“CHP, seçimlerde ittifak yaptığı HDP’yi küstürmekten mi korkuyor?” « İzmit Pusula Gazetesi

15 Temmuz 2024 - 05:45

“CHP, seçimlerde ittifak yaptığı HDP’yi küstürmekten mi korkuyor?”

“CHP, seçimlerde ittifak yaptığı HDP’yi küstürmekten mi korkuyor?”
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2019 - 19:41

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Tunceli Belediye Meclisinin belediye tabelalarında “Tunceli” yerine “Dersim” ibaresinin yazılması kararına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, “Popülizme yenik düşerek, bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenden çok farklı olmayacaktır. Kendi hayal aleminde Türk Devletine başkaldırdığını düşünenlere er ya da geç devletin tunç eli tanıtılacaktır.” ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin bu konu kapsamında sessiz kalmasına şaşırdıklarını dile getiren Taytak, “CHP, seçimlerde ittifak yaptığı HDP’yi küstürmekten mi korkuyor? Neden sessiz kalıyorsunuz? Bunun cevabı bellidir. PKK’nın seçimlerde verdiği desteği kaybetmekten korktukları kesindir.” diye konuştu.

Tunceli Belediye Meclisinin kararının yok hükmünde ve ayaklarının altında olduğunu, gereğinin de mutlaka yapılması gerektiğini belirten Taytak, şöyle devam etti:

“Türkiye’de resmi olarak ‘Dersim’ ismiyle anılan bir vilayet yoktur ve olmayacaktır. Ne yapağız? Seçildi diyerek, komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız? Hem Atatürk edebiyatı yapacaksınız hem de Tunceli’de il başkanınız Seyit Rıza’yı anma programı düzenleyecek. Bu nasıl bir siyaset şeklidir? Mustafa Kemal’in Tunceli dediğine kimse ‘Dersim’ diyemez. CHP, iki yüzlü siyaseti bir an önce bırakmalıdır.”

Belediye başkanlığı makamının ve diğer tüm makamların, Türk Devletine meydan okuma makamı olmadığını dile getiren Taytak, “Millete şirin gözükmek için ‘bedava buğday’, ‘organik nohut’ diye yola çıkanlar, devletin vilayetinin ismini değiştiremeyeceklerdir.” dedi.

YORUM YAP