Doğan, Karaburç İçin Bakanlıktan Onay Aldı « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 11:53

Doğan, Karaburç İçin Bakanlıktan Onay Aldı

Doğan, Karaburç İçin Bakanlıktan Onay Aldı
Son Güncelleme :

22 Aralık 2017 - 13:29

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın girişimleri sonucu yok olmakta olan bir tarih değer daha kurtarılıyor.

Göreve geldiği ilk günden beri İzmit’te onlarca tarihi yapının restore edilmesini sağlayan Başkan Doğan, Orhan Mahallesi’nde bulunan Roma döneminden kalma Karaburç ve surların restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli onayları da aldı.

Kendimize Görev Kabul Ettik

Doğan, Karaburç ve surların restorasyonu için Ankara’ya giderek Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştü. Görüşmeyle ilgili bilgi veren Başkan Doğan “İzmit’teki tarihi değerlere sahip çıkmayı kendimize görev kabul ettik. Yaklaşık 9 yıldan beri bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizin tarihi değerlerinin gelecek nesillere aktarılması için çok uğraş verdik Zaman zaman engellemelere rağmen hiç yılmadık.

5 Milyonluk Destek

Karaburç ve surların restorasyon için bakanlığımız ile sürdürdüğümüz temaslarımızı güzel bir netice ile sonuçlandırdık. Bakanlığımızdan onayların yanı sıra Karaburç’un restorasyonu için de 5 milyon liralık maddi destek aldık. Surların restorasyonu için de bakanlığımız desteğini sürdürecek.

71 Tarihi Değer

Şehrimizdeki bir çok tarihi değer ne yazık ki bir dönem yok olmaya mahkum bırakılmış, hatta üzerine binalar bile yapılmıştı. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarihi değerlere el atıyoruz. İzmit Belediyesi olarak bir taraftan kendi imkanlarımızla 30 milyon liranın üzerinde restorasyon harcaması yaparken diğer taraftan da bu çalışmalarda kurumların desteğini alıyoruz. Şimdiye kadar 71 tarihi değerin restorasyonunu gerçekleştirdik. Gayretlerimizle şehrimizdeki Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarih yeniden canlanıyor.

Devamı Var

Karaburç ve surların restorasyonundan sonraki hedefimiz, Nekrepol, Tümülüsler ve Paşasuyu’ndaki tarihi yeniden canlandırarak şehrimize kazandırmaktır. Bu süreçte bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Bakanlığımıza, Genel Müdürümüze teşekkür ederim” dedi.

Doğan, Sabırla Takip Ediyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt da “Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’ın tarihi değerler konusundaki hassasiyeti ve bunların restorasyonu için verdiği mücadeleyi çok yakından biliyorum. Tarihi değerlerin kurtarılmasını sabırlar ve inatla takip eden Başkanımızı bir kültür adamı olarak canı gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu.

İzmit’e Hakim Noktada

Tarih Koridoru Proje kapsamında yer alan İzmit’in hâkim tepelerinden Orhan Mahallesi’ndeki Karaburç, 3 farklı dönemi bünyesinde taşıyan ve günümüze kadar gelebilen ender eserlerden biridir. İzmit iç kale, sur ve burçları içerisinde barındıran yapı, UNESCO tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edilmiştir. Yapının iç duvarları 12 yy. da, dış katmanı da 13.yy. ilk yarısına tarihlendirilmekte olup ayrıca Roma devri tuğla işçiliği gösteren bu surlarda Helenistik çağ parçalarına da rastlanmaktadır. İç kale surlarının alt kısımları Bizans döneminden daha eski bir devir olan 3. yy. ortalarında iç kale Antik Nikomedia’nın da akropolü durumundadır. Karaburç, İzmit Körfezine hâkim bir konumda bulunmaktadır.

YORUM YAP