DOĞAN, İSTANBUL’DA YERLİ YAZILIMI ANLATTI « İzmit Pusula Gazetesi

25 Haziran 2024 - 04:53

DOĞAN, İSTANBUL’DA YERLİ YAZILIMI ANLATTI

DOĞAN, İSTANBUL’DA YERLİ YAZILIMI ANLATTI
Son Güncelleme :

10 Ekim 2018 - 0:05

Türkiye’de İlk Defa Kullanan Belediyeyiz

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kamu Açık Kaynak Konferansına konuşmacı olarak katıldı. Başkan Doğan, İstanbul’da düzenlenen konferansta TÜBİTAK ile sözleşme yaparak milli yazılım sistemi PARDUS’u Türkiye’de ilk kullanan belediye olduklarını anlattı.

Konferansa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kamu ve özel sektörden çok sayıda kişi katıldı.

Milli Duruşumuz Sayesinde Başladık

Konferansta, Türkiye’de ilk defa yerli yazılım sistemini kullanan belediye olarak geçiş süreciyle ilgili bilgi veren Doğan “her şey 2015 yılı sonunda Microsoft’tan kurumumuza gelen yeni sözleşme uyarısı üzerine başladı. Microsoft firması, Windows işletim sistemine ödediğimiz lisans ve güncelleme ücreti olarak Dolar üzerinden bizden ciddi paralar istemişti. Bu teklif bizi çok rahatsız etti. Biz, halkımızın parasını üç kuruş daha artırmanın hesabını yaparken, bu kadar yüklü paralar ödemeyi kabullenmek istemedik. Bu durumun Türkiye’deki bütün belediyelerde yaşandığı düşünüldüğünde ülkemiz için ne büyük bir ithalat kalemi olduğunu tahmin etmek mümkün.

2016’da Başladık

2015 yılında bu hususu milli bir mesele olarak gördük. Ve Microsoft’a bu parayı ödememeye karar vererek başka çözüm arayışına girdik. Yaptığımız araştırmalar neticesinde PARDUS adıyla bir proje başladığını öğrendik. Hemen yetkililerle irtibata geçerek 10 Mart 2016 tarihinde TÜBİTAK ile protokol yaparak Türkiye’de pilot belediye olarak bu yazılıma geçtik” dedi.

Risk Aldık Ama Yine De Yerli Yazılımı Tercih Ettik

Konferansta İzmit Belediyesinin sistemi kullanana ilk belediye olması sebebiyle oluşabilecek sorunlar ve çözüm önerileri noktasında önemli bir görev üstlendiğini de anlatan Başkan Doğan, yerli yazılımı tercih eden ilk belediye olarak bir risk aldıklarını ifade etti. Doğan “sistemi ilk kullanan belediye olmamız sebebiyle yaşanan olumsuzluklarda denenmiş bir çözüm olmayışı sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşayabilirdik. Ancak biz bu riski göze aldık, zaman zaman da yaşamadık değil. Ancak gerek belediyemizin Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla, gerekse Ankara da PARDUS ekibiyle yapılan iletişim sayesinde bu sistem belediyemize uyarlanarak sorunsuz bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır tarafından milli yazılım sistemini kullandığı için Başkan Doğan’a teşekkür belgesi verdi.

YORUM YAP