“Cumhur ittifakı millet sevdasının en samimi ifadesidir” « İzmit Pusula Gazetesi

17 Haziran 2024 - 12:40

“Cumhur ittifakı millet sevdasının en samimi ifadesidir”

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, Kocaeli TV ekranlarına konuk olarak şahsına ve İzmit’e dair tüm soruları cevapladı

“Cumhur ittifakı millet sevdasının en samimi ifadesidir”
Son Güncelleme :

22 Şubat 2019 - 16:01

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, Kocaeli TV ekranlarında Günün Manşeti programında Genel Yayın Yönetmeni Kadriye Karademir’in konuğu oldu. Canlı yayınlanan şahsına ve İzmit’e dair sorulara samimi cevaplar veren başkan adayı Gönül, “Ben inanıyorum Cumhur ittifakı, millet sevdasının en samimi ifadesidir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir başarıya imza atmıştık. Cumhur ittifakı bu seçimde de başarısını gösterecektir” dedi.

“EN ÇOK OYU NASIL ALIRIZ BUNA BAKARIM”

-Adaylığınız öncesinde isminiz çok yerde yazıldı neler hissettiniz?

Adaylığım öncesinde ismim belli noktalarda geçiyordu. Bana da sordukları zaman ben bu partinin kurucusuyum. Tüm arkadaşlarım ile büyük gayretler göstererek birçok çalışma yaptık. Dolayısıyla ben adaylıktan ziyade en çok oyu nasıl ve kiminle alırız buna bakarım. Buna genel merkezimiz de cumhurbaşkanımız da böyle bakar dedim ve aday adayı olmadım. Fakat bu görev cumhurbaşkanımız tarafından tarafıma tevdi edildi. Bizler de ‘Bismillah’ diyerek çalışmalarımıza başladık. Her geçen gün çok daha iyi gidiyoruz. Halkımız gerçekten gücümüze güç, heyecanımıza heyecan katıyorlar.

“MAHALLELERİMİZİN KOKUSUNU HİÇ UNUTAMAM”

-Sibel Gönül kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz? En çok gurur duyduğunuz şey nedir?

En çok İzmit’in beni eğitmesi ve yetiştirmesinden gurur duyuyorum. İzmit’in bir kızı, bir evladı olarak bu şehrin beni yetiştirmesinden gurur duyuyorum. İzmit’e babamın memuriyeti nedeniyle daha 1 yaşına girmeden geldim. O geliş ile birlikte bütün hayatım İzmit’te geçti. İlkokula Yeni Turan’da başladım. Daha sonra iki sene 50. Yıl İlköğretim Okulu’na geçtim. Sonraki eğitim hayatımı İzmit Ortaokulu, İzmit Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirerek tamamladım. Mahallelerimizin kokusunu hiç unutamam. İzmit’in çoğu mahallesinde mimar olarak eserlerim var.  Ama şimdi de belediyecilikte eserlerimizi hayata geçireceğiz.

“GÖNLÜNDE MİLLET SEVGİSİ OLANLAR AK PARTİ’DEYDİ”

-Siyaset hayatınıza AK Parti’nin kuruluşu ile başladığınızı ifade ettiniz. Siyasete girme kararınızı nasıl aldınız?

Türkiye o dönemlerde zor günlerden geçiyordu. AK Parti yeni kurulmuş bir parti olarak programı ve tüzüğü ile demokratik ve insani değerleri olan partiydi. Gönlünde millet sevgisi olan insanlar da AK Parti’de bulunuyordu. Ailem ile istişareler ederek bu oluşumda bende yer aldım.

“ŞEHİRLER CANLI ORGANİZMALAR GİBİDİR”

-Siyasette birçok önemli görev üstlendiniz. Şimdi yine zor bir görev size tevdi edildi. Bu görev size tevdi edildiğinde neler hissettiniz?

Telefon geldi ve öyle öğrendim. İlk olarak da ailem ile paylaştım. Onlarda memnuniyet ile karşıladılar. Ben bir kadın ve mimar olarak güzel çalışmalar yapacağıma inanıyorum. Bir kadın bebek arabasını sokakta rahat sürebiliyor mu, akşam vakti çocuğu okuldan gelirken aydınlıkta mı karanlıkta mı geliyor, yolun asfalt mı toprak mı olduğunu eve gelen tozdan ilk fark eden kadın. Dolayısıyla kadınların şehir yönetimde bu kadar farkındalığı varken bu alanda olmadıklarını görüyoruz. Şehir yönetiminde kadınların olacağını hep beraber göreceğiz. Bizler bu alanı şeffaflaştırır, güvende tutarsak kadınlar da şehrin yönetimine katılacaktır. Bu konuda gayretlerimiz olacak. AK Parti’de kadın kolları gerçekten bir siyaset okuludur. Kadınların siyasette devam etmelerine imkan sağlamaktadır. Her zaman kadınlarla çalışma fırsatı buldum ve var olmaları için gayret gösterdim. İnanıyorum ki İzmit ve Kocaeli’de çok daha fazla kadın yerel yönetimlere katkı yapacaktır. İnşallah bir mimar ve kadın eli İzmit’e değecek. Şehirler canlı organizmalar gibidir. Bizler de bu şehri nasıl yaşatacağımıza bakacağız. Halkımızın görüşlerini alarak, bu şehrin havasını soluyan kişiler olarak kendi gördüklerimizi de bu projelerin içine aksettirerek kimseyi kırmadan hizmetler yaparken diğer yandan da gönül belediyeciliği yapacağız.

“HALKIMIZIN ONAYI OLMADAN YAPMAYACAĞIZ”

-İzmit’i kendi hikayesine uygun olarak nasıl geliştirmeyi planlıyorsunuz?

Çarpık yapılaşmalarımız var. Hatta bazı bölgelerimizde ambulansların, itfaiye arabalarının giremediği yeler var. Bu bölgelerde çalışmalarımızı halkımızın onayını almadan yapmayacağız. Aynı zamanda eski İzmit’i koruyarak yeniyi inşa edeceğiz. Küçük dokunuşlar ile büyük farklar yaratabileceğimiz projeler geliştirmek istiyoruz. Baktığınızda ülkemizin yedi bölgesinden İzmit’e yerleşerek buralara ruh katmış çok değerli hemşerilerimiz var. Her bir vatandaşımızı İzmit’in sakini olmaktan sahibi haline getirmek lazım. Her bir vatandaşımıza burada yaşamaktan gurur duyacağı bir İzmit sunmamız gerekiyor. İzmit Kocaeli’in bir markasıdır. Planlama ve projelerimizi buna göre götürmemiz lazım.

“KOCAELİSPOR’UN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

-Kocaelispor’la ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kocaelispor bu kentin önemli bir değeridir. İstanbul’da üniversiteye başladığım dönemde, İstanbul çok uzakmış gibi gurbet hissiyle İzmit’in hava durumunu seyrediyordum. Kocaelispor’u da çok yakinen takip ediyordum. Oyuncu kadrosundan puan durumuna kadar hakimdim. Evlilik, çoluk çocuk derken biraz hayatın gailesi değişiyor belki. Sahalardan uzaklaşmış olduk. Ben iki erkek annesiyim onlarda Kocaelispor taraftarıdır ve maçlarını da iyi takip ederler. Büyükşehir adayımız Sayın Tahir Büyükakın’da seçim beyannamesinde konunun altını çizdi. Bizler de Kocaelispor ‘un her zaman yanında olacağız.

“HEM İNANIYOR HEM DE ÇALIŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı tarafından başkan adayı değil başkan olarak ilan edildiğinizde neler hissettiniz?

O teveccühe layık olmak için hiç durmadan çalışıyorum. Tabi ki çok büyük heyecan yaşadım. Sayın cumhurbaşkanımız bana, “Yol arkadaşım” dedikten sonrasını aslında çok hatırlamıyorum. Salonun coşkusu ve cumhurbaşkanımızın söylediklerine layık olmak adına çok çalışıyorum. Hem teşkilatlarımıza hem de İzmit’imize güveniyorum. Bir yandan inanıp bir yandan da çalıştıktan sonra zorluk yoktur. Çalışmak ve inanmak kardeş gibidir. Dolayısı ile hem inanıyor hem de çalışıyoruz.

“SEVİYELİ BİR SEÇİM YAŞIYORUZ”

-Seçimler söylendiği kadar çetin geçecek mi?

Güzel seviyeli bir seçim süreci yaşıyoruz. Bu sürecin böyle bitirileceğini düşünerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

“İKİ TARAFINDA EVLADI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

-Kartepe’nin kızı ifadesi İzmit’teki kampanyayı sekteye uğrattı mı?

Ben 26 sene Hacıhasan Mahallesi’nde oturdum. Daha sonra evlenerek Bulvar’a taşındım. Sonrasında da Yahya Kaptan’da oturdum. Eşim Maşukiye’nin yerlisidir. Hem Çerkez hem de Abhaz geliniyim. Eşim Maşukiyeli olduğu için bir Kartepeli tarafımız da var tabi. Ama ifade ettiğim gibi hayatım izmitte geçti. Maşukiye beni bağrına bastı. İzmit ise benim bildiğim, yaşadığım ve sahiplendiğim yerdir. Hem Kartepe’ye hem de İzmit’e hizmetler yaptım. Ben her iki tarafında evladı olmaktan gurur duyuyorum.

“GENÇLERİN BECERİ SAHİBİ OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİZ”

-Bu seçimde 1 milyon genç ilk defa oy kullanacak Kocaeli’de bu rakam 23 bine yakın. Gençlerin istihdamı için projeler üreteceğinizi söylediniz neler yapacaksınız?

Projelerimizi açıkladığımızda bunları net olarak söyleyeceğiz. Ama en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi gençlerin istihdamına imkan sağlamak olacaktır. İstihdam ile ilgili somut bir proje sunmamız gerekiyor. Diğer yandan şehrin sosyal ve kültürel alanına da katkı sunmamız gerekli. Özellikle gençlerimiz için istihdam ile birlikte meslek edindirme ve hayat boyu öğrenme kurslarımız var. Ama bunların çerçevelerini daha çok genişletmemiz gerekiyor. Özellikle sanayi şehri olarak anılan şehrimizde, ara eleman bulma sıkıntısını da göz önüne alarak çalışmalar yapmamız lazım. Gençlerin bir beceri sahibi olması için de gayret göstereceğiz.

“KADINLARIN BAKIŞ AÇILARINI ÖNEMSİYORUM”

-Kadınların en büyük destekçiniz olduğundan bahsettiniz. Kadınlar ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Mahallelerimize giderek halk meclisleri yapmayı düşünüyorum. Özellikle mahalle muhtarlarımız, yaşlılarımız, kadınlarımız ve gençlerimiz ile buluşarak sorunları ortak akıl ile tespit edeceğiz. Daha sonra ki meclisimizde neleri yaptığımıza bakacağız. Dolayısıyla hem yerinde yönetim hem de yerinde denetim yapacağız. Yapılan çalışmaları yakından takip ederek çizmelerimi giyeceğim ve sahaya çıkacağım. Kadınlar daha detaycı ve yerel yönetime bakışlarını gerçekten önemsiyorum. Projelerimizi insana saygı ile yapacağız.

“ÇOK İYİ EKİP OLDUK”

-Meclis üyesi listenizi teslim ettiniz. İçerisinde MHP’den isimler de bulunuyor. Listenizde dengeli ve adaletli olurken hangi hususlara dikkat edildi?

Listemiz genel merkezimizin belirlemiş olduğu doğrultuda belirlenerek ortaya konuldu. Ben inanıyorum ki cumhur ittifakı millet sevdasının en samimi ifadesidir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir başarıya imza atmıştık. Cumhur ittifakı bu seçimlerle de başarısını gösterecektir. MHP il ve İzmit ilçe başkanımız ve kendi başkanlarımız ile ortak toplantılar yaptık. Çok büyük bir aile ortaya çıktı. İyi bir ekip de olduk uyum da sağladık. Gayet güzel bir çalışma temposunda hep birlikte hedefe doğru gidiyoruz. Neticenin iyi olacağını biliyoruz.

“YETER Kİ İZMİT KAZANSIN”

-Seçilmeniz halinde nasıl bir belediye başkanı olacaksınız? Son olarak izleyenlerimize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Şunu gönül rahatlığıyla ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımız rahat olsun. Bilsinler ki AK kadrolar olarak belediyecilik bizim işimiz. Biz İzmit’i İzmitlilerle beraber yönetmek istiyoruz. Herkese saygı duyacağız, herkesi oyuna katacağız. Bizler çıtayı daha yukarı çıkarabilmek adına ortak akılla ve katılımcı belediyecilik anlayışı ile çalışacağız. Tüm gayretimi ortaya koyacağıma söz veriyorum. Yeter ki İzmit kazansın. İzmitin gönlü olsun” dedi.

YORUM YAP