Çalık’tan Beyaz Kalpler’e tam not « İzmit Pusula Gazetesi

18 Haziran 2024 - 03:31

Çalık’tan Beyaz Kalpler’e tam not

Çalık’tan Beyaz Kalpler’e tam not
Son Güncelleme :

12 Aralık 2017 - 0:53

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Büyükşehir Belediyesi’nin Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’ni ziyaret etti.

AK Parti Genel Merkezi tarafından Eylül ayında organize edilen “Medeniyetimizi Yaşatan Dünya ile Yarışan Şehirler” yarışmasında Mansiyon Ödülünü kazanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Beyaz Kalpler” Sosyal Projesi’nin bu seferki konuğu AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık oldu. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde konuk ettiği Çalık’a projenin detayları hakkında bilgi verdi. Merkezi gezen ve eğitim gören gençlerle yakından ilgilenen Çalık, Beyaz Kalpler projesini hayata geçiren Karaosmanoğlu’na ve ekibine teşekkür etti.

 

“BU PROJE HER ANLAMIYLA YERİNDE OLMUŞTUR”

Büyükşehir Belediyeleri arasında gerçekleştirilen 13 Eylül 2017 tarihinde Ankara’daki ödül töreninde ilgi odağı olan Beyaz Kalpler, Türkiye’deki yerel yönetimlerinde örnek aldığı sosyal proje oldu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na mansiyon ödülü vermesiyle birlikte başarısını taçlandıran “Beyaz Kalpler’in en son konuğu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık oldu. Büyükşehir Belediyesinin ortaya koyduğu projenin çok anlamlı olduğunu belirten Çalık, “Toplumumuza faydalı olan bu proje için Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

 

GENÇLERİN YETENEKLERİNE HAYRAN KALDI

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili R.Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz’ın da hazır bulunduğu ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mücahit Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık’a verilen hizmetin bir sunumunu gerçekleştirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan, sosyal risk gurubunda olan çocukların hizmet aldığı Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’ni ziyaret eden Çalık’a, burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmenin ardından aşçılık eğitimi alan gençlerin hazırladığı yemekten ikram edildi. Atölyeleri gezen Çalık, gençlerin yeteneklerini de hayran kaldı.

 

BEYAZ KALPLER EĞİTİM VE GELİŞİM MERKEZİ NEDİR?

Beyaz Kalpler Kocaeli’de ikamet eden, okula devam sorunu yaşayan, eğitim hayatına ara vermek zorunda kalan, ekonomik yönden istismar edilen, ergenlik çağı sorunu yaşayan ve problemlerini sağlıklı yönden çözemeyen, aile ilişkileri düzensiz olan, sosyal risk çerçevesinde yer alan 12-18 yaş aralığındaki çocukların sosyalleşmesi, topluma kazandırılması amacıyla kuruldu.

 

BEYAZ KALPLER NASIL ÇALIŞIR?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde eğitim alacak 12-18 yaş arasındaki sosyal risk grubunda bulunan çocuklar, uzman personel tarafından saha çalışması yapılarak bulunuyor. Bir aylık inceleme süresince psikolog ve sosyologlar tarafından çocukların aileleri ve sosyal çevreleri ile görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bir yıl süre ile merkezden eğitim alabilen gençlerin toplum içerisinde daha etkin ve faydalı hale gelebilmeleri amaçlanıyor. Beyaz Kalpler’de öğrenciler drama, aşçı yardımcılığı, servis elemanlığı, değerler eğitimi, cam boncuk, ritim, spor gibi birçok alanda boş zamanlarını değerlendirerek, hem öğreniyor, hem de kaliteli ve keyifli zaman geçiriyor.

 

BEYAZ KALPLER’DE PAYDAŞ KURUMLAR

Proje, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Antikkapı, THK, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nün katılımı ile organize bir şekilde yürütülüyor.

YORUM YAP