Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon açıklaması « İzmit Pusula Gazetesi

31 Mart 2023 - 06:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon açıklaması
Son Güncelleme :

10 Ocak 2023 - 0:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası enflasyonla ilgili açıklama yaptı.

Kabine toplantısı sonrası enflasyonla ilgili olarak açıklama yapan Erdoğan;

“İhracat kazançlarıyla sanayicilerin üretim faaliyet kazançlarına uygulanan Kurumlar Vergisi oranını yüzde 1’i indirerek ihracata ve üretime destek sağladık. Elektrikli taşıt araçlarının geliştirilmesi için alınan mühendislik hizmetlerine KDV istisnası getirdik.  Yaklaşık 2 milyon mudinin 1,37 trilyon lirayla yer aldığı kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarıyla yatırımcıların kendi paramıza dönüşünü temin ettik. Altın tasarruf sistemiyle vatandaşlarımıza ek gelirle altınlarını güvende tutma imkânı getirdik.

Bünyesindeki şirketlerin değeri 6,2 trilyon lirayı bulan Borsa İstanbul, muhalefetin art niyetli spekülatif çabalarına rağmen uluslararası düzeyde en yüksek değer artışı sağlayan piyasalar arasına girdi. Bu yıl ekonomide yıllık ortalama 1 milyon istihdam artışıyla yolumuza devam edeceğiz.

Küresel ticaretten aldığımız payı daha da artırarak ihracatımızı katlayarak yükselteceğiz. Özellikle cari fazla hedefimize ulaşmak için enerji başta olmak üzere her alandaki imkânlarımızı kullanacağız. Enflasyonda yüzde 20’li rakamları yakalayacağımız bir program uygulayacağız. Kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarını yılsonuna kadar uzatıyoruz.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN