Cumhuriyet Koşusu için başvurular başladı « İzmit Pusula Gazetesi

4 Ekim 2023 - 02:42

Cumhuriyet Koşusu için başvurular başladı

Tüm katılımcılar kayıtlarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.kocaeli.bel.tr üzerinden elektronik olarak yapabilecek.

Cumhuriyet Koşusu için başvurular başladı
Son Güncelleme :

05 Ekim 2018 - 0:18

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde 28 Ekim Pazar günü gerçekleştireceği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu” için geri sayım başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan www.kocaeli.bel.tr adresinden ödüllü koşu için kayıtlar alınmaya başladı. Vatandaşlar, internet üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirerek, İzmit merkezdeki Seka Sporcu Eğitim Merkezi (SEKASEM) dahilinde kurulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu masasından 22-27 Ekim tarihleri arasında göğüs numaralarını alabilecek. Başvuru süresi 26 Ekim Cuma günü 17.00’ye kadar devam edecek.

ÜÇ KATEGORİDE KOŞULACAK

Bu yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından altıncısı gerçekleştirecek olan Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu üç kategoriden oluşacak. 3 km Halk, 10 km Profesyonel ve 1 km’lik Çocuk Koşusundan oluşan organizasyon 28 Ekim Pazar günü 09.30’da Sekapark’ta başlayacak. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen koşu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Atletizm Federasyonu ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirecek.

GÖĞÜS NUMARALARI

18 yaş üstü katılımcılar; kayıtlarını elektronik olarak; 18 yaş altı katılımcılar ise,  ön kayıtlarını elektronik olarak yaptıktan sonra, kayıt işlemlerinde görünen Veli Muvafakatnamesini dolduracak ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu masasına teslim edecek. Bu işlemin ardından katılımcılara göğüs numaraları teslim edilecek. 1 km, 3km ve 10km koşularına ait göğüs numaraları; 22-27 Ekim tarihleri arasında, mesai saatleri dahilinde, İzmit merkezdeki SEKASEM dahilinde kurulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu masasından nüfus cüzdanı ibraz edilerek teslim alınacak.

ZAMANLAMA ÇİPİ KULLANILACAK

10 km. koşusuna katılacak sporculara göğüs numaralarının yanında bir adet zamanlama çipi verilecek. Çipini almayan sporcunun derecesi ölçülemeyeceği için, bu eksiklikten kaynaklanan herhangi bir hak talebi de olamayacak. Zamanlama çipi sadece 10 km. koşusuna katılan sporculara verilecek.

KAYIT VE GÖĞÜS NUMARASI AYNI OLACAK

1 km. Çocuk Maratonu ve 3 km. halk koşusuna katılacak sporcunun; kayıt numarası ile göğüs numarasının aynı olması gerekiyor. Aynı şekilde, 10 km. koşusuna katılacak sporcunun da; kayıt numarası, göğüs numarası ve çip numarasının aynı olması zorunluluğu bulunuyor. Bu nedenle, göğüs numarası ve zamanlama çipinin,  koşucu tarafından kontrol edilerek teslim alınması gerekiyor.

HERKES KATILABİLİYOR
Genç-yaşlı demeden her kesimden vatandaşın koşabileceği Cumhuriyet Koşusundaki amaç; Cumhuriyet Bayramı coşkusunu artırmak, atletizm sporunu yaygınlaştırmak ve rengârenk görünümüyle büyüleyen Seka Park’ta, spor aracılığıyla halkı buluşturarak, sosyalleşmeye katkı sunmak. 3 km’lik koşuya il dışından kayıt alınmazken, diğer tüm kategorilere il dışından katılım sağlanabilecek. Yarışlara, 7’den 70’e her yaş grubundaki koşucular ve halk katılabilecek.

PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

Tüm kategorilerde ilk 5 dereceye giren koşuculara nakdi ödül, ilk 3 dereceye giren koşuculara ise dercesine göre; 1.lik, 2.lik ve 3.lük madalyası verilecek. İlk 3 dereceye giren koşucuların madalya seremonisi sırasında ödül kürsüsüne yarışma resmi tişörtleriyle çıkmaları gerekmekte. 10 Km koşusunda birinci gelene (bayan-erkek) 5 bin TL, 3 km Halk Koşusu’nda birinci olanlara ise (bayan-erkek) bin TL ödül verilecek. Tüm Kategoriler aynı anda saat 10.00’da koşacak. Koşuların bitimi ardından ise ödül seremonisi saat 11.15’te gerçekleştirilecek.

BU KURALLAR GEÇERLİ OLACAK

Yarışmalar; Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır. Yarışma; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, yabancı uyruklu sporcuların kayıt yaptırırken pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.  Koşulara katılımda mesuliyet katılımcılara aittir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Atletizm Federasyonu ve Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü her türlü mesuliyetten muaftır. ( her katılımcının ekte yer alan Taahhütnameyi doldurması gerekmektedir). Yarışmalara hem bayan hem de erkek koşucular katılabilecektir.  Yarışmaların süresi 2 saat olup bu süreyi aşan koşucuların dereceleri değerlendirmeye alınamayacaktır.

YARIŞ PARKURLARI

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına coşku katacak olan Cumhuriyet Koşusu’nun parkuru ise şöyle:

1 km. Çocuk Maratonu;

Çıkış ve Varış: SEKA Park Oteli önünde hazırlanan noktada olacaktır.

Güzergah: SEKA Park alanı dahilinde, şeritlerle belirlenen kısa parkurun takip edilmesiyle (tur atılmasıyla) tamamlanacak.

 

3 km. halk koşusu;

Çıkış ve Varış: Sekapark Oteli önünde hazırlanan noktada olacak.

Güzergah: Sekapark alanı dahilinde, şeritlerle belirlenen parkurun takip  edilmesiyle (tur atılmasıyla) tamamlanacak.

 

10 km. koşusu;

Çıkış ve Varış: Sekapark Oteli önünde hazırlanan noktada olacaktır.

Güzergâh: Büyükşehir Belediyesi önünden geçiş, Gölcük eski yolunu takip, Lastik-iş sendikası önünden sahil şeridine dönüş, Sahil şeridi boyunca iskele yolunu takip ve Sekapark yoluna geçerek bu yolun izlenmesiyle tamamlanır.

YORUM YAP