünya çocuklarına tekrar hatırlatılıyor. 41 ülkeden gelen dünya çocukları ve Kocaelili yaşıtları Uluslararası Fuar Merkezi’nde özel olarak hazırlanan alanda, ‘’yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca, seksek, saklambaç, yakan top, aç kapıyı bezirganbaşı, birdirbir’’ gibi çocuk oyunlarını bir arada oynama şansı buluyor.

MACAR VE TÜRK ÇOCUKLAR BİRARADA

Macaristan’dan gelen çocuklar ile Türk çocuklarının geleneksel oyunları görülmeye değerdi. Çocuklar, sandalye kapmaca oyununu yine geleneksel müzik parçaları eşliğinde oynadı. Çuval yarışı da zevkli dakikalara sahne oldu. Çocukların oyunlarında kazanan ise kardeşlik, birlik ve beraberlik oldu.

YORUM YAP