CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN TÜRKİYE EKMEK ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU ZİYARETİ « İzmit Pusula Gazetesi

25 Haziran 2024 - 06:52

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN TÜRKİYE EKMEK ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU ZİYARETİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN TÜRKİYE EKMEK ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU ZİYARETİ
Son Güncelleme :

25 Ocak 2018 - 21:04

Murat KAVUNCU- Değerli basın mensupları, öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu 80 milyon nüfusumuzu doyuran, aziz milletimizin üç öğün sofrasında bulunan, gece gündüz 24 saat çalışan, Türkiye’nin de 24 saat üretim faaliyetlerini gerçekleştiren Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonumuza, Fırıncılar Federasyonumuza Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlamaktan, bütün Türkiye’deki fırıncılarımız ve unlu mamullerimiz adına Sayın Genel Başkanımıza sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Genel Başkanım,  Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu 81 ilde teşkilatı tamamlanmış, 22 bölge başkanlığı yapan, özellikle Türkiye’deki tarımsal kalkınmaya büyük destek veren 20 milyon ton yılda ülkemizin buğday rekoltesinin 18 milyon tonunu Türkiye’de üretimden tüketime götüren Türkiye’nin fırıncılarıdır. Bugün Türkiye’deki ekmek israfımız yapılan çalışmaların içerisinde Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu 5 yıllık arge çalışmasıyla birlikte 120 milyon ekmek üretiminin olduğu, 12 milyon ekmek israfının meydana geldiği, ekmek israfından dolayı da 1,5 milyar TL’nin Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasında hazinemizin milletimizin cebinden giden paranın çöpe gittiğini tespit ettik Sayın Genel Başkanım. Bununla ilgili çalışmalarımızı Türkiye’de büyük bir özveriyle götürmekteyiz. 1,5 milyar TL’nin de 250 tane devlet hastanesi, 500 kilometre otobanın ve aynı zamanda 55 bin tanede insanımızın çalışma, sosyal güvenlik primlerinin yatıracağı parayı tespit etmiş olduk. Bununla ilgili çalışmalarımızı götürüyoruz Sayın Genel Başkanım.

Bugünkü sizin ziyaretiniz Cumhuriyet Halk Partimizin özellikle bizim işadamlarımız olarak, sanayicilerimiz olarak Cumhuriyet Halk Partimizin ekonomik paket programını da yakından takip etmekteyiz. Yapmış olduğunuz ekonomik çalışmalardan bizlerde son derce mutluyuz. Özelliklede demokrasi, insan hakları bu mücadeleleri vermiş olduğunuz çalışmaları da yakın takip etmekteyiz. Özellikle insan hakları, adalet, hukuk konusunda da Ankara’dan İstanbul’a yapmış olduğunuz yürüyüşten de gerçekten bizler son derce mutlu olduk Sayın Genel Başkanım. Yapacağınız bütün çalışmalarda Cumhuriyet Halk Partimizi, Atatürk’ümüzün partisini özellikle fırıncılarımızı ve unlu mamullerimizi yapmış olduğunuz bu ziyaretten dolayı da tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı çalışmalar diliyorum.

Kemal KILIÇDAROĞLU- Değerli basın mensupları, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonunun davetini kabul ettik, bizi kabul ettiler. Kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Çocukluğumuzdan itibaren eğer yere bir ekmek düşmüşse o ekmeği alır, öper başımıza koyar ve ondan sonra onu yerdik veya alır bir başka yere koyardık. Ekmek bizim kültürümüzde, inancımızda en değer verdiğimiz unsurlardan birisidir. Ekmekle besleniriz, ekmekle büyüdük, ekmek üzerine türküler söyledik, şarkılar söyledik, ekmek üzerine hikayeler yazdık. Bütün bunlara baktığımız zaman ekmeği bizim soframıza getirenler kimler? Ekmeği bizim soframıza getirenler bu arkadaşlar. Onlar az önce Sayın Başkanda söyledi bizim talimiz yok dedi. Çünkü Pazar günleri kimse ekmek yemesin diyemeyiz. Onlar günün 24 saatinde, haftanın 7 gününde çalışırlar ve üretirler, sofralarımıza bereketi, ekmeği getirirler. O nedenle ben bütün ekmek üreticilerine gerçekten yürekten teşekkür ediyorum.

Elbette sorunları var, sorunları biliyoruz, haksız rekabetle karşı karşıyalar onu da çok iyi biliyoruz. Az önce aşağıda bana bir olayı anlattılar. Silivri Belediyesi kendisi ekmek üretiyor ama fırıncılar gitmiş demişler ki ekmek üreticileri yani biz haksız rekabetle karşı karşıyayız sizde buradan zarar ediyorsunuz. Kimin, hangi yoksulun ekmeğe ihtiyacı varsa onu biz karşılayacağız. Dolayısıyla bu sorunu da hep birlikte aşabiliriz. Güzel bir protokolle bu sorun aşılmış. Dolayısıyla hem rekabet kalkıyor ortadan, hem yoksullara yeri geldiğinde ücretsiz ekmek veriliyor ve bunun denetimini de belediye gerçekleştirmiş oluyor. Dolayısıyla sağlıklı bir toplumsal uzlaşmayı hep birlikte gerçekleştirmişler.

Bir başka önemli nokta, bu sektör çok önemli olmakla beraber ara eleman sıkıntısı çektiğini de yine Sayın Başkan ifade etti. Biz okul kurmak istiyoruz, okul yapmak istiyoruz, insanlar orada yetişsin, ara eleman yetişsin dolayısıyla bizlerde ekmeği daha kaliteli halka sunalım, halkın sofrasına ekmeği götürelim diye özel bir çabaları da var. İsraf konusunu Sayın Başkan az önce dile getirdi ve israfın boyutlarını verdiği rakamlarla da sizlere sundu. Ekmek israfıyla ilgili olarak zaman zaman medyada da haberler çıkar. Ekmek israfı aslında bir milli değer kaybıdır, alın terinin kaybıdır. Binlerce yoksulumuz varken, binlerce çocuk yatağa aç giriyorken ekmeği israf etmek gerçekten de haramdır. Ekmeği kutsal bir değer olarak kabul ettiğimize göre ekmek israfı da günahtır ve ekmek israfının önüne geçmemiz gerekiyor.

Biz Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonuyla olan diyaloğumuzu sürdüreceğiz. Kendilerinin sorunlarını yeri gelirse parlamentoya, yeri gelirse kamuoyuna yansıtacağız. Çünkü önemli olan herkesin üretmesi ve herkesin kazanmasıdır. Kimse zararına ekmek üretmez. Ama ekmek üreticisi arkadaşlar bizler böyle astronomik rakamlar kazanalım demiyorlar. Hayatımızı sürdürelim, ufakta olsa bir gelirimiz olsun, topluma hizmet ediyoruz, vergimizi veriyoruz, çalışıyoruz, alın teri döküyoruz. Üreten kadar değerli bir varlık yoktur. En değerli varlık üretendir.

Dolayısıyla ekmeği üretip sofralarımızı zenginleştiren bütün ekmek üreticilerine yürekten teşekkür ediyoruz. Sizlere her türlü desteği vereceğiz.

Soru- Cumhurbaşkanının ABD Başkanıyla yaptığı bir telefon görüşme var. Sonrasında da karşılıklı birbirini tekzip eden açıklamalar geldi. İlk defada ABD’yi doğrudan yalanlayan bir açıklama gördük. Birde Afrin bölgesi de dahil bir 30 kilometrelik güvenli hattan bahsediliyor, bu önerinin de gündeme geldiği ifade ediliyor. Neler söylersiniz operasyon devam ederken efendim?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Sınırlarımızda asla ve asla terör örgütlerinin yuvalanmasını istemiyoruz. Hiçbir devlet istemez. Biz demokrasiyi savunuyoruz, insan haklarını savunuyoruz ama bu şu anlama gelmemeli, efendim işte demokrasiyi savunduk bizim sınırlarımızda terör unsurları gelsin konuçlansınlar. Hayır asla izin vermeyiz, doğru bulmayız. Ordumuz bu konuda gerçekten de güzel bir mücadele veriyor, büyük bir toplumsal destek var. Terörden en çok zarar gören biziz 30 – 35 yıldır. Gencecik çocuklar, kadınlar, anneler, yaşlılar katledildi terör yüzünden. Dolayısıyla teröre karşı mücadele etmek sadece bizim görevimiz değil aslında insanlığın ortak görevidir.

Telefon görüşmeleri konusuna gelince, en iyisi konuşmaları bant olarak yayınlasınlar böylece bütün gerçekler ortaya çıkmış olsun. Biz yapılan açıklamaları, yani Türkiye’nin yaptığı açıklamaları değerli buluyoruz. Ve bu konuda ABD’nin teröre karşı çok açık ve net tavır takınmasını da istiyoruz. Çünkü terör dediğim gibi bölgede büyük sorunlar yaratıyor, sadece Türkiye açısından değil Suriye açısından da, Irak açısından da, Fransa, İngiltere açısından da, Amerika açısından da terör her zaman sorun yaratmıştır ve bu ülkelerde de terör pek çok insanın hayatına malolmuştur.

Dolayısıyla teröre karşı ortak mücadele etmek gerekiyor. Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadeleye de herkesin destek vermesi gerekiyor.

Soru- Efendim 3 – 4 Şubat’ta kurultayınız olacak, az önce gelen bir habere göre Ömer Faruk Eminağaoğlu’da aday olduğunu açıklayacakmış. Birincisi buna ne diyeceksiniz?

İkincisi, Sayın Muharrem İnce’nin de size yönelik eleştirileri var. Ben olsaydım kendime mankafa dedirtmezdim şeklinde.

Kemal KILIÇDAROĞLU- Cumhuriyet Halk Partisinin özelliği Cumhuriyet Halk Partisinin yöneticilerinin seçimle gelmiş olmasıdır atamayla değil. Ve biz demokrasiyi savunuyoruz. Elbette Genel Başkanlığa da, il başkanlığına da, ilçe başkanlığına da değişik adaylar çıkar. Kuralı vardır, adaylar çıkar demokratik yollarla yarışırız birisi başkan olur sonra herkes ona destek verir. Bizim temel kuralımız budur.

Teşekkür ediyorum değerli arkadaşlar.

YORUM YAP